1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD ile Çizim için 4 Basit Kural

Bizler (internetin olmadığı zamanlarda) farklı kaynaklardan AutoCAD kullanmayı öğrendik. Kendi kendine öğrenme de en ortak yöntemlerden birisiydi. O kadar zor olamaz değil mi? Çizim masasında elle yaptığımız gibi sadece geometriler çizmeliyiz. İstenen nihai çizimimize sahip olduğumuz sürece, kimin nasıl başardığına kim bakardı ki?

AutoCAD kullanıcıları için özgürlük sunmaktadır. Beş  AutoCAD kullanıcısından bir çizim oluşturmalarını rica ederseniz, beş farklı yolla bitirdiğinizi görebilirsiniz. Genellikle çizilen çizimleri size verdiklerinde farkı anlayamazsınız.

Bununla birlikte, bu beş kullanıcının tümünün doğru yaptıkları anlamına gelmiyor. Bazıları çizimleriyle mücadele edebilir veya gereksiz görevleri yerine getirebilir. Şayet çizimde değişiklik yapmalarını isterseniz, çizimi baştan yapmaktan daha da uzun sürebilir.

Bu makalemde sizlere  AutoCAD‘de düzgün çalışmaya başlamak için takip etmeniz gereken dört temel kuralı anlatacağım.

1. Çiziminize başlamak için uygun şablonu “template” seçin

Dünyanın birçok yerinde çizimler için metrik birimleri kullanıyorlar. Ancak,  AutoCAD‘in varsayılan olarak ingiliz “emperyal”  birim şablonunu kullandığını biliyor musunuz? Varsayılan şablonu değiştirmedikçe, AutoCAD varsayılan olarak acad.dwt şablonunu kullanır. Böylece,  AutoCADi her başlattığınızda, birimleriniz ingiliz “emperyal”  birim olacaktır. Birçok  AutoCAD kullanıcısı bunun farkında değildir ve çizimlerinde kullanır.

Bir emperyal şablonla metrik birimlerle çalışmak iyi bir fikir değildir. Zorluklar olabilir ve gereksiz yere ilave işler yapmak zorunda kalabilirsiniz. Sorunların bir çoğu ölçeğe bağlı olacaktır: çizgi tipi ölçeği, tarama “hatch” ölçeği, malzeme sıvama “render” ölçeği ve diğer ölçekleme ayarları. Tüm bu ölçek ayarları metrik yerine emperyal birimler için optimize edilmiştir. Metrik çizimler için imparatorluk şablonunun kullanılması bu ölçeklerin tekrar ayarlanmasını gerektirecektir. Zaten bu şekilde çalışmaya alışıksanız, bu bir sorun olmayabilir; ama  AutoCAD‘e yeni başladığım zamanlarda bu konuda zor anlarım olduğunu hatırlıyorum.

Doğru şablonun kullanılması işleri daha kolay hale gelecektir. Şayet metrik birimlerle çalışıyorsanız metrik şablon “template” (acadISO.dwt ) ve emperyal birimlerle çalışıyorsanız emperyal şablon “template” (acad.dwt ) kullanın.

2. Bitmiş bir çizimden hiçbir zaman yeni bir çizim başlatmayın

Şayet bir çizim yaratmam gerekir; ancak her şeyi ayarlamayı canım istemezse, mevcut çizimleri kullanmak iyi bir fikir gibi geliyor. Böylece tabakaları “Layer” eklemek, ölçü stillerini oluşturmak veya blokları yeniden oluşturmak gerekmiyor. Her şeyi silebilir ve başka bir dosya olarak kaydedebilirim. Oldukça akıllıca, değil mi?

Bu çok kötü bir uygulama olur. İnsanların bu yöntemi kullandıklarını gördüm ve çizimlerinin çoğu bozulmuştu. Sorun şu ki bu yöntem çizimlerinizi gittikçe daha karmaşık hale getiriyor. Dosyanız bozulduktan sonra, bu dosyayı yeniden adlandırarak aldığınız bir sonraki çizimde hata devam eder ve daha da kötüleşir.

Önerilen uygulama, işiniz için şablonlar oluşturmaktır. Bir şablon “template” oluşturarak, bir başlangıç ​​noktası tanımlarsınız ve çiziminizi sıfırdan oluşturmak zorunda kalmazsınız. Şayet şablonu kullanmak “template”  istiyorsanız, varsayılan bir şablonun “template”  nasıl oluşturulduğunu ve tanımlanacağını ve kullanılacağını göstermek için mevcut birçok kaynak bulunmaktadır. Şablonları henüz kullanmadıysanız, hemen kullanmaya başlamanızı tavsiye ederim.

Unutmayın: Ön tanımlı boş şablondan “template” kendi özel şablonunuzu “template” oluşturabilirsiniz. Bitmiş çizimlerden bir şablon oluşturmayın!

Ayrıca yeniden kullanılabilir içeriğinizi daha sonra tekrar kullanmanızı sağlayacak harici bir kitaplık olarak da kaydetmek isteyebilirsiniz.

3. Her zaman tam ölçekte çizin

Birçoğumuz  AutoCAD’i bir tasarım aracından çok bir çizim tablosu olarak kullanıyor.  Dolayısıyla, onu manüel bir elle çizim aracı olan rapido gibi kullanmak eğilimindeyiz. İnsanların tıpkı çizim tablolarını kullandığımız eski günlerde olduğu gibi, model alanındaki çizimlerini ölçeklendirdiklerini ve çizim yapmak için her şeyi model alana yerleştirdiklerini görmek yaygın bir durum. Yalnızca daha büyük kağıtlara sahibiz.

Burada model alanıyla yerleşim “layout”  arasındaki tartışmayı açmayacağım. Şayet  AutoCAD‘i kullanmaya yeni başladıysanız, farklı ölçekler gerektirmeyen şematik bir çizim oluşturmadığınız sürece, her şeyi model alana koymamanızı öneririm.

Böylece en azından ölçeklendirilmiş boyutta çizim yapmak konusunda düşünmenize gerek kalmayacaktır. Hem bire bir olarak tam ölçekte çizim yapmak çok daha kolay, değil mi? Şayet 100 mm çizginiz varsa, 1: 100 ölçekte çizim için, 1 mm yerine 100 mm çizin.

Şayet bir görüntü bakışında “viewport” ölçeklendirilmiş çizimler çizerseniz ne olur? Ölçeklendirilmiş çizimleriniz için başka bir ölçü stiline ihtiyacınız olacaktır. Şayet tasarımınızın bölümlerini gösteren detay çizimleriniz varsa, bunlar ana çizime bağlı değildirler. Şayet tasarımınızı değiştirmeniz gerekiyorsa, detay çizimlerinizi yeniden oluşturmanız gerekecektir.

Yerleşimleri “Layout” kullanmak daha kolaydır. Yerleşimde “Layout” çiziminizi farklı ölçeklerde gösterebilir ve daha az stile ihtiyacınız olur. Ölçeği değiştirmek çok kolaydır. Tek yapmanız gereken görüntü bakışını “viewport” seçtikten sonra listeden istediğiniz ölçeği seçmektir.

Yerleşim “Layout” sekmesine girdikten sonra onu daha da keşfedebilir ve daha fazla avantaj keşfedebilirsiniz. Benim favorilerim sayfa setleri “sheet set” ve yayınlamış olduğum eski makaleden sayfa setleri ile ilgili her şeyi öğrenebilirsiniz.

4. Çiziminizdeki nesneleri yönetin

AutoCAD ile çizmek, sadece projeyi bitirmek değildir. Tasarım sürecinde, çizimlerinizi değiştirmeniz ve yüklenicilerinize veya ortaklarına göndermeniz gerekecektir. Böylece onlar çizimlerinize dayanarak çalışabilirler. Çizimlerinizde kolayca değişiklik yapabildiğinizden ve ortaklarınızın revize çizimlerinizi kullandığından emin olmalısınız.

AutoCAD bunu gerçekleştirmek için çeşitli özellikler sunar. Farklı öğeleri ayırmak için tabakaları “layer” kullanın. Tabakalar “Layer”, siz çiziminiz üzerinde çalışırken çiziminizin bazı bölümlerini gizlemenize veya kilitlemenize yardımcı olur.

Ayrıca stilleri de kullanın. Tabakalar “Layer” ve stiller ile çalışmak, ortak nesne özelliklerini ayarlamanıza yardımcı olur. Her nesnenin özelliklerini değiştirmek zorunda değilsiniz. Yeni bir çizime her başladığınızda bunları yeniden yaratmamak için, şablonlarınıza “template” tabakalar “layer” ve stiller ekleyin.

Sonuç

AutoCAD kullanmak size özgürlük sunar. Fakat özgürlük hayatınızı daha karışık değil; daha kolay hale getirmelidir. Takip etmeniz gereken bazı temel kurallar vardır. Daha gelişmiş özellikleri keşfetmeye başladığınızda, bu kurallara alışmak işi daha kolay hale getirecektir.

Çizimin tasarım sürecinin bir parçası olduğunu unutmayın. Çizimlerinizi yalnızca bir kez yapıp; unutmazsınız. İlave çizimler oluşturmanız, değiştirmeniz ve paylaşmanız gerekecektir. Herkesin çizimlerimizle rahatça çalışmasını sağlamak bize kalmıştır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.