1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD için Yeni Fontlar Ekleme

Açıklamalar “Annotation” çizimlerimizde kullanmak zorunda olduğumuz bileşenler olup; açıklamaların “annotation” birçoğu yazıları “text” kullanır. Windows ve AutoCAD hâlihazırda bizlere birçok tipte font sunmaktadır; fakat bazen bu ön tanımlı fontların yeterli olmadığını hissederiz. Şayet AutoCAD’de kullanmak için, ilave fontlar yüklemek isterseniz, işte bu makalede sizlere bu işlemi nasıl yapacağınızı anlatacağım.

Başlamadan önce, AutoCAD’in desteklediği iki tip font olduğunu bilmelisiniz. Bunlar:

  • Gerçek Tip “True Type” Fontları
  • SHX Fontları.

Gerçek Tip “True Type” Fontları

Gerçek Tip “True Type” Fontları Windows fontlarıdırlar. AutoCAD’in bu fontları tanıyabilmesi için, Gerçek Tip “True Type” fontlarını Windows’a kurmak zorundasınız. Aynı zamanda Gerçek Tip “True Type” fontları tüm Windows uygulamaları tarafından da tanınacaklardır. Yani, bu fontları Microsoft Words, Excel gibi ofis programlarında ve diğer Windows programlarında da kullanabilirsiniz.

Gerçek Tip “True Type” fontları yüklemek için, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi .ttf uzantılı font dosyasını Windows Araştırıcıda “Explorer” bulun. Yüklemek istediğiniz fontu seçin; sağ tıklayın ve açılan menüden Kur “Install” seçeneğini seçin.

Şayet AutoCAD o fontu listelemiyorsa, AutoCAD’i kapatıp tekrar başlatmalısınız.

SHX Fontları

SHX fontları sadece AutoCAD’e özel fontlardır. Bu fontları yüklediğiniz zaman, sadece AutoCAD bu fontları kullanabilir. SHX fontları AutoCAD’in Destek “Support” klasöründe depolanırlar. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, AutoCAD’in fontları nerede depoladığını görmek için Seçenekler “Options” iletişim kutusunun Dosyalar “Files” sekmesine bakabilirsiniz.

Bu örnekte, ben AutoCAD 2017 kullandım. Benim SHX fontlarım C:\Program Files\Autodesk\AutoCAD 2017\Fonts klasöründe depolanmaktadırlar. AutoCAD’in bu fontları tanıyabilmesi için, SHX fontlarını bu klasöre kopyalayın.

İlave Fontları Nereden Bulabilirim?

İnternette ücretsiz olarak font dosyalar sunan birçok web sitesi bulunmaktadır. Google arama motoruna “True Type font download” veya “shx font download” anahtar kelimelerini yazarak arama yapın.

Araştırmanız sonucunda yüzlerce web sitesi çıkacaktır. Ben internetten font indirmiyorum; bu yüzden sizlere bu konuda tavsiyede bulunamayacağım. Fakat şayet isterseniz, bu makalenin altına yorum yazarak internetten font indirdiğiniz favori sitelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Ben çizimlerimin birçoğunda ön tanımlı fontları kullanıyorum. Siz çizimlerinizde ilave fontlara ihtiyaç duyuyor musunuz?

Ön tanımlı fontların niçin yeterli olmadığını düşünüyorsunuz?

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.