1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD İpuçları ve Trikleri#4-Nesne Seçimi

ÇİZİMİNİZDEKİ TÜM NESNELERİ TEK BİR SEFERDE SEÇME

Herhangi bir komut aktif değilken;

  • Ctrl+A tuşlarına basın. veya
  • Düzenleme “Edit” menüsünden Tümünü Seç “Select All” komutunu çalıştırın

PENCERELERİ KULLANARAK NESNE SEÇME

Bir nesnenin üzerine tıklamak her tıklamada tek bir nesne seçerken, pencere seçimlerini kullanarak bir kerede birden fazla nesne seçebilirsiniz. Bir pencere iki çapraz köşe noktası ile tanımlanır; Dikdörtgen çizmek gibi. Pencere kullanarak daha fazla nesne seçmenin iki farklı yolu vardır ve bunu yaparken asla bir nesne çizgisine tıklamamalısınız; elbette, o zaman bir tıklayarak seçme işlemi olur.

İçine Alan Pencere ile Seçim

Soldan sağa doğru bir pencere açın. Açtığınız pencere içerisine tam olarak giren tüm nesneler seçileceklerdir.

Değen alan Pencere ile Seçim

Sağdan sola doğru bir pencere açın. Açtığınız pencere içerisine tam olarak giren ve pencerenin değdiği tüm nesneler seçileceklerdir.

DEĞEN ÇİZGİ İLE NESNE SEÇME

Nesneleri bir çizgi veya fens kullanarak seçebilirsiniz. Nesneleri seç: “Select objects:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, fens için [F] yazın ve seçmek istediğiniz nesnelere değen bir çizgi çizin. Tüm dokunulan nesneler seçilecektir.

NESNE SEÇİMİNİ KALDIRMA

Şayet bir hata yaptıysanız ve ihtiyacınız olmayan bir nesne seçtiyseniz, komutu iptal edip; en baştan başlamayın. Sadece SHIFT tuşuna basın ve seçim setinizden kaldırmak istediğiniz nesneleri seçin.

ÖNCEKİ NESNELERİ KOLAYCA SEÇME

Şayet önce seçmiş olduğunuz nesneleri farklı komutları kullanarak hemen değiştirmek isterseniz veya nesneleri seçtikten sonra komutu iptal ederseniz, nesneleri bir daha tekrar seçmeniz gerekmez. Nesneleri seçmeniz istendiğinde [P] yazın ve önceki nesneler tekrar seçileceklerdir.

SON YARATILAN NESNEYİ HIZLICA SEÇME

Ayrıca çierek veya kopyalayarak yarattığınız son nesneyi de kolayca seçebilirsiniz. Nesneleri seçmeniz istendiğinde [L] yazarsanız, son oluşturduğunuz nesne seçilecektir. Bu arada son nesneyi silerseniz, daha önce yaratılan nesne seçilir.

BENZER NESNELERİ TEK SEFERDE SEÇME

Seçmiş olduğunuz nesneye benzer nesneleri seçim setinize hızlıca ekleyebilirsiniz.

  1. Çiziminizden yazı nesnesi gibi bir nesne seçin.
  2. Sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Benzerlerini Seç “Select Similar” seçeneğini seçin.

Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere, Benzerlerini Seçme Ayarları “Select Similar Settings”  iletişim kutusunda, hangi özelliklerin eşleşmesini istediğinizi belirleyebilirsiniz.

  1. Komut satırına SELECTSIMILAR yazıp Enter tuşuna basın.
  2. Benzerlerini Seçme Ayarları “Select Similar Settings” iletişim kutusunu açmak için, [SE] yazın.
  3. Eşleşmesini istediğiniz özelliklerin sol tarafındaki kutucuğa tıklayarak tik işareti atın.

HIZLI SEÇİM “QSELECT” KOMUTUNU KULLANARAK NESNELER SETİNİ SEÇME

İlk bakışta Benzerlerini Seç “Select Similar“ ve Hızlı Seç “Quick Select“ komutları aynı sonuçları verir gibi görünmektedir;  ancak Hızlı Seç “Quick Select” , belirli bir nesne grubunu seçmeyi istediğinizde daha fazla olanak sunar. Filtre ölçütlerini tüm çizime veya yalnızca bir alana, ardından çeşitli nesnelere, nesne özelliklerine ve değerlerine uygulayabilirsiniz. 1. Şeritin Ev “Home” sekmesinin Yardımcılar “Utilities panelinden Hızlı Seç “Quick Select” komut düğmesini tıklayın. 2. Açılan Hızlı Seç “Quick Select” iletişim kutusunda, Şuraya “Uygula “Apply to” aşağı açılır listesinden seçim alanını tanımlayın. (örneğin, tüm çizim veya kendisinden özellik süzmek için belirli bir nesne seçin). 3. Nesne Tipi “Object Type” aşağı açılır listesinden kendisinden özellik süzmek için nesne seçin. Örneğin: Bloklar 4. İşlemci “Operator” ve Değer “Value” aşağı açılır listelerinden Eşit “Equals”, Eşit değil “Not equals”, büyüktür “greater than“, küçüktür “less than” gibi bir işlemci seçin. Örneğin, şayet çember ve yarıçap özelliğini seçerseniz, seçim setini belirli bir değerden büyük yarıçapa sahip çemberlerle filtreleyebilirsiniz.
ÜST ÜSTE BİNMİŞ NESNELERİ SEÇME

Şayet çiziminizde aynı noktada birçok nesne birbiri üzerine binmişse, ihtiyacınız olan nesneyi seçmek zor olabilir. Üst üste binmiş nesnelerin seçimi için,  Shift tuşunu basılı tutup; boşluk tuşlarına basarak ve üst üste binmiş nesneleri tıklatarak nesneler arasında geçiş yapma eski yolu hala çalışmakla birlikte, AutoCAD’in 2011 sürümünden sonra, bu işlem daha kolaylaştırıldı.

  1. Durum çubuğundan Seçim Geçişi “Selection Cycling” düğmesine tıklayarak açık duruma getirin.

2. Üst üste binmiş nesnelerin üzerine tıklayın.

3. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi açılan kısa yol menüsünden istediğiniz nesneyi seçin.

Seçim “Selection” kısa yol menüsünde adının üzerine geldiğinizde o nesne çiziminizde vurgulanacağı için, üst üste binmiş nesnenizi çizimde kolayca tanıyabilirsiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.