1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD ile Tasarımını Yapabileceğinizi Bilmediğiniz Şeyler

Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) 80’lerin başlarından beri var; fakat mimari, bilim ve sanat alanlarında geçen yıllarda daha önceden hiç olmadığı kadar etkili hale geldi. AutoCAD dünyanın en teferruatlı binalarının tasarımında ve bilimin en karmaşık moleküler modellerinin ölçeklendirilerek yaratılmasında kullanılmıştır. Ya da, bazı sanatçılar için, LEGO’lardan oluşan devasa bir dinozoru tasarlamanın tek yolu olmuştur. Hangi sektörde olursa olsun  – ve proje her ne olursa olsun – AutoCAD önceleri imkânsız gibi görünen tüm işleri başarmıştır. 3 boyutlu çıktı alma ve daha birçok yenilikle büyümeye ve gelişmeye devam ederek hayatımıza yaratıcı fikirleri taşımaya devam etmektedir.

AutoCAD‘in dünya genelinde sektörlerde nasıl dalgalanmalar yarattığını kontrol edelim.

Sekil-1

Sanal Sinema Yönetmenliği Dünyası

Özel efektlerin görülmeye ilk başladığı yıllar olan 80’li yıllara geri döndüğünüzü düşünün – işler ne kadar da ilkeldi değil mi? Fakat 90’larda SEGA Genesis ve Super Nintendo gibi oyun sistemleri ile birlikte bir hayli hızlı yol alındı. Daha sonra ise, Playstation ve N64 ile birlikte 2 boyutlu düz grafikler muhteşem 3 boyutlu ortama geçiş yaptı. Bir zamanlar bu 3 boyutlu dünyaya geçiş çok büyük bir atılım gibi görünüyordu. Fakat günümüzdeki CGI teknolojileri ve sanal sinema ile kıyasladığımızda ne kadar da sönük kalıyor değil mi? Yepyeni dünyalar insan gözü için imkânsız görünen 3B animasyonlar kullanılarak yaratılıyor. Bu güne kadar il kez, film yapımcıları ve video oyun tasarımcıları iş hayal güçlerini ortaya koymaya geldiği zaman, sınır tanımaz bir hale geldiler. Tek yapmaları gereken özel efekti hayal etmek; bir bilgisayarın başına geçip bilgisayar tabanlı bir tasarım programını kullanmak ve o özel efekti yaratmak. Örneğin, Avatar ve Lord of the Rings serilerindeki özel efektlerin yaratılması hep AutoCAD 3 boyutlu ortam kullanılarak yaratılmıştır.

 Tekerlekli Sandalyeler

Çeşit çeşit tekerlekli sandalye yüzyıllar boyunca hep var olmuştur. X-Men’in Profesörünün tekerlekli sandalyesi henüz yaratılmamış olsa da; tekerlekli sandalyeler alanında teknoloji hızla gelişiyor ve AutoCAD paralimpik sektöründe büyük atılımlar yapıyor. İşte bu tür bir yeniliği Sihirli Tekerlekler sitesinde bulabilirsiniz. Aşağı yukarı dalgalanan vergiler en güçlü tekerlekli sandalye kullanıcıları için bile sorun teşkil ediyor. Bununla birlikte, Sihirli Tekerlekler kullanıcı merkezli tasarımı ve çift dişli sistemi, çift fren sistemi gibi mekanik mühendislik özelliklerini bünyesinde birleştiriyor ve daha hafif tekerlekli sandalyelerle daha rahat kullanım olanaklarını kullanıcılara sunuyor. Kullanıcılar Sihirli Tekerlekler ile kendi çevrelerinde daha önce hiç yapamadıkları kadar rahat dönebilecekler.

Spor Ayakkabıları

Nike orijinal el yapımı gözleme tarzı tasarımdan 3 boyutlu baskılı tasarımlara kadar spor ayakkabı sektöründe her zaman öncü markalardan bir tanesi olmuştur. İmalat devi ülkeler AutoCAD ile sporcunun benzersiz biyomekanik oyunundan ve hareketlerinden etkilenen spor ayakkabıları üreterek yeniliklere devam ediyorlar. Spor ayakkabı artık sadece spor ayakkabı olmaktan çıkıp; sporcunun performansını maksimize eden bir uzuv haline geldi.

Moleküler Sıvamalar “Renderings” ve İnsan Organları

Lise kimya dersinde yarattığınız maket oyuncak modellerini unutun gitsin. AutoCAD gerçekte tüm bilim alanlarında çok büyük bir etkiye ve geliştirici güce sahiptir. Örneğin, Harvard Üniversitesi’nde DNA-RNA’nın 10,000,000:1 çözünürlükte sıvanmış kopyasının üç boyutlu 3B çıktısı AutoCAD kullanılarak yaratılmıştır. Bu tür bir devrim kalp, akciğer ve daha birçok organın 3 boyutlu 3B çıktısının alınabilmesine öncülük etmiştir. Bu tür aşılanmış çalışan yeni organlarla sağlık ve gençlik bulmayı kim istemez ki?  Autodesk ve Organovo firmalarının bastırılabilir insan organlarını yaratmaya ne kadar yakın oldukları hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız buraya tıklayın.

Köprüler

Tamam, AutoCAD’in köprülerin tasarımında kullanıldığını belki biliyorsunuz; fakat bunun ilginç bir hikâyesi vardır. İlk başlarda, şüpheciler dünyanın en büyük asma köprüsü olan San Francisco Bay köprüsünün mesai saatleri başlangıç ve bitiş zamanlarında oluşan devasa trafik yükünü kaldıramayacağını düşünmüyorlardı. Fakat AutoCAD ile yapılan 3 boyutlu görselleştirme tasarımı projenin tamimiyle yeterli ve fazlasıyla güvenli olduğunu göstermiştir.

Sırada Ne var?

Gerçekleşmesinde AutoCAD’in bizlere yardımcı olacağı çok az şey kaldı. Şüphesiz ki, zaman geçtikçe geleceğin en yaratıcı fikirlerinin gerçekleştirilmesinde hayal gücünün sınırlarını zorlayan birçok yeni ve yaratıcı kullanımlar da ortaya çıkacaktır.

Siz AutoCAD’i hangi yaratıcı ve değişik fikirler için kullanıyorsunuz?

Bu konu ile ilgili yorum yazarak kendi linklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Perspektif 3B “3D” Görünüş Oluşturma

Revit’te Perspektif “Perspective“ seçeneği, bir 3 boyutlu 3B “3D” görünüşün ortografik yerine perspektif olarak görüntülenip …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.