1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD ile Mobilya Tasarımı – Yemek Masası

 Sitemizin ana sayfasında da bahsettiğim üzere Bilgisayar Tabanlı Tasarım sadece mühendislik ve teknik alanlarda değil; mobilya tasarımında da sıkça ve kolaylıkla kullanılmaktadır. Site üyemiz olan mobilya sektörü çalışanlarından sıkça niçin mobilya tasarımı ile ilgili 3 boyutlu 3B “3D” ipuçları yayınlamadığım eleştirisi alıyordum. İşte bu yüzden bu makalemde hem mobilya sektörü çalışanları hem de 3 boyut 3B “3D” tasarımla ilgilenenler için, aşağıdaki şekilde görünen ahşap masa tasarımını ve sıvanmasını “rendering” anlatacağım.

 Sekil-1

Bu masa tasarımındaki en ilginç ve bizi en zorlayacak kısım masanın ayakları olacaktır. Masanın düz bir yüzey olan üst tablası ise, modelimizin en kolay kısmıdır.

Bu makalede, yaklaşık ölçüleri kullanarak benzer bir tasarım yapmanız yeterlidir. Çünkü sizlere şekildeki masa gibi bir mobilyanın tasarımını yapabilmeniz için, gerekli ve önemli olan teknikler ile komutları öğretmeyi amaçlıyorum..

Bu masanın AutoCAD’de tasarımına başlamanın en iyi yolu işe masanın ayaklarından başlamaktır.

Masanın ayaklarının tasarımını tamamladıktan sonra, ayakların üstüne masanın tablasını yerleştirmek çok kolay olacaktır.

Aşağıdaki şekilde, modelimizin ana parçalarını 2 boyutlu 2B “2D” olarak görüyorsunuz.

Sekil-2

Bu parçaları kullanarak masamızı 3 boyutlu 3B “3D” olarak tamamlayabilmek için, aşağıdaki şekilde görünen parçaları 3 boyutlu 3B “3D” olarak yaratmak ve kullanmak zorundayız.

Sekil-3

2 boyutlu 2B “2D” parçalardan 3 boyutlu 3B “3D” parçaları elde etmek için, C ile işaretli parça üzerinde REVOLVE komutunu, diğer parçalar üzerinde ise, EXTRUDE komutunu kullanmalıyız.

C ile işaretli parçayı yaratmak için, SPLINE komutunu kullanabilirsiniz.

Tabi ki, şayet isterseniz, SPLINE komutunu kullanmak yerine ARC ve FILLET komutularını kullanarak da parçayı elde edebilirsiniz.

Burada önemli olan sonuçta aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi bir 3 boyutlu 3B “3D” katı elde edebilmektir.

Sekil-4

Şayet önceden bir göz atma ihtiyacı duyuyorsanız, nihayetinde aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi bir model yaratmanız gerekmektedir.

Sekil-5

AutoCAD’de tasarımı tamamladıktan sonra, RENDER komutunu kullanarak ve malzeme olarak önce gül ağacı malzemesini seçerek sıvama “rendering yaptım. Aşağıdaki ilk şekilde görüldüğü üzere masanın tablasının köşelerinin yuvarlak olmasından sa, 90 derecelik dik köşeli olması bana daha hoş göründü.

 Sekil-6

Masanın tablasının köşelerini tekrar 90 derecelik dik köşelere çevirip malzeme olarak da çizgili ahşap malzemeyi seçerek sıvama “rendering yaptığımda ise, aşağıdaki şekilde görünen görüntüyü elde ettim.

Sekil-7

Sizce hangisi daha güzel?

Bu makalemde elde ettiğim tüm modeli incelemeniz için, aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. Modelde 2 boyutlu 2B “2D” parçaları sizlere rehberlik etsinler diye bilerek silmedim.

Dining-table-AutoCADbeyni.com

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.