1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Katı Tarihçesi “Solid History”

Eski günlerde, iki 3 boyutlu 3B “3D” katı nesneyi birleştirirken “Union” veya çıkarırken “Subtract”, bunları artık düzenleyemediğimizi hatırlayın. Evet, onu değiştirmek için bir başka katı daha oluşturabilir ve sonra bunları tekrar  birleştirebilir “union” veya çıkartabilirsiniz “subtract”. Bazen nesneler çok karmaşık hale geldiğinde, yapabileceğiniz tek şey işe tekrar baştan başlamaktır!

AutoCAD’in 2007 sürümünden bu yana Autodesk AutoCAD 3 boyutlu 3B “3D” Modellemeye Katı Tarihçesi “Solid History” özelliğini ekledi. Bu, birleştirme “union” veya çıkarma “subtract” gibi bir Boolen işlemi yapmadan önce AutoCAD‘in orijinal formları hatırladığını gösterir. Bu orijinal formlar nesne alt nesneler “sub objret” olarak değerlendirilir.

Aşağıdaki resme bakın. Bu 3 boyutlu 3B “3D” model bir kutu “box” ve bir silindirden “cylinder” yaratılmıştır. Silindirin çapını hala değiştirebilirim. Nasıl mı?

Aynen alt nesneleri “sub object” seçtiğiniz gibi. Ctrl tuşunu basılı tutun ve sonra 3 boyutlu 3B “3D” modeldeki istediğiniz nesneyi tıklayın. Alt nesneyi seçtikten sonra tutamaçları göreceksiniz. Bu tutamaçları taşıyarak istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. İşte bu kadar basit!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.