1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD İpuçları ve Trikleri #8-Yerleşimler “Layout” ve Baskı Alma

ÖNTANIMLI BASKI AYARLARI

Doğru baskı makinesini (yazıcıyı), kağıt ebadını, baskı stil tablosunu gibi şeyleri seçmek. Her seferinde aynı ayarlarla baskı (çıktı) alırsınız.  bir sürüklenebilir. Şayet aynı çizim ayarlarını çok sık kullanıyorsanız, o ayarları Sayfa Yapısı “Page Setup“ olarak kaydedebilirsiniz. Model veya Kağıt alanında çizim yapmak için ayrı ayrı birçok farklı Sayfa Yapısı “Page Setup kaydedebilirsiniz. Çizimi yapmadan önce yalnızca geçerli bir Sayfa ayarı seçin ve tümü değilse de birçok çizim ayarı önceden hazır olacaktır.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Model veya Yerleşim “Layout” sekmesine sağ tıklayın açılan kısa yol menüsünden Sayfa Yapısı Yöneticisi “Page Setup Manager” seçeneğini seçin.

 1. Sayfa Yapısı Yöneticisi “Page Setup Manager” iletişim kutusunda Yeni “New” düğmesine tıklayın.
 2. Yeni Sayfa Yapısı için bir isim yazın (Örneğin, Plot1).

3. Sayfa Yapısı “Page Setup” iletişim kutusunda baskı (çıktı) ayarlarınızı seçin ve Ok düğmesine basın.

 1. Sayfa Yapıları “Page Setups” listesinden istediğiniz sayfa yapısını seçerek aktifleştirin ve Geçerli (Aktif) olarak Ayarla “ Set Current” düğmesine tıklayın.
 2. Mevcut bir Sayfa Yapını “Page Setup” düzenlemek için, Sayfa Yapıları “Page Setups” listesinden istediğiniz sayfa yapısını seçin ve Düzenle “Modify” düğmesine tıklayın.

Ekstra İpucu: Yarattığınız Sayfa Yapılarınızı “Page Setup” çizim şablonunuzda saklayın; böylece her yeni çizime başladığınızda baskı ayarlarınız hazır olacaktır.

DWG ÇİZİMİNİ IZGARA İMAJLARA “RASTER IMAGE” DÖNÜŞTÜRME

DWG çiziminizi farklı şekillerde ızgara imajına dönüştürebilirsiniz.

Ekran Görüntüsünü Izgara İmaj Olarak Kaydetme

 1. Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi çizim alanınızda ızgara imaj olarak kaydetmek istediğiniz görüntüyü ayarlayın.
 2. Araçlar “Tools” menüsündeki İmaj Görüntületme “Display Image” seçeneği altındaki Kaydet “Save” komutunu çalıştırın.
 3. Dosya tipi olarak JPEG seçin.
 4. Izgara imaj dosyasını kaydedeceğiniz klasör yolunu belirleyin ve dosyanıza bir isim verin.
 5. Kaydet “Save” düğmesine tıklayın.
 6. Açılan Imaj Seçenekleri “Image Options” iletişim kutusunda kaydedilecek imajın kalitesini belirleyin.

Izgara imaj “Raster image” , tüm renkleri, çizgi ağırlıklarını, kılavuz çizgilerini ve görüntü renk arka planını içerir. Bu nedenle, raster görüntüsünü kaydetmeden önce bu ayarları önceden tanımladığınızdan emin olun.

Izgara İmaj Olarak Bastırma (Yazdırma)

 1. PLOT komutunu çalıştırın.
 2. Izgara imajı “Raster image” .JPG dosya uzantısı ile kaydetmek için, “ Bastır “Plot” iletişim kutusunda, Yazıcı/Baskı Makinesi Seçenekleri “Printer/Plotter Options” kısmında Publish to Web JPG.pc3 baskı makinesini seçin.
 3. Kagıt ebatınızı “Paper size” belirleyin ve ızgara imajınızın “raster image” çözünürlüğünü “resolution” belirleyin.
 4. Izgara imaj “Raster image” için çiziminizden alan belirlemek için, Baskı Alanı “Plot Area kısmındaki Pencere “Window” düğmesini kullanın.

5. Şayet varsa, diğer baskı seçeneklerini tanımlayın ve Ok düğmesine basın.

6. Izgara imaj “Raster image” dosyanız için bir klasör seçip; bir isim verin ve Kaydet “Save” düğmesine tıklayın.

Izgara imaj “Raster image”, görüntüsü arka plan “background” ve ızgara “grid” çizgileri renklerini içermez. .PNG raster görüntü dosyasını kaydetmek için, Web PNG.pc3 baskı makinesini seçerek yayınlamayı “publish“  seçmelisiniz.

2 BOYUTLU 2B “2D” ÇİZİMİN AYNALANMIŞ ÇİZİMİNİ BASTIRMA (YAZDIRMA)

2 boyutlu 2B “2D” çiziminizin yansıtılmış bir resmini bastırmanın en hızlı yolu alttan “bottom” bakışlı 3 boyutlu 3B “3D” görünümü etkinleştirmektir. Bunun için:

Şeritin Görünüm “View” sekmesinin Görüntüler “Views” panelindeki Görünüşler “Views” aşağı açılır kutusundan Alt “Bottom” seçeneğini seçin.

BASKI ÖLÇEĞİ DEĞİŞTİĞİ ZAMAN AÇIKLAMA NESNELERİNİN “ANNOTATION OBJECTS“ OTOMATİK OLARAK AYARLANMASI

Normalde projenizin başlangıcında çizim baskı ölçeğinize “plot scale” karar verirsiniz. Buna göre, çizimlerin okunabilir olmasını ve bastırıldığında mizanpajının güzel bir şekilde olması için, çalışma sırasında tarama “hatch” büyüklüğü, metin yüksekliği “text height” ve ölçü stili “dimension style” belirleyeceksiniz. Ancak daha sıklıkla, çiziminizi öngördüğünüzden başka ölçeklerde çizmeniz gerekecektir. Aynı nesne ölçeklerini kullanarak, yazılar “text” veya taramalar “hatch” okunamayacak kadar küçük olabilir veya bunların güzel görünmesi için daha büyük bastırılmaları gerekebilir. Ölçek ayarlarının değiştirilmesi her zaman zaman alır, çünkü bazı nesneleri yeni ölçek boyutlarına göre taşımanız da muhtemeldir. Tüm ek açıklama nesnelerinin Koşullu “Annotative” adı verilen bir özelliği vardır. Şayet bu özelliği açık “on” duruma getirirseniz, bir baskı ölçeğini “plot scale” değiştirdiğinizde bu prosedür otomatik olarak yapılacaktır. Bunun için, aşağıdaki işlemleri uygulamanız yeterlidir.

Baskı Ölçeği Baskı Ölçeği “Plot Scale” Listesi Hazırlama

 1. Biçimlendirme “Format” menüsünden Ölçek Listesi “Scale List” seçeneğini seçin. Açılan Çizim Ölçeklerini Düzenle “Edit Drawing Scales” iletişim kutusunda Ekle “Add” düğmesine tıklayın.

2. Bir Ölçek ismi “Scale name” yazın ve (mm olarak bastırılacak çizim alanının çizim birimlerine oranı gibi) ölçek özelliklerini “scale properties” belirleyin.

Çiziminizin Koşullu Ölçeğini “Annotation Scale” Ayarlama

 1. Durum çubuğunun sağ tarafındaki Koşullu Ölçek “Annotation Scale” menüsüne tıklayın.
 2. Bastırılacak çizim için, listeden bir ölçek seçin.

AçıklamaAçıklama Nesnelerinize “Annotation Object” Koşullu Özellik Atama

Yazı “Text”, ölçüler “dimension”, tablolar “table” gibi açıklama nesnelerinin stillerini çiziminizin o anki geçerli (aktif) ölçeğinde yaratın ve koşullu “annotative” özelliğini ayarlayın. Örneğin, ölçü “dimension” stili için:

 1. Şeritin Giriş “Home” sekmesinin Açıklama “Annotation” aşağı açılır panelindeki / Ölçü Stili “Dimension Style” komutunu çalıştırın.
 2. Bir ölçü “dimension” stili yaratın veya seçin.
 3. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Uydur “Fit” sekmesinden Koşullu “Annotative” işaretleme kutusunu işaretleyerek ölçü “dimension” stilini koşullu hale getirin.

Stil “Style” listelerindeki Açıklama “Annotation” stil adının önündeki üçgen simgesi aracılığıyla koşullu açıklama stillerini tanıyabilirsiniz.

Çiziminize Koşullu Açıklama Nesneleri Yerleştirme

Çiziminize açıklama yazıları “text” veya ölçüler “dimension” ekleyin. Şayet koşullu tarama “hatch” eklemek isterseniz, taramanız “hatch” için koşullu “annotative” özelliğini taramayı “hatch” yaratmadan önce seçmelisiniz.

 1. Şeritin Giriş “Home” sekmesinin Çizim “Draw” panelindeki HATCH komut düğmesine tıklayın.
 2. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, şeritte açılan menünün Tarama Yaratma “Hatch Creation” sekmesindeki Seçenekler “Options” panelinde bulunan Koşullu “Annotative” düğmesine basın.
 3. O anki geçerli (Aktif) açıklama ölçeği için doğru tarama “hatch” ölçeğini seçin.
 4. Taramanın uygulanacağı nesneleri seçin veya alanı tıklayın.

Farklı bir Açıklama Ölçeği Seçildiği Zaman Koşullu Nesnelerin Ebatlarının Otomatik olarak Değiştirilmesi

 1. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, çubuğunun sağ tarafında bulunan açıklama ölçeği değiştiği zaman koşullu nesnelere ölçekleri otomatik olarak ekle “Automatically add scales to annotative objects when the annotation scale changes” simgesini açık duruma getirin.

2. Koşullu ölçek “Annotation scale“ listesinden farklı bir açıklama ölçeği seçin.

Ektra İpucu: Koşullu açıklama nesneleri ile çalışırken, durum çubuğunun sağ tarafındaki Koşullu ölçek “Annotation scale“ listesinde farklı ölçeklerin sayısı konusunda dikkatli olmalısınız. Çiziminiz yavaş tepki vermeye başlarsa veya garip davranışını fark ederseniz, Ek açıklama ölçeği listesinde çok fazla ölçek olup olmadığını kontrol edin.

Ölçek listesini varsayılana sıfırlamak için -SCALELISTEDIT yazıp Enter tuşuna basın. Böylece tüm özel ölçekler silinecektir.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.