1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD InfraWorks BIM 360 Docs Uygulaması & Paylaşılan Görüntüler

İmalat, Yapı ve İnşaat endüstrisindeki en sıcak konulardan biri BIM yazılımı işbirliğidir. Çoğu şirket gibi, müşteriler, paydaşlar, tasarım ekipleri, departmanlar ve ofisler arasındaki işbirliği, şirketlerin projenin kilometre taşları, tasarım durumu ve inşaat güncellemeleriyle güncel tutulması için çok önemli bir anahtardır. En son 2019 InfraWorks sürümü ile, tasarımcılar artık işbirliği ihtiyaçları için BIM 360 Docs uygulamasını kullanabilmektedir.

BIM 360 ile InfraWorks, tasarımcıların tasarım ekipleri ve müşteriler arasında modelleri çevrimiçi olarak paylaşmalarını, görüntülemelerini, düzenlemelerini ve yorumlamalarını sağlayan güçlü işbirliği araçları sağlamaktadır. InfraWorks 2019, web ve bulut tabanlı bir platform olan BIM 360 Belge Yönetimini (BIM 360 Docs) kullanır ve projelerde onay sürecini izlemenin ve düzenlemenin daha iyi bir yolunu sağlamak için, Paylaşılan Görüntüler “Share View” özelliğini sunar.

BIM 360

Autodesk BIM 360, birkaç yıldan beri var olan ve AutoCAD®, Revit® ve AutoCAD® Civil 3D® gibi yazılımlara dahil edilmiş, bulut tabanlı bir işbirliği teknoloji platformudur. BIM 360 Design, BIM 360 Glue, BIM 360 Docs, BIM 360 Build, BIM 360 Plan ve BIM 360 Ops gibi çeşitli BIM 360 web servis uygulamaları bulunmaktadır.

Şayet veri toplama koleksiyon lisansınız varsa, Autodesk 12 aylık ücretsiz bir ön izleme sunar ve tasarımcıların çevrimiçi bulut işbirliği platformunu ve özelliklerini değerlendirmesini sağlar. Şayet BIM 360 hesabınız yoksa veya veri toplama koleksiyon lisansınız yoksa, BIM360 uygulamasına www.autodesk.com web sitesinden 30 günlük ücretsiz deneme için kaydolabilirsiniz.

BIM 360 Docs Uygulamasını Kullanma

InfraWorks ile BIM 360 Docs uygulamasını kullanmanın ilk adımı Autodesk BIM 360 hesabına (b2.autodesk.com/access) giriş yapmaktır. Giriş yaptıktan sonra, mevcut projelerin, hava koşullarının ve belgelerin bulunduğu Proje Ana sayfası görünecektir (Şekil 1).

Şekil-1

Şayet BIM 360 Docs uygulamasını ilk kez kullanıyorsanız, Modül Seçme “Module Selector“ düğmesine tıklayıp Hesap Yöneticisi “Account Admin“ seçeneğini seçerek yeni bir Proje klasörü oluşturmak en iyisidir. (Şekil 2)

Şekil-2

Şekil-3

Ardından yeni bir proje klasörü oluşturmak için, Ekle “Add“ düğmesine tıklayın. Proje ile ilgili tüm bilgileri girebileceğiniz bir Proje Profili Oluştur “Create Project Profile”  iletişim kutusu görünecektir (Şekil 3).

Kaydet & Devam Et “Save & Continue“ düğmesine tıkladıktan sonra, Belge Yönetimi ve Proje Yönetimi özelliklerini etkinleştirmenizi isteyen bir iletişim kutusu görünecektir. Etkinleştir “Activate“ düğmesine tıklayın ve ardından e-posta adresinizi yazarak proje yöneticisini atayın (Şekil 4).

Şekil-4

Proje oluşturulduktan sonra, İsim “Name“ sütununun altındaki Proje ismini tıklayın. Bir sonraki ekran projeye erişimi olan mevcut üyeleri gösterecektir. Daha fazla üye eklemek ve izinleri atamak için Ekle “Add” düğmesini tıklayabilirsiniz.

Ardından, Modül Seçme “Module Selector” düğmesine tıklayın ve Belge Yönetimi “Document Management” öğesini seçin (Şekil 5).

Şekil-5

Bir sonrakida, oluşturulan Proje Dosyaları “Project Files“ klasörünü göreceksiniz. Tüm InfraWorks modellerini tek bir konuma yerleştirmek için, klasör düzenleme araçlarını etkinleştirmek üzere Proje Dosyaları klasörünün üzerine gelin. Listeden Alt Klasör Ekle “Add Subfolder“ seçeneğini seçin ve InfraWorks modellerinizi isimlendirin (Şekil 6).

Şekil-6

Artık BIM 360 Docs uygulamasında bir proje klasörü oluşturulduğundan, InfraWorks programını ve Model Oluşturucu “Model Builder” programını açabilirsiniz. Model Oluşturucu “Model Builder” programı içerisinde sağ altta, oluşturulmuş ve kullanılabilen BIM 360 Docs uygulama projelerini görürsünüz (Şekil 7). Proje klasörünüzün altındaki InfraWorks Modeller klasörünüzü seçin, ardından proje görüntüleyicinizle proje konumunu seçin, bir isim atayın ve Model Oluştur “Create Model “ düğmesine tıklayın.

Şekil-7

Modelinizin boyutuna bağlı olarak, birkaç saniye veya dakika sonra, arazi modeli Ana “Home“ gösterge panosunda görünecektir. Yeni BIM 360 Docs uygulaması bulut simgesini göreceksiniz. Yeni arazi modelini açtığınızda, bulut simgesinde artık bir onay işareti olduğunu fark edeceksiniz (Şekil 8). Bu, modelin yerel olarak bilgisayarınızda ve BIM 360 Docs uygulaması bulut platformunda önbelleğe alındığı anlamına gelmektedir.

Şekil-8

Paylaşılan Görüntüler “Shared Views”

Paylaşılan Görüntüler “Shared Views”, bir tasarımcının, bir BIM 360 hesabına sahip olmayan başka tasarım ekiplerine veya istemcilere görsel sunum modelini paylaşmasına olanak veren bir başka yeni işbirliği aracıdır. Paylaşılan Görüntüler “Shared Views” özelliğini kullanarak bir modeli hızlı ve kolay bir şekilde paylaşma yeteneği, bir projenin tasarım, analiz ve yapım aşamaları sırasında onay sürecini kolaylaştırır.

Paylaşılan Görüntüler “Shared Views” özelliği, sol üstteki bilgi çubuğunda bulunur (Şekil 9).

Şekil-9

Etkinleştirildiğinde, Paylaşılan Görüntü “Shared View “ resmi görünür. Yeni bir Paylaşılan Görüntü “Shared View” oluşturmak için, Yeni Paylaşılan Görüntü “ew Shared View” düğmesine tıklayın (Şekil 10).

Şekil-10

Paylaşılan Görüntü Oluştur “Create a Shared View “ iletişim kutusu belirecektir. Burada paylaşılan görüntü ismini, modelin uzantılarını ve paylaşılacak yer imleri ve özelliklerini atayabilirsiniz. Şayet model küçük ise, Tüm Modeli Kullan “Use Entire Model“ işaretleme kutusunu işaretlemenizi öneririm (Şekil 11).

Şekil-11

Paylaş “Share“ düğmesine tıkladıktan sonra, InfraWorks, Paylaşılan Görüntüyü “Shared View” oluşturmak ve yüklemek için, birkaç saniye harcayacaktır. İşem tamamlandığında, Paylaşılan Görüntü Oluştur “Create a Shared View“ iletişim kutusu belirir (Şekil 12). Buradan, diğer tasarım ekiplerine veya istemcilere e-posta ile göndermek için, web sayfasının adresini kopyalayabilir veya İnternet tarayıcısında Görüntület “View in Browser“ bağlantısını tıklayarak paylaşılan görüntüyü “shared view” internet tarayıcınızda açabilirsiniz.

Şekil-12

Paylaşılan görüntü “shared view” tarayıcıda görüntülerken, model Autodesk Viewer isimli web uygulamasıyla görüntülenir (Şekil 13). Paylaşılan görünüm 30 gün boyunca çevrimiçi olarak kullanılabilir, ancak bu süreyi her zaman uzatılabilirsiniz.

Şekil-13

Autodesk Viewer, kullanıcıların bazı ölçümleri yapabildiği, görselleştirme ve işbirliği özellikleriyle paylaşılan görüntü modellerini görüntülemelerini sağlayan ücretsiz bir görüntüleyicidir. Autodesk Viewer programında, kullanıcı farklı tercihleri, (1. kişi görüntülerini ve kesit görünüşlerini) görüntüleyebilir. Ayrıca, tasarım değişikliklerini anında yapmak için, işaretleme ve yorumlar gibi işbirliği özellikleri de kullanılabilir (Şekil 14).

Şekil-14

Yorum “Comment” özelliklerinden yararlanmak için, kullanıcıların Autodesk hesaplarında oturum açmaları gerekir. Autodesk Viewer programı ayrıca kullanıcının yollar, ağaçlar, kapsama alanları, su alanları ve yapılar gibi nesne katmanlarını açmasına/kapatmasına olanak veren görselleştirme kontrol özellikleri de sunar. Autodesk Viewer’ programının sadece InfraWorks masaüstü yazılımından BIM 360 Docs uygulamasına yayımlanan modelleri görüntüleyebileceğini anlamak önemlidir. Autodesk Viewer programı, bir web tarayıcısından BIM 360 Docs uygulamasına yüklenen InfraWorks modellerinden görüntü oluşturamaz veya yaratamaz.

Soru ve Cevaplar

Yeni BIM 360 Docs uygulaması ve InfraWorks hakkında birkaç çok sorulan soru vardır:

  • InfraWorks 2019 ile çalışmak için, bir BIM 360 hesabına veya BIM 360 Belge Yönetimi projesine ihtiyacım var mı?

Hayır, InfraWorks modelleri hala yerel olarak kaydedilebilir.

  • InfraWorks dosyaları BIM 360 Docs çevrimiçi platformundan indirilebilir mi?

Hayır, çevrimiçi InfraWorks modelleri, yalnızca izleyici tarafından çevrimiçi olarak kullanılabilen bir IWM dosyası olarak kaydedilir.

  • Bir InfraWorks program sürümü sürüm yükseltme yapıldığında, modele ne olur?

Birincisi, bir model 2019 sürümüne yükseltildiğinde, geriye doğru uyumlu olmadığını anlamak önemlidir. Daha eski bir InfraWorks modelini yükselttiğinizde, yükseltme modeli veya bir kopya yükseltme modeli olmak üzere iki seçenek sunulur

Yükseltme modeli seçeneği, yerel önbellek kopyasını yükseltir. Bir bulut modeli oluşturulacak ve senkronize edilecektir.

Kopyasını Yükseltme modeli seçeneği, yerel önbellek dosyalarını kopyalayacak ve yeni bir konum ve isim için sizi yönlendirecektir. Modeli BIM 360 ile senkronize ettiğinizde, BIM 360 Docs uygulaması bulut platformunda bir kopya oluşturulur.

  • BIM 360’ın 30 günlük veya 12 aylık deneme ön izlemesinden sonra ne olur? Veri dosyalarıma hala erişebilir miyim?

Autodesk, 30 gün boyunca verilerinize erişim sağlar. Bu zaman aralığında, çevrimiçi verilerinize erişmeye devam etmek için BIM 360 hizmetine abone olmanız gerekir.

  • Yeni BIM 360 ile izinler nasıl ele alınır?

Proje klasörleri ve proje üyesi izinleri artık Proje Yöneticisi ve Hesap Yöneticisi altındaki çevrimiçi BIM 360 hesabıyla kontrol edilmektedir.

  • InfraWorks mobil uygulamalarına ne oldu?

Apple InfraWorks uygulaması durduruldu. InfraWorks modelleri artık Apple ve Android platformları için yeni BIM 360 uygulamasıyla görüntüleniyor.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.