1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD İpuçları ve Trikleri – Kullanıcı Arayüzü

1.Kendi Çalışma ortamınızı “Workspace” Kullanın

Bir proje çizmeye başlamadan önce kendi çalışma ortamınızı veya AutoCAD çalışma alanını ayarlarsınız. Bunun anlamı, komutlara daha hızlı erişmek için şerit sekmelerini ve panelleri, araç çubuklarını, menüleri veya paletleri belirli gruplar olarak görüntületmektir. Bununla birlikte, ayarlarınız her zaman korunmaz. Birçok kişi aynı programı kullanıyorsa, çalışma alanlarını kendi kullanımlarına göre ayarlama ihtimali yüksektir veya program çökerse, varsayılan çalışma alanı gösterilerek yeniden açılabilir. Çalışma alanınızı sürekli olarak yeniden düzenlemekten kurtulmak için, onu kaydetmek en iyisidir.

Ön tanımlı Çalışma Ortamları “Workspaces”

AutoCAD önceden tanımlanmış birkaç çalışma alanı sunmaktadır.

 1. Hızlı erişim Araç çubuğu / çalışma ortamı menüsü
 2. Aşağıdakilerden bir tanesini seçin:
 • 2B Eskiz & Açıklama “2D Drafting & Annotation” – 2 boyutlu 2B “2D” çizimler için ortak şerit araçlarını içeren çalışma ortamıdır.
 • 3B Temeller “3D Basics” – 3 boyutlu 3B “3D” modelleri yaratmak ve görüntülemek için, temel şerit araçlarını içeren çalışma ortamıdır.
 • 3B Modelleme “3D Modeling”– 3 boyutlu 3B “3D” modelleri yaratmak, görüntülemek ve sıvamak için, tüm şerit araçlarını içeren çalışma ortamıdır.
 • AutoCAD Klasik “AutoCAD Classic”  – (2009 öncesi AutoCAD sürümleri için) klasik araç çubuklarını içeren şeritin olmadığı çalışma ortamıdır.

Kendi Çalışma Ortamınızı “Workspace” Yaratma ve Kaydetme

 1. Çalışma ortamınızı ayarlayın.
 2. Hızlı Erişim Araç Çubuğundan Çalışma ortamı “Workspace“ menüsünü içerisinde O anki aktif (geçerli) olarak Kaydet “Save Current As” komutunu seçin.
 3. Yeni çalışma ortamının ismini yazın / Kaydet “Save” düğmesine basın.

Kendi Çalışma Ortamınızı “Workspace” Aktifleştirme

Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere Hızlı Erişim araç çubuğundan / Çalışma ortamı “Workspace“ menüsünü içerisinde / çalışma ortamınızın ismini tıklayın.

Kendi Çalışma Ortamınızı “Workspace” Düzenleme

Şayet çalışma ortamınızda bazı değişiklikler yaptıysanız, bu değişiklikleri çalışma ortamınızı ilk kez yaratırkenyaptığınız gibi kaydedebilirsiniz. Çalışma Alanını Kaydet “Save Workspace“ menüsünde çalışma alanınızın adını seçin ve mevcut ayarları değiştirmek için gelen uyarıyı onaylayın.
2. Kendi Ayarlarınız ile bir Çizim Şablonu Kullanın

Birçok proje boyunca muhtemelen belirli bir çizim stili geliştirmişsinizdir. Bu, yazı stilleri “text style”, ölçü stilleri “dimension style”, tablo stilleri “table style”, çizgi tipleri “linetyle”, antet blokları “title block”, birimler” units”, alanlar “field” ve çizimlerinizde kullandığınız diğer pek çok ayar için de geçerlidir. Bunları oluşturmak oldukça karmaşık olduğu için, yeni bir çizime her başladığınızda bunları sıfırdan hazırlamak için çok değerli zamanınızı kaybedebilirsiniz. AutoCAD, yeni çizim başlattığınızda kullanabileceğiniz farklı ayarlarla önceden tanımlanmış birçok çizim şablonu (.DWT) sunar. Şayet bu ön tanımlı şablon dosyalarındaki ayarlar sizin tarzınız değilse, kendi .DWT dosyanızı yaratmak en iyisidir; böylece yeni bir çizime başlarken tüm ayarlarınız hali hazırda mevcut olacaktır.

Kendi Çizim Şablonunuzu (.DWT) Yaratma & Kaydetme

 1. İstediğiniz ayarlara yakın bir ön tanımlı çizim şablonunu (.dwt) açın veya yeni bir şablon dosyası yaratın.
 2. Kendi ayarlarınızı (stiller vb.) ayarlayın.
 3. Menüden Farklı Kaydet “Save As“ komutunu kullanarak arattığınız veya yeniden düzenlediğiniz şablon dosyasını (.dwt) dosya tipinde kaydedin. Ön tanımlı Şablonlar “Template” klasörü otomatik olarak açılacaktır. Yeni şablonunuza bir isim verin ve Kaydet “Save” düğmesine basın.
 4. Kaydetmiş olduğunuz (.dwt) dosyası hala açık durumdadır. İstenmeyen değişikliklerden kaçınmak için dosyayı kapatın.
 5. Yeni çizim başlatmak için Yeni “New” komutunu çalıştırdığınız zaman, kaydetmiş olduğunuz yeni şablon dosyanızın kullanıma hazır olduğunu göreceksiniz.

Kendi Çizim Şablonunuzda Değişiklikler Yapma

 1. Dosya Tipini “Files of Type” .DWT seçerek şablonunuzu açın.
 2. Şablon dosyanız açıkken istediğiniz ayarları yapın.
 3. Dosya Tipini “Files of Type” .DWT seçerek şablonunuzu farklı kaydedin.

3.Fare Tekerleği Fonksiyonları

Şayet farenizin orta düğme olarak kullanabileceğiniz bir tekerleği varsa, bu tekerlek çok fayda sağlayacaktır. En önemli işlevleri şunlardır:

Görüntü yaklaşma & uzaklaşma “Zoom in & out” – farenin tekerleğini ileri ve geri doğru çevirerek görüntü yaklaşma “zoom in” ve görüntü uzaklaşma “zoom out” yapabilirsiniz.

Görüntü değiştirirken değişiklikler fare imlecini merkez alarak yapılır. ZOOMFACTOR sistem değişkeni tekerleğin her çevrilişinde görüntünün ne kadar büyütüleceğini kontrol eder.

 1. Görüntü kaydırmaPan” – Fare tekerleğini basılı tutup fareyi hareket ettirdiğinizde, kağıdı taşırmış gibi çizim ekranınızı hareket ettirebilirsiniz.
 2. En genişe Yaklaş Zoom Extents” – fare tekerleği ile çift tıklama yaptığınızda, görüntü çiziminizdeki her şeyi görüntüleyecek şekilde büyüyecektir.
 3. 3B Yörünge 3D Orbit” –Shift tuşuna basılı tutarak fare tekerleğine bastığınızda, çiziminizin 3 boyutlu 3B “3D” görüntüsünü elde edersiniz.

4.Dinamik Veri Giriş – Göreceli Veri Giriş ve Mesafeler ile Hızlanın

Komut satırı, programla metinsel iletişimde önemli bir rol oynamaktadır. Yeni başlayanlar genellikle AutoCAD komutlarıyla sorunlar yaşadığından, gerçekleştirmek istenen şeyleri okumak için alt kısımdaki komut satırına bakmayı unutmaktadırlar. Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input“ işlevi, gözlerimizin çoğu zaman odaklandığı fare imlecinin hemen yanındaki aktif komut satırına giriş yapılır hale getirildiği için daha kolay hale geldi. Bunun aksine, komut satırında herhangi bir problem yaşamayan aktif kullanıcılar, fareyi hareket ettirirken ekranın etrafında uçan metin penceresinden rahatsız olurlar. Her iki kullanıcı da Dinamik Veri Girişten “Dynamic Input“ daha fazla yararlanabilir.

Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input“ özelliği açık durumda durum çubuğu

Göreceli Veri GirişGöreceli Veri Giriş Yazımı

Göreceli veri giriş fare imlecinin hemen yanında görüntülenen kutucuklarda görünür. Mavi renkli veri giriş kutusu aktif ve gri renkli veri giriş kutusu kilitlidir. Veri giriş kutularını TAB tuşuna basarak etkinleştirebilirsiniz. Belirli bir açıda bir çizgi çizmenin modası geçmiş yolu şu şekildedir:

 • @ x, y (@ işareti son noktadan x ve y yönündeki göreceli veri girşi ve x / y göreceli uzaklık anlamındadır) veya
 • @ uzunluğu < açısı.

 

 1. Bu eski yöntemde her iki durumda da negatif / pozitif mesafelere ve açılara dikkat etmeniz gerekiyordu. Dinamik Giriş “Dynamic Input” ile yazarken kullanılan karakterler yalnızca verilerdir. Bir komut çalıştırın. Örneğin komut satırına POLYLINE yazıp Enter tuşuna basın ve başlangıç noktasını belirleyin.
 2. @x,y yazmak yerine, sadece x,y değerlerini yazın ve Enter tuşuna basın. Açı yönü pozitif / negatif x ve y mesafelerine göre belirlenecektir.
 3. @ Uzunluk<açı “@ Length <angle” yazmak yerine, Uzunluk kutusunu etkinleştirin (Tab) ve değeri yazın. Açı kutusunu etkinleştirin (Sekme) ve değeri yazın. Enter tuşuna basın. Açı yönü, imlecinizi kaydırdığınız yönde tanımlanır.

Hızlı Mesafe Kontrolü

Şayet iki nokta arasındaki mesafeyi MEASURE ve DISTANCE komutlarını kullanarak kontrol ediyorsanız, Dinamik Giriş “Dynamic Input“ aracını kullanmayı çok daha kolay ve hızlı bulacaksınız.

 1. Her hangi bir komut aktif değilken, bir nesne seçin. Örneğin bir sürekli çizgi “polyline” seçin.
 2. İmleci bir mavi renkli tutamacın üzerine getirin.
 3. Bitişik parçaların mesafeleri ekranda otomatik olarak belirecektir.

5.Tasarım Merkezi “Tasarım Merkezi “DesignCenter”” – Çizimleri ve İçeriklerini Başka Çizimlere Yerleştirin

Tasarım Merkezi “DesignCenter” ile ızgara imajları veya diğer çizimleri bloklar veya referanslar olarak çiziminize kolayca yerleştirebilirsiniz. Bununla birlikte, (Blok Yerleştir “INSERT BLOCK“ veya İliştir “ATTACH”) gibi klasik komutlarla da bu işi hızlı ve basit bir şekilde yapabildiğiniz için bunun büyük bir avantaj olmadığını göreceksiniz.

Tasarım Merkezi “DesignCenter” ile yazı stilleri “text style”, ölçü stilleri “dimension style”, bloklar “block”, tabakalar “layer” , yerleşimler “Layout” , çizgi tipleri” line type”, çoklu kılavuzlar “multilieader” Katmanlılar, harici referanslar “Xref” gibi içerikleri herhangi bir çizimden de kopyalayabilirsiniz. Tasarım Merkezi “”DesignCenter” ile yeni bir çizime başlamak artık, her şeyi sıfırdan yaratmaktan daha hızlı ve kolay hale geldi.

Çizimi Blok Olarak Yerleştirme

 1. Ctrl+2 tuşlarına basarak Tasarım Merkezini “DesignCenter” açın.
 2. Sol tarafta bulunan Klasör Listesi “Folder List” bölümünden çiziminizin bulunduğu klasörü tıklayın.
 3. Tasarım Merkezinin “DesignCenter” sağ tarafındaki bölümden istediğiniz çizimi (.dwg) o anki geçerli (aktif) çizim alanına sürükle bırak yapın.
 4. Yerleştirme noktasını “Insertion point”, X ve Y ölçek faktörünü “scale factor” ve döndürme açısını “rotation angle” belirleyin.

Diğer Çizimlerden İçerik Kopyalama

 1. Ctrl+2 tuşlarına basarak Tasarım Merkezini “DesignCenter” açın.
 2. Sol tarafta bulunan Klasör Listesi “Folder List” bölümünden çiziminizin bulunduğu klasörü tıkladıktan sonra istediğiniz çizimin sol tarafındaki artık (+) simgesine tıklayarak o çizime ait içerik gruplarının genişlemesini sağlayın ve (Ölçü stilleri “Dimstyles”) gibi istediğiniz bir içeriği tıklayarak seçin.
 3. Tasarım Merkezinin “DesignCenter” sağ tarafındaki bölümden istediğiniz ölçü stilini “dimstyle” o anki geçerli (aktif) çizim alanına sürükle bırak yapın. 4. Kopyaladığınız ölçü stili “dimension style” o anki geçerli (aktif) çiziminizin Ölçü Stili “Dimension Style” listesinde yer alacaktır.

6.Araç Paletleri “Tool Palettes” – Bloklara “Blocks”, Taramalara “Hatches”, Çizgi Tiplerine “Linetypes”, Malzemelere “Materials”, … Ulaşmanın Hızlı Yolu

Düzenli ve yaygın olarak kullanılan malzemelere “material”, tarama “hatch” türlerine, stillere “style” ve bloklara “block” hızlı erişim, size zaman kazandırabilir. Bunları çiziminizde oluşturduktan sonra, araç paletlerine taşımak çok kolaydır. Örneğin, atanan desen türüne “pattern”, ölçek ve diğer ayarlara sahip olan taramaya “hatch”, herhangi bir çizimde yalnızca bir tıklama ile araç paletinden erişilebilir.

Yeni Palet Yaratma

 1. Ctrl+3 tuşlarına basarak araç paletini “tool palette” açın.
 2. Herhangi bir araç paletinin üzerinde boş bir alana sağ tıklayın ve açılan menüden Yeni Palet “New Palette” seçeneğini seçin.
 3. Yeni paletinize bir isim girin. (Örneğin Taramalar gibi)

Araç Paletine İçerik Transfer etme

 1. Örneğin, (tabaka “layer”, renk “color”, ölçek “scale”, desen “pattern”, gibi) gerekli tüm özellikleri ile bir tarama “hatch” çizin.
 2. Yarattığınız taramayı “hatch” çiziminizden yeni araç paleti (Taramalar) ismi üzerine tutup sürükleyin ve bırakın.
 3. Artık araç paletindeki simgeyi tıklayarak HATCH komutunu çalıştırabilir; tüm ön ayarlı ayarları ile istediğiniz nesneye tarama uygulayabilirsiniz.
 4. Örneğin, farklı çizgi türleri için bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Farklı özelliklere sahip sürekli çizgiler “polyline” çizin ve onları yeni bir palete sürükleyip bırakın. Paletteki sürekli çizgi “polyline” komut simgesinin yanındaki oku tıklatarak, çizginizi çizmek için çeşitli komut seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Araç Paletleri Üzerinde Blok Kütüphanesi Yaratma

Daha iyi bir organizasyon için diskinizde tüm bloklarınızı blok kütüphanenizden kaydetmeniz için ayrı bir klasör oluşturmanız önerilir.

Mevcut tabaka “layer” olarak 0 tabakasını “layer” kullanarak yeni boş çizime bir blok çizin. Blok öğeleriniz çiziminizin bir parçasıysa, WBLOCK komutunu kullanarak bunları ayrı bir .DWG dosyasına kaydedebilirsiniz. Blok yaz “Write Block“ iletişim kutusunda, nesneleri seçin; temel noktasını “base point” belirleyin ve dosya adı ile .dwg blok çiziminizin klasör yolunu tanımlayın. Tabaka “Layer” özellikleri bloklarla taşınacaktır. Bunu için, blok çiziminize ekledikten sonra katman listenizde garip tabakaların “layer” olmasını istemiyorsanız, tüm blok elemanlarını 0 tabakasına çizmek en iyisidir. Bu varsayılan katman her yeni çizimde bulunur ve katman listenizi karıştırmaz.

 1. Ctrl+2 tuşlarına basarak Tasarım Merkezini “DesignCenter” açın.
 2. Klasör Listesinden “Folder List” bloklarınızı içeren klasörü tıklayın (.DWG dosyası).
 3. Tasarım Merkezinin sağındaki listeden .DWG dosyasını yeni araç paletinize sürükleyip bırakın.

Paletler Grubu YaratmaPaletler Grubu Yaratma

 1. Şeritin Yönetim “Manage” sekmesinin Özelleştirme “Customization” panelindeki Araç Paletleri “Tool Palettes” komut simgesini tıklayın.
 2. Açılan Özelleştirme “Customize” iletişim kutusunun sağ tarafındaki Palet Gurupları “Palette Groups” listesinde ilgili grubu seçin ve sağ tıkladıktan sonra açılan kısa yol menüsünden Yeni Grup “New Group” seçeneğini seçin.
 3. Yeni paletinize bir isim verin.

4. Paletinizi Paletler “Palettes listesinden yeni grubunuza sürükle bırak yapın.

5. Özelleştirme “Customize” iletişim kutusunu kapatın.

Araç Paletine Araç Paleti Üzerindeki Simgelere Tanımlar ve İmajlar Ekleme

 1. Araç paleti “Tool palette” üzerindeki bir simgeye sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden İmaj Belirle “Specify Image” seçeneğini seçtikten sonra bilgisayarınızdaki bir imaj dosyasını araştırıp bulun ve seçin.
 2. Araç paleti “Tool palette” üzerindeki bir simgeye sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Özellikler “Properties” seçeneğini seçin.
 3. Açılan Araç Özellikleri “Tool Properties” iletişim kutusunda, İsim “Name ve Tanım “Description” kutularına istediğiniz bilgileri girin.

7.Şirket AutoCAD Standartlarını Tanımlama

Farklı tasarımcılar, doğru ve çekici çizimler üretmek için farklı stiller kullanır. Tüm işleri kendi başlarına yaptıkları müddetçe bu bir problem değildir. Bununla birlikte, çizimlerinizi tasarım ekibinizdeki diğer çalışanlarla paylaşırsanız, sizinle aynı çizim tarzında çizemeyecekleri olasıdır. Çiziminizi açarken eksik yazı tipi iletileri alabilir veya çizim yaparken çizim stilini eksik bulabilir ve hatta ekranda farklı çizgi ölçekleri gösterebilirler. Bunu önlemek için, kendi şirket çizim standartlarınızı belirlemek en iyisidir.

Aynı Çizim Şablonunu (.dwt) Kullanma

Tasarım ekibinizdeki herkes aynı çizim şablonunu (.dwt) kullanmalıdır. Bu yeni çizim, önceden tanımlanmış birimleri “unit”, (yazı “text”, ölçü “dimension”, tablo “table”, çoklu kılavuzlar “multi leader” stilleri gibi) stilleri “style”, antet bloklarını, çizgi tiplerini “line type”, çizgi kalınlıklarını “line weight”, genel çizgi ölçeğini ve belki de bazı ortak tabakaları “layer” ve alanları “field” içeren yerleşimleri “layout” de içermelidir. Bu önceden tanımlanmış içerik, zamandan tasarruf sağlar ve çizimlerinizi tasarım ekibinizle paylaşırken eksik ayarları önler.

Aynı Baskı Stilini (.ctb/.stb) Kullanma

Baskı stillerini “Plot style” birlikte kullanacağınız tasarım ekibinizle kararlaştırmak en iyisidir. Başka bir deyişle, belirli inşaat türleri için veya çizim içeriği için hangi rengi kullanacağınıza birlikte karar verip bu renklere çizgi kalınlıkları atayacaksınız. Bu ayarları, varsayılan Baskı stillerini “Plot style” klasöründe Plot Stil Tablo dosyası (.ctb, .stb) olarak kaydedeceğiniz için, Baskı “Plot” iletişim kutusunda Plot stili tablo listesinden seçebileceksiniz. Baskı stilleri “Plot style” klasörünün tam yolunu Seçenekler “Options” iletişim kutusunda bulabilirsiniz: Seçenekler “Options” iletişim kutusu / Dosyalar “Files sekmesi / Yazıcı Destek dosya klasör yolu “Printer Support File Path” öğesi altında / Baskı stili tablosu araştırma yolu “Plot Style Table Search Path.

Kütüphaneleri Araç Paletleri Üzerinde Organize etme

Tasarım ekibinizdeki herkes, tarama “hatch” tipleri, çizgi tipleri “line type”, blok kütüphaneleri, malzemeler “material” veya stillerle “style” ilgili olarak aynı kaynaklara sahip olmalıdır. Bunları araç paletlerinizde düzenlerseniz, herhangi bir çizimden çabucak erişilir.

CAD Standartlarını Tanımlama ve Uygulama

Pek çok kullanıcı bilemez; ancak AutoCAD, tabakalar “layer”, yazı stilleri “text style”, ölçü stilleri “dimension style” ve çizgi tipleri “line type” için önceden tanımlanmış standartları içeren bir standartlar .DWS dosyası oluşturabilir; bu .dws dosyasını çiziminize atayabilirsiniz ve herhangi bir ihlal için bir uyarı alırsınız. Örneğin,  hatalı tabaka rengi veya yazı stili yüksekliği. Hatta hataları otomatik olarak düzeltme imkânı da vardır.

Standartlar (.dws) Dosyası Yaratma:

 1. Boş bir çizimde tabakalar “layer”, yazı stilleri “text style”, ölçü stilleri “dimension style” ve çizgi tipleri “inetype” için ayarlarınızı yapın.
 2. Farklı Kaydet “Save As” komutunu çalıştırın ve Dosya Tipi “Files of Type” olarak  (.dws) dosya tipini seçin ve dosyanızın konumunu belirleyerek bir isim verip kaydedin.
 3. .dws dosyasını kapatın.

Çiziminize bir  (.dws) Dosyası Atama:

 1. Şeritin Yönetim “Manage” sekmesinin CAD Standartları “CAD Standards” panelindeki Yapılandır “Configure” komut düğmesini tıklayın veya komut satırına STANDARDS yazıp Enter tuşuna basın.
 2. Standartları Yapılandır “Configure Standards” iletişim kutusunda, Standartlar “Standards” sekmesinde + simgesine tıklayın ve .dws dosyanızı araştırıp bularak seçtikten sonra Aç “Open” düğmesine tıklayın.

3. Standartları Yapılandır “Configure Standards” iletişim kutusundaki Ayarlar “Settings” düğmesi, standart ihlal bildirimini tanımlayabileceğiniz ve standart ayarlarını kontrol edebileceğiniz CAD Standart Ayarları “CAD Standards Settings“ iletişim kutusu açar.

4. Standartları Kontrol Et “Check Standards“ düğmesi, çiziminizdeki ihlalleri kontrol eder.

Standart dışı ihlalleri düzeltme:

 1. Ön tanımlı olarak, standartların her bir ihlali, ekranınızın sağ alt köşesinde bildirilir. Örneğin, Standart tabakanızı standart dışı bir renge değiştirirseniz, aşağıdaki şekilde görünen gibi bir Standart İhlal “Standard Violation“ bildirimini alırsınız.

2. Standartları Kontrol Etmeyi Çalıştır “Run Check Standards” bağlantısına tıklayın.

3. Standartları Kontrol et “Check Standards” iletişim kutusu tüm ihlalleri listeleyecektir.

4. Düzelt “Fix” düğmesi tüm ihlalleri standart dosyasında tanımlı ayara değiştirecektir.

5. Sonraki “Next” düğmesi bir sonraki ihlali gösterecektir.

 

8.Kendi Araç Çubuğunuzu Yaratma

Simgelere tıklamak, komutlara erişmenin en hızlı yoludur. Ancak bazen ihtiyacınız olan bir simgeye erişmek için tüm araç çubuklarını görüntülemeniz gerekir. Görüntülenen çok sayıdaki araç çubuğu da çizim alanınızı daraltır. Şayet istediğiniz simgeleri içeren kendi araç çubuğunuzu oluşturursanız, çizim alanınızı daraltmadan sık kullandığınız komutlarınıza hızlı erişim sağlamış olursunuz.

 1. Komut satırına CUI yazıp Enter tuşuna basın.
 2. Kullanıcı Ara yüzünü Özelleştirme “Customize User Interface” iletişim kutusunda, Özelleştirme “Customize” sekmesini seçin. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi üst menüde Tüm Dosyalar içinde Özelleştirme “Customizations in All Files” seçeneği seçili haldeyken, Araç çubuklları “Toolbars” öğesine sağ tıklayın ve Yeni Araç çunuğu “New Toolbar” seçeneğini seçin.

3. Yeni araç çubuğuna bir isim (My toolbar gibi) girin.

4. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi simgeleri araç çubuğunuza ekleyin.

 
 1. Tüm simgeleri ekledikten sonra Uygula “Apply” ve OK düğmelerine basın.

İlave İpucu: Aynı prosedürü kullanarak mevcut varsayılan araç çubuklarına simgeler de ekleyebilirsiniz. Komut listesinden “Command list” herhangi bir simgeyi mevcut araç çubuğuna sürükleyip bırakın.

9.Komutları Hızlıca Tekrarlamanın Yolları

Şayet aynı komutu birden fazla kez kullanırsanız, onu şeritten, araç çubuklarından veya menülerden tekrar çalıştırmak yerine tekrarlamak daha hızlı olacaktır. AutoCAD’de son komutu tekrar etmenin en az 4 yolu vardır.

 1. Enter tuşu her zaman son komutu tekrar çalıştırır. 2. Çizim alanına sağ tıkladığınız zaman, açılan kısa yol menüsü içerisinde Komutu Tekrar et “Repeat Command” seçeneği altında tün kullandığınız komutlar sırayla listelenir. 3. Komut satırının sol başında bulunan simgeye tıkladığınız zaman, kullanılan son 6 komut listelenir.
 2. Komut satırına önce Multiple yazın daha sonra çalıştırmak istediğiniz komutu yazıp Enter tuşuna basın. Örneğin, Multiple Pline. Komut siz Esc tuşuna basana tek tekrarlanacaktır. Multiple iletişim kutusu açan komutlar için kullanılamaz.

10.Komutları Yazmada Hızlanma

Şayet yazmak istiyorsanız ve bu işte oldukça hızlıysanız, muhtemelen komutları yazmayı tercih edersiniz. Endişelenmeyin; komutların tam adlarını yazmak zorunda değilsiniz. Komut kısa yollarını (Komut Alias tanımlarını) yazmanız yeterli olacaktır. Örneğin, MOVE komutu için ‘M‘veya Polyline komutu için ‘PL‘ yazabilirsiniz. Tüm komut kısa yolları için, Şeritin Yönetim “Manage” sekmesinin/ Özelleştirme “Customization” panelinde / EDITALIASES komut simgesini tıklayarak Komut Takma Adları listesini kontrol edin:

İlave İpucu: Ayrıca burada Takma Adlarını Düzenle listesindeki takma adları da değiştirebilirsiniz; ancak en son sürüm yazılımınızda acad.pgp dosyasına geçiş konusunda bilgi sahibi olan gelişmiş bir kullanıcı değilseniz bunu  önermiyorum.

11.Önceki Veri Girişleri Tekrar Çağırarak Yazmayı Azaltma

Bazen, aynı girdiyi birkaç kez yazmanız gerekir. Örneğin, aynı mesafeyi veya komut adını yazmanız gerekecektir. Son komutun Enter tuşuna basarak tekrar etmesi bir sorun değildir, ancak geri çağırmak istediğimiz son komut değilse Enter komutu çalışmaz. Bir sistem değişkeni kullanarak klavyenizdeki yukarı ve Aşağı ok tuşlarına basarak, daha önceki tüm girişlerinizi (değerler, ölçümler, komut adları vb.) sondan başlayıp başa doğru  veya tersi yönde çağırabilirsiniz.

Komut satırına INPUTHISTORYMODE yazarak Enter tuşuna basın ve sistem değişkeninin değerini 0 (sıfır) olarak ayarlayın.

 

12.Çalışan birçok Nesne çıtçıtı Arasında Geçiş Yapma

Durum çubuğundaki Nesne çıtçıtları “Osnap” düğmesine sağ tıklayıp Eskiz Ayarları “Drafting Settings“ seçeneğini seçerek veya SETTINGS komutunu çalıştırarak açılan Eskiz Ayarları “Drafting Settings“ iletişim kutusunda daha fazla sayıda çalışan nesne çıtçıtı belirleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, birçok nesne çıtçıtı aynı nokta üzerinde üst üste gelebilir ya da aynı nokta üzerinde birçok nesne çıtçıtı görüntülenebilir. Şayet ihtiyacınız olan nesne çıtçıtı görünmüyorsa, noktayı belirlemeden önce TAB tuşuna basarak o noktadaki nesne çıtçıtları arasında geçiş yapabilirsiniz.

13.Tek Tıklama için Tek bir Nesne Çıtçıtı

Şayet bir nesne çıtçıtı olmayan bir noktayı belirlemek isterseniz, çok fazla sayıda çalışan nesne yakalama çıtçıtı can sıkıcı olabilir. Bunu önlemek için sadece en çok kullandığınız nesne çıtçıtını çalışan nesne çıtçıtı olarak ayarlamanızı öneririm. Çalışan tek bir nesne yakalama çıtçıtı kullanarak diğer tüm çıtçıt noktalarını bulmaya devam edebilirsiniz. Önce bir komut çalıştırın ve tek kullanımlık Nesne Çıtçıt “Object Snap“ menüsünü görüntülemek için, Shift tuşu ile birlikte sağ tıklayın.

14.AutoCAD’i Ön ayarlı Profil ile Çalıştırma Çizim Şablonu ve Çalışma Alanı

Bir projeye başlarken genellikle ilk önce AutoCAD programınızı; gerekirse profilinizi seçer; yeni çizim şablonunuzu açar ve çalışma alanınızı etkinleştirirsiniz. Eh, başlangıç için birçok iş değil mi? Bu görevleri teke indirebiliriz daraltabilirsiniz, diğer bir deyişle sadece AutoCAD programınızı başlatabilirsiniz.

 1. Masa üstünüzdeki AutoCAD simgesini sağ tıklatın ve açılan kısa yol menüsünden Özellikler seçeneğini seçin ve açılan iletişim kutusunun Kısa yol “Shortcut” sekmesinde Hedef “Target” metin kutusunu bulun.
 2. Hedef satırının sonuna şunları ekleyin (I işareti boşluk anlamına gelmektedir): C:\Program Files\Autodesk\AutoCAD 2017\acad.exe” /pI“AutoCAD”I/tI“acadiso.dwt”I/wI“2D Drafting & Annotation

P: Profilin “Profile” kısaltmasıdır.

T: Şablonun “Template” kısaltmasıdır.

W: Çalışma ortamının “Workspace” kısaltmasıdır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.