1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD İpuçları ve Trikleri#7-Bloklar “Block” ve Öznitelikler “Attribute”

BİRBLOK “BLOCK” YARATMANIN EN HIZLI YOLU

Windows un Pano özelliği olan Kopyala ve Yapıştır “Copy & Paste” özelliği ile normal ayarları yapmadan bir blok “block” yaratabilirsiniz.

 1. Bloğunuzu Block” tanımlamak için, nesneleri seçin.
 2. Çizim alanına sağ tıklayın ve açılan kısa yol menünden Pano “Clipboard” seçeneği altında Temel noktası ile Kopyala “Copy with base point” seçeneğini seçin veya Ctrl+Shift+C tuşlarına basın.
 3. Şeritin Ev “Home” sekmesinnin Pano “Clipboard” panelindeki Yapıştır “Paste” aşağı açılır menüsünden Blok olarak Yapıştır “Paste as block” komutunu seçin.
 4. Bloğun yerleştirme noktasını “insertion point” belirleyin.

AutoCAD bloğun “block” ismini otomatik olarak üretecektir.

İSİMLENDİRİLMİŞ TÜM BLOKLARI “BLOCK” BAŞKA BİR İSİMLENDİRİLMİŞ BLOK “BLOCK” İLE DEĞİŞTİRME

Bir bloğun yerine başka bir bloğun yerleştirilmesi bir sorun olmayabilir; ancak birbirinin aynı birçok bloğu “block” aynı anda başka bir blokla değiştirmek oldukça zaman alabilir. Hızlı araçlar “Express tools”, bunu yapmanın daha hızlı bir yolunu sunar:

 1. Ekspres “Express” menüsünden Bloklar “Blocks” seçeneğinin altındaki Bloğu başka bir blokla değiştir “Replace block with another block” komutunu çalıştırın. Aşağıdaki şekilde görünen Blok Değiştir “Block Replace” iletişim kutusu açılacaktır.
 2. Değiştirilecek bloğun ismini seçin veya Tıklayarak Seç “Pick” düğmesini tıklayarak çizim alanınızdan bloğu “block” seçin ve Ok düğmesine basın.

3. Değiştirmek istediğiniz bloğun “block” yerine koymak istediğiniz bloğu “block” seçin ve OK düğmesine tıklayın.

Aynı ada sahip tüm bloklar “block” seçilen blok “block” ile değiştirilir.

BAZI İSİMLENDİRİLMİŞ BLOKLARIBAŞKA BİR İSİMLENDİRİLMİŞ BLOKLA DEĞİŞTİRME

BLOCKREPLACE komutu aynı isimli tüm blokları “block”  başka bir blokla “block” değiştirir. Ancak aynı isimli bir çok blok “block” varsa ve bunların sadece yarısını değiştirmek istiyorsanız, maalesef bunu yapacak tek bir komut yoktur. Ancak bilinen komutların kombinasyonu ile küçük bir hile yapabilir. Kısaca anlatırsak, önce değiştirmeniz gereken blokları “block” yeni bir çizime aktarırsınız; orada bloklarınızı “block” yeniden adlandırır ve ana çizime geri aktarırsınız. Böylece iki farklı isme sahip aynı bloklarınız olacaktır. Beğendiğiniz blokları değiştirmek için BLOCKREPLACE komutunu kullanın.

 1. Değiştirilecek blokları “block” seçin.
 2. CTRL X tuşlarına basarak seçtiğiniz blockları “block” kesin.
 3. Yeni bir çizim başlatın.
 4. Şeritin Ev “Home” sekmesinin Pano” Clipboard” panelinden Yapıştır “Paste” aşağı açılır menüsünden Orijinal koordinatlarına Yapıştır “Paste to its original coordinates” komutunu çalıştırın.
 5. Komut satırına RENAME yazıp Enter tuşuna basın.
 6. Transfer ettiğiniz bloklara yeni bir isim verin.
 7. Yeni isim verdiğiniz blokları seçin ve CTRL X tuşlarına basarak blokları kesin.
 8. Asıl çiziminize geri dönün.
 9. Şeritin Ev “Home” sekmesinin Pano” Clipboard” panelinden Yapıştır “Paste” aşağı açılır menüsünden Orijinal koordinatlarına Yapıştır “Paste to its original coordinates” komutunu çalıştırın.
 10. Şeritin Ekspres Araçlar “Express tools” sekmesinin Bloklar “Blocks” panelindeki Blok değiştir “Replace block” komutunu çalıştırın.
 11. Asıl çiziminizde bloklarınızın ismini tekrar orijinal ismine değiştirin.

BLOĞUN NESNELERİNİ KOPYALAMA

Nesnelerinin bir kısmını kopyalamak için sadece bir bloğu patlatmanız gerekmez. Sadece başka bir kullanışlı Express aracını kullanın; iç içe geçmiş blok nesnelerini tek nesneleri kopyaladığınız gibi kopyalayın.

 1. Şeritin Ekspres Araçlar “Express tools” sekmesinin Bloklar “Blocks” panelindeki Gömülü Nesneleri Kopyala “Copy Nested Objects” komutunu çalıştırın.

TÜM İSİMLENDİRİLMİŞ BLOKLARI HIZLICA SAYMA

Komut satırına BCOUNT yazıp Enter tuşuna basın ve aynı isimli tüm blokları sayıp listelemek için nesneleri seçtikten sonra Enter tuşuna basın.

ÖZNİTELİKLERİ METİN OLARAK PATLATMA

Öznitelikleri “Attribute” patlatırken, özniteliğin “attribute” içerisinde metni tanımlayan etiketler “tag” de patlar. Şayet metin değerlerini korumak isterseniz, öznitelikleri “attribute” BURST komutunu kullanarak patlatın.

 1. Ekspres “Express” menüsündeki Bloklar “Blocks” seçeneğinin altındaki Öznitelikleri Metne Patlat “Explode Attributes to Text” komutunu çalıştırın.

ÖZNİTELİKLERİ “ATTRIBUTE” GENEL DÜZENLEME

Çiziminizdeki birden fazla bloğa atanmış olan özniteliğin “attribute” etiket “tag” değerlerini değiştirmek istediğiniz zaman, her bir bloktaki etiketi “tag” ayrı ayrı değiştirmek yerine GATTE komutunu kullanırsanız daha hızlı olursunuz.

 1. Komut satırına GATTE yazıp Enter tuşuna basın.
  2. Değiştirmek istediğiniz öznitelikleri “attribute” seçin.
  3. Yeni yazı değerini girin.
  4. Program, atfedilen blokların tümünü otomatik olarak sayar. Tüm bloklardaki yeni metni değiştirmek için Evet “Yes” düğmesine basarak ile onaylayın veya değişiklik yapılacak blokları kendiniz seçmek için Hayır “No” düğmesine tıklayın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.