1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Kağıt Setlerini “Sheet Set” Kullanmanın 7 Faydası

AutoCAD Sayfa Setleri “Sheet Set” özelliğini ilk olarak 2005 sürümü ile kullanıma sunmuştu. Evet, çok uzun zaman oldu. 11 yıl geçmesine rağmen, hala birçok kullanıcı bunları kullanmıyor.

Sayfa Seti “Sheet Set” çok faydalı olabilmektedir. Normal yerleşimi “layout” kullanmaktan çok daha fazla fayda sunarlar.

sekil-01

İş akışınız içerisinde Sayfa Setlerini “Sheet Set” kullanarak çok fazla fayda sağlayabilirsiniz. Şimdi Sayfa Setlerinin “Sheet Set” bizlere neler sunduklarını maddeler halinde inceleyelim.

1. Benzer Çizimleri Alt Setlerde Yönetme

Sayfa Setleri “Sheet Set” aynen Windows’daki klasörler gibi çalışmaktadırlar. Fakat Sayfa Setleri “Sheet Set” dosyalarınızı yönetmek yerine sayfalarınızı yönetirler. Ana Sayfa Seti “Sheet Set” altına Alt setler (aynen alt klasörler gibi) yaratabilirsiniz.Ayrıca sayet çiziminizi daha da detaylı sınıflandırmak isterseniz, alt setin “subset” altına başka alt setler “subset” de yaratabilirsiniz.

Aşağıdaki şekil Sayfa Setleri Yöneticisinde “Sheet Set Manager” Sayfa Setinin “Sheet Set” nasıl göründüğünü göstermektedir.

sekil-02

Bu ilk bakışta önemli değil gibi görünmektedir. Fakat çizimleri Sayfa Setlerinde “Sheet Set” yönetmenin birçok faydası vadır. Bunları aşağıda bulacaksınız.

2. Çizimleri Yayımlama

PUBLISH komutunu Sayfa Seti Yöneticisini “Sheet Set Manager” kullanmadan da kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, şayet çizimleri devamlı Sayfa Setleri “Sheet Set” içerisinde yönetirseniz, birden fazla çizimi tek seferde daha hızlı yayımlayabilirsiniz.

Sayfa Seti “Sheet Set“ içerisindeki tüm çizimleri yayımlamayı seçebileceğiniz gibi, mimari çizimler gibi, Sayfa Seti “Sheet Set“ içerisindeki bir alt setteki çizimleri yayımlamayı da seçebilirsiniz.

sekil-03

PUBLISH komutunda sayfa listesini tabi ki, kaydedebilirsiniz. Fakat bu durumda proje büyüdükçe, çizim listesini de düzenli olarak güncellemeniz gerekecektir.

Şayet Sayfa Setlerini “Sheet Set“ kullanırsanız, bu güncelleme işlemini yapmak zorunda kalmazsınız; çizim listesi otomatik olarak güncellenir.

3. Çizimleri Elektronik Olarak Transfer Etme “eTransmit”

Elektronik transfer “eTransmit” çizimlerinizi paketlemek ve göndermek için, harika bir araçtır. PUBLISH komutuna benzer şekilde, bu aracı ayrı olarak ta kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, bu araca Sayfa Seti Yöneticisinden “Set Manager“ ulaşma çizimleri hızlıca paketleyecek ve sonrasında paketi daha hızlı olarak transfer edecektir.

sekil-04

Projenizdeki tüm çizimleri ilişkili dosyalarıyla birlikte paketleyebilir ve hızlıca gönderebilir ya da yedekleyebilirsiniz.

4. Otomatik Antet Bloğu Yazıları

Sayfa Setleri “Sheet Set” Sayfa Setindeki “Sheet Set” tüm sayfalar için antet bloğundaki yazıları otomatik olarak doldurabilmektedir. Sayfa Setinde “Sheet Set” yeni bir sayfa yarattığınız her sefer, AutoCAD yazıları sizin için dolduracaktır.

sekil-05

Şayet çizim bilgilerini değiştirmeniz gerekirse, değişikliği tek bir sefer yapmanız yeterli olacaktır. Tüm sayfalardaki bilgiler otomatik olarak güncellenecektir.

Bu da size zaman kazandıracak ve çizimlerinizdeki hataları azaltacaktır.

5. Çizim Listesini Otomatik Olarak Oluşturma

Çizim listesini  Sayfa Setlerinden “Sheet Set” kolayca yaratabilirsiniz. Diğer araçlara benzer şekilde, listeyi tüm Sayfa Setinden “Sheet Set” yaratabileceğiniz gibi; sadece belirli bir alt setten de yaratabilirsiniz.

sekil-06

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere listeye sadece çizim numaralarını ve çizim isimlerini değil, aynı zamanda Çizen, Kontrol Eden ve Onaylayan bilgileri gibi bilgileri de dahil edebilirsiniz.

sekil-07

6. Görüntü Başlıklarını Otomatik Olarak Oluşturma

Sayfa Seti “Sheet Set” sadece sayfaları yönetmekle kalmaz, aynı zamanda modelinizdeki ve sayfalarınızdaki görüntüleri de tanır. Sayfa Setlerini “Sheet Set” kullanarak görüntülerinizi bir sayfaya (şayet kafanız karıştıysa, sayfa yerine yerleşimde diyebiliriz) yerleştirdiğiniz zaman, AutoCAD görüntünün bilgilerini de dolduracaktır.

Bu örneğimizde, AutoCAD sayfa numarasını, çizim ismini ve çizim ölçeğini otomatik olarak dolduracaktır.

sekil-08

Çizim numarasını elle girmeniz gerekmektedir; ancak AutoCAD gerisini halledecektir!

7. Açıklama Balonu “Callout“ Numaralarını Otomatik Olarak Oluşturma

Sayfa Setlerinde “Sheet Set” diğer çizimlere referans gönderen açıklama balonlarını ekleyebilirsiniz. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, bu açıklama balonlarının bilgileri Sayfa Seti Yöneticisi “Sheet Set Manager” tarafından otomatik olarak doldurulacaktır.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, detay çizimin bulunduğu çizim numarası ve sayfa numarası açıklama balonuna otomatik olarak yerleştirilecektir.

sekil-09

AutoCAD Sayfa Setleri “Sheet Set” ile Çizim Yönetimi E-Kitabı

Çalışmalarınızda fayda sağlaması için, bu konu ile ilgili çok şry öğrenmeli ve hazırlamalısınız. Örneğin, Sayfa Setinden “Sheet Set” bilgi almak için, antet bloğu ve  açıklama balonu yaratmalısınız. Özel özelliklere sahip Sayfa Seti “Sheet Set” yaratmalısınız.

sekil-10

Edwin Prakoso tarafından yazılmış olan AutoCAD Sayfa Setleri ile Çizim Yönetimi “Drawing Management with AutoCAD Sayfa Seti “Sheet Set”” kitabının ücretsiz olan bölümünün türkçesini deneme amaçlı olarak burayı tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.