1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD için Yerleşim ve Baskı İpuçları

Sekil-1

Hemen hemen tüm AutoCAD kullanıcıları çizimlerini bastırma “plot” ya da yazdırma “print” ihtiyacı duymaktadırlar. Bu makalemde sizlerle yerleşimlerle “layouts” çalışma ve çizimi bastırma “plot” ile ilgili bazı ipuçları paylaşacağım. Şayet sizlerde bu konu ile ilgili ipuçlarına sahipseniz, lütfen makalenin sonundaki yorum kutusuna yorumlarınızı yazarak bu konu ile ilgili bir kaynak oluşmasına katkı sağlayınız!

Yerleşimlerle “Layouts” Çalışma

 1. Yerleşim “Layout” sekmesini seçmeden (tıklamadan) herhangi bir yerleşimde “layout” neler olduğunu görmek için, iöleci istediğin yerleşim “layout” sekmesi üzerine getirerek bekleyin; bu sayede o yerleşimin “layout” ön izlemesi görüntülenecektir.
 2. Bir yerleşim “layout” sekmesini hızlıca yeniden isimlendirmek için, o sekmeye çift tıklayıp yeni ismi yazın ve Enter tuşuna basın.
 3. Yerleşim “Layout” sekmelerinin sırasını yeniden düzenlemek için, istediğin sekmeyi sürükleyin ve istediğiniz sıraya gelince farenin tuşunu bırakın.
 4. Kılavyeyi kullanarak bir yerleşimin “layout” sırasını değiştirmek için, (sağa doğru taşımak için) Ctrl + Page Down tuşlarına ya da  (sola doğru taşımak için) Ctrl + Page Up tuşlarına basın.
 5. Bir yerleşim “Layout” üzerinde hızlıca yüzer Görüntü Bakışı “floating Viewport” yapılandırması yaratmak için, VPORTS komutunu kullanın. Görüntü Bakışları “Viewports” iletişim kutusu açıldığı zaman, listeden bir yapılandırmayı seçin ve OK tuşuna tıklayın.
 6. Yerleşim “Layout” üzerinde bir Görüntü Bakışı “Viewport” içerisinden model alana geçmek için, Görüntü Bakışının “Viewport” içine çift tıklayın. Daha sonra istediğinizi çizebilir veya düzenleyebilirsiniz. Kağıt alanına “paper space” tekrar geri dönmek için, Görüntü Bakışının “Viewport” dışına çift tıklayın.
 7. Model alandayken bir Görüntü Bakışından “Viewport” diğer Görüntü Bakışına “Viewport” geçiş yapmak için, Ctrl + R tuşlarına basın.
 8. Bir Görüntü Bakışının “Viewport” ölçeğini ayarlamak için, o Görüntü Bakışının “Viewport” sınırını seçin ve Özellikler “Properties” paletini açın. Standart Ölçek “Standard Scale” aşağı açılır listesinden bir standart ölçek seçin (veya özel bir ölçek belirlemek için, Özel Ölçek “Custom Scale” metin kutusunu kullanın).
 9. Ölçeği ayarladığınız zaman, Once you have set the scale, Görüntü Bakışını “Viewport” kilitlemeniz gerekmektedir. Bunu yapmanın en hızlı yolu durum çubuğunda GB Ölçeği “VP Scale” aşağı açılır listesinin hemen yanındaki  Kilitle/Çöz “Lock/Unlock” düğmesine tıklamaktır. (Ayrıca Özellikler “Properties” paletini de kullanabilirsiniz.)

Çizimi Bastırma “Plot”

 1. Çeşitli baskı seneryoları için sayfa ayarları yaratıktan sonra bu sayfa ayarlarını kullanarak çiziminizi bastırın. Bir sayfa ayarları yaratmak için, herhangşi bir yerleşim “layout” sekmesine sağ tıklayın ve  Sayfa Ayarı Yöneticisini “Page Setup Manager”seçtikten sonra Yeni “New” düğmesine tıklayın. Yeni Sayfa Ayarı Yöneticisi “Page Setup Manager” aynen Bastır “Plot” iletişim kutusu gibi olup; bu yeni yönetici ayarlar grubuna isim vermeyi mümkün kılmaktadır. Ayarlar grubunu kullanmak için, Bastır “Plot” iletişim kutusunun en üstünde yer alan Sayfa Ayarı “Page Setup“ kısmındaki İsim “Name“ aşağı açılır listesinden isimlendirilmiş sayfa ayarınızı “page setup” seçebilirsiniz.
 2. Bastır “Plot” iletişim kutusunu açmak için, Ctrl+P tuşlarına basabilirsiniz. Ctrl+P tuşlarınaaynı anda basmak Bastır “Plot” iletişim kutusuna ulaşmanın klavye kısa yoludur.
 3. Baskı “Plot” gelişmiş ayarlarını görüntületmek için, Bastır “Plot” iletişim kutusunun sol alt köşesindeki sağ ok simgesine tıklayın. Örneğin, silik “transparent plot” baskı ön tanımlı ayar değildir. Silik baskı almak için, Baskı Seçenekleri “Plot Options” kısmında, Silik Baskı “Plot Transparency” işaretleme kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.
 4. Bastır “Plot” iletişim kutusundaki Ne Bastırılacak “What to Plot” aşağı açılır listesini kullanarak bir yerleşim mi “layout”, mo del alanın o anki görüntüsünü mü “current display”, model alanın tamamını mı “extents” yoksa belirli bir pencere yi mi “window” bastıracağınızı belirleyebilirsiniz. Şayet Pencere “Window” seçeneğini seçerseniz, bastırılacak kısmı belirlemeniz için pencere seç “select a window” uyarısını (veri istemini) alırsınız.
 5. Çiziminizi bastırmadan önce Bastır “Plot” iletişim kutusundaki Ön izleme “Preview” düğmesini tıklayarak baskı sonuçlarının istediğiniz gibi olup olmayacağına emin olun!
 6. Kağıt ebatları “paper sizes” listesini filitrelemek için, yani istemediğiniz bir kağıt ebatını seçmemek için, B

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …