1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD İpuçları ve Trikleri-Yerleşim “Layout” ve Baskı Alma

 1. Ön tanımlı Baskı Ayarları

Her seferinde aynı ayarlarla baskı almak için, doğru baskı makinesini, kağıt ebadını, baskı stili tablosunu seçmeniz gerekir. Şayet aynı baskı ayarlarını çok sık kullanıyorsanız, onları Sayfa Yapısı “Page Setup“ olarak kaydedebilirsiniz. Model veya Kağıt alanında baskı almak için, birçok farklı Sayfa Yapısını “Page Setup“ ayrı ayrı kaydedebilirsiniz. Bunun için, çiziminizi bastırmadan önce, yalnızca o anki geçerli (aktif) bir Sayfa Yapısı “Page Setup“ belirleyin; böylece hepsi değilse bile birçok çizim ayarları önceden tanımlanmış olacaktır.

 1. Model veya Yerleşim “Layout“ sekmesine sağ tıklayın açılan kısa yol menüsünden Sayfa Yapısı Yöneticisini “Page Setup Manager“ seçin.

2. Sayfa Yapısı Yöneticisini “Page Setup Manager“ iletişim kutusunda Yeni “New” düğmesine tıklayın.
3. Sayfa yanınız “Page setup” için bir isim girin.

4. Yeni Sayfa Yapısı “New Page Setup” iletişim kutusunda baskı ayarlarınızı belirleyin ve OK düğmesine basın.

5. Sayfa Yapısı Yöneticisinde “Page Setup Manager“ Sayfa Yapıları “Page Setups” listesinden istediğiniz sayfa yapısını “page setup” seçerek aktifleştirin ve O anki geçerli (aktif) olarak Ayarla “Set Current” düğmesine tıklayın.
6. Sayfa Yapısını “Page Setup” düzenlemek için, Sayfa Yapıları “Page Setups” listesinden sayfa yapısını “page setup” seçerek aktifleştirin ve Düzenle “Modify” düğmesine tıklayın.

İlave İpucu: Sayfa Yapısını “Page Setup” çizim şablonunuza kaydedin; böylece yeni bir projeye her başladığınızda çizim ayarlarınız hazır olacaktır.

 1. DWG Çizimlerini Izgara İmajlara Dönüştürme

.DWG çiziminizi farklı şekillerde ızgara imajlara dönüştürebilirsiniz.

Görüntülenen Geometriyi Raster İmaj olarak Kaydetme

 1. Raster imaj olarak kaydetmek istediğiniz geometri çizim alanınızda maksimum boyutta görüntületin.
 2. Araçlar “Tools” menüsü altında Imajı Görüntület “Display Image” seçeneği altında Kaydet “Save” seçeneğini seçin.
 3. Izgara imaj için, .png veya .jpg gibi bir dosya tipi seçin.
 4. İmaj dosyasının kaydedileceği klasörü belirleyin ve bir isim verin.
 5. Kaydet “Save” düğmesine tıklayın.
 6. İmajın kalite “quality “ seçeneklerini belirleyin.
  Raster imaj, tüm renkleri “color”, çizgi kalınlıklarını “line weights” , ızgara “grid” çizgilerini ve arka planın “background” görüntü rengini içerir. Bu nedenle, raster imajı kaydetmeden önce bu ayarları önceden tanımladığınızdan emin olun.

Raster Imajı Bastırma

 1. PLOT komutunu çalıştırın.
 2. Izgara imajı .jpg olarak kaydetmek için, Yazıcı/Baskı makinesi “Printer/Plotter” seçenekleri kısmından Web JPG olarak yayımla.pc3 “Publish to Web JPG.pc3” yazıcı tipini seçin.
 3. Kağıt Ebatı “Paper Size” kısmından ızgara imajın çözünürlüğünü “resolution” seçin.
 4. Çiziminizden ızgara imajın içeriğini belirlemek için, Baskı Alanı “Plot Area” kısmından Pencere “Window” seçeneğini seçin ve çizim alanınızda bastırılacak alanı belirleyin.

5. Baskı stil tablosu “Plot style table” ve Kalite “Quality” gibi diğer baskı seçeneklerini belirleyin ve Ok düğmesine basın.

6. Izgara imajın kaydedileceği klasörü belirleyin ve bir isim vererek Kaydet “Save” düğmesine tıklayın.

Bu yöntemde ızgara imaj, arka plan “background“ rengini veya ızgara “grid” çizgilerini içermez. Şayet ızgara imaj dosyanızı .png dosya tipinde kaydetmek isterseniz, Web PNG olarak yayımla.pc3 “Publish to Web PNG.pc3” baskı makinesini seçip; Yayımla “Publish” düğmesine basabilirsiniz.

2 Boyutlu 2B “2D” Çiziminizin Aynalanmış Görüntüsünü Bastırma

 1. 2 boyutlu 2B “2D” çiziminizin aynalanmış bir resmini bastırmanın en hızlı yolu Alt “Bottom” 3 boyutlu 3B “3D” görünüşü etkinleştirmektir. Bunun için,
  Şeritin Görünüm “View” sekmesinin İsimlendirilmiş Görüntüler “Named Views” panelindeki Görüntüler aşağı açılırlistesinden Alt “Bottom” görünüşü seçin.

Baskı Ölçeği Değiştiği zaman, Koşullu Nesnelerin Otomatik Olarak Ayarlanması

Normalde projenizin başlangıcında çizim baskı ölçeğine karar verirsiniz. Buna göre, çizimlerin okunabilir olmasını ve bastırıldığında, tasarımın doğru bir şekilde görünmesi için, çalışma sırasında tarama “hatch“ ölçeğini, yazı yüksekliği “text height” ve ölçü “dimension” stilini belirlersiniz. Ancak daha sıklıkla, çiziminizi öngördüğünüzden başka ölçeklerde çizmeniz gerekecektir. Aynı nesne ölçeklerini kullandığınızda, metin “text” veya taramalar “hatch” okunamayacak kadar küçük veya güzel görünmeyecek kadar büyük olabilir. Ölçek ayarlarının değiştirilmesi her zaman zaman alır, çünkü bazı nesneleri yeni ölçek boyutlarına göre taşımanız da gerekebilir. Tüm açıklama “annotation” nesnelerinin Koşullu “Annotative” adı verilen bir özelliği vardır. Şayet bu özelliği açıkduruma getirirseniz, bir baskı ölçeğini değiştirdiğiniz zaman bu ölçek ayarlama işlemleri otomatik olarak yapılacaktır. Bunun için, aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

a) Baskı Ölçek Listesini Hazırlama

 1. Biçimlendirme “Format” menüsündeki Ölçek Listesi “Scale List” komut düğmesini seçin.

2. Aşağıdaki şekilde görünen açılan Çizim Ölçeklerini Düzenle “Edit Drawing Scales” iletişim kutusunda Ekle “Add” düğmesine tıklayın.

3. Ölçek “Scale” ismini ve Ölçek “Scale” özellikleri (baskı biriminin çizim birimine oranını) belirleyin.

b) Çiziminizin Koşullu Ölçeğini Ayarlama

 1. Aşağıdaki şekilde görünen durum çubuğunun sağ tarafındaki Koşullu Ölçek “Annotation Scale” düğmesini tıklayın.
 2. Açılan listeden bastırılacak çiziminiz için bir ölçek “scale” seçin.

c) Açıklama “Annotation“ Nesnelerinize Koşullu “Annotative” Özelliği Atama

Çiziminizin açıklama nesneleri için, yazı “text”, ölçü “dimension”,  tablo “table” stilleri gibi stiller yaratın ve örneğin ölçü “dimension” stili için koşullu “annotative” özelliği ayarlayın. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Şeritin Giriş “Home” sekmesinin (genişletilmiş halde) Açıklama “Annotation” panelinden Ölçü Stilleri “Dimension Styles” aşağı açılır listesinden Ölçü Stillerini Yönet “Manage Dimension Styles” komut düğmesini seçin.
 2. Açılan Ölçü Stilleri “Dimension Styles” iletişim kutusunda sol taraftaki Stiller “Styles” listesinden bir ölçü stli seçin ve Düzenle “Modify düğmesine basın.

3. Ölçü Stili Düzenle: “Modify Dimension Style:“ iletişim kutusunda, Uydur “Fit” sekmesine gidin ve sağ taraftaki Ölçü özellikleri için Ölçek “Scale for dimensions features” kısmındaki Koşullu “Annotative” işaretleme kutusunu işaretleyin.

Koşullu açıklama stillerini stiller listesindeki açıklama “annotation“ stil isminin önündeki üçgen simgesi aracılığıyla tanıyabilirsiniz.

d) Çiziminize Koşullu Açıklama Nesneleri Yerleştirme

Çiziminize koşullu yazı “text” veya ölçü “dimension yerleştirin. Şayet koşullu “annotative“ tarama “hatch” yerleştirmek isterseniz, Koşullu “Annotative” özelliğini taramayı “hatch” yaratmadan önce seçmelisiniz.

 1. Şeritin Giriş “Home” sekmesinin Çizim “Draw” panelindeki Tarama “Hatch” komut düğmesine tıklayın.
 2. Aşağıdaki şekilde göründüğü üzere şeritte görüntülenen özel Tarama Yaratma “Hatch Creation” sekmesinin Seçnekler “Options” panelindeki Koşullu “Annotative” düğmesini seçin.
 3. Ayrıca o anki geçerli açıklama “annotation” ölçeği için, doğru tarama “hatch” ölçeğini de seçin.
 4. Taramanın “Hatch” uygulanacağı alanı tıklayarak belirleyin.

e) Farklı Bir Açıklama Ölçeği Seçildiği Zaman Koşullu Nesnelerin Ebatının Otomatik Olarak Değiştirilmesini Sağlama

 1. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, durum çubuğunun sağ tarafındaki Açıklama ölçeği değiştiği zaman, açıklama nesnelerine ölçekleri otomatik olarak ekle “Automatically add scales to annotative objects when the annotation scale changes” simgesini tıklayarak açık duruma getirin.

 1. Açıklama ölçek “Annotation scale” listesinden farklı bir açıklama “annotation“ ölçeği seçin.

İlave İpucu: Açıklama nesneleri ile çalışırken, durum çubuğunun sağ tarafındaki Koşullu ölçek “Annotation scale“ listesinde farklı ölçeklerin sayısı konusunda dikkatli olmalısınız. Şayet çiziminiz yavaş tepki vermeye başlarsa veya garip bir davranış fark ederseniz, Koşullu ölçek “Annotation scale“ listesinde çok fazla ölçek olup olmadığını kontrol edin. Ölçek listesini varsayılan ayarlarına sıfırlamak için, komut satırına -SCALELISTEDIT yazıp Enter tuşuna basın. Tüm özel ölçekler  silinecektir.

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.