1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD İçin En İyi Dizüstü Bilgisayar “Laptop” Hangisidir

CAD tasarımları için, masaüstü bilgisayarlar tavsiye edilmekle birlikte; tabiki dizüstü bilgisayarlar “laptops” da kullanılabilirler. Dizüstü bilgisayarlar “Laptops” taşınabilir, hafif ve iyi ayarlanmış oldukları için, bir çok iş için çok uygundurlar. Özellikle öğrenciler ve AutoCAD’e yeni başlayanlar için, CAD yazılımlarında tam performans sağlamak adına tam donanımlı bir masaüstü bilgisayar yatırımı yapmak çok ta kazançlı olmayabilecektir. AutoCAD için en iyi dizüstü bilgisayar “laptop” hızlı bir işlemciye, olabildiğince büyük bir ekrana ve iyi bir ekran kartına sahip olmalıdır. İşte bu makalemde sizler için bu üç özelliği inceleyecek ve size en uygun disüstü bilgisayarı “laptop” seçmeniz için özet bir değerlendirme sunacağım.

 

İşlemci Hızı

Tüm disüstü bilgisayarlar “laptop” kendi işlemcileri ve bu işlemcinin hızlarını belirtirler. İşlemci tipleri marka, model ve çekirdek sayılarına göre sınıflandırılmaktadır. İlaveten, her çekirdek birbirleri ile cigahertz (GHz) olarak belirli bir hız ile haberleşmektedir. Örneğin, orta sınıf bir dizüstü bilgisayar “laptop” dört çekirdekli bir işlemci ve 1.8 ile 2.6 GHz arası bir habeerleşme hızına sahiptir. İşlemci hızı işlemcinin çekirdekler arasındaki bir saniyedeki veri iletim kapasitesine karşılık gelmektedir. Bu yüzden, bu sayı ne kadar büyük olursa o kadar iyi performans olacaktır. Detaylara dalmadan önce şunu belirtmeliyim ki, 1.8 GHz’in üzerindeki haberleşme hızı AutoCAD’de tasarım yapmak için yeterlidir. Ayrıca günümüzde artık tüm dizüstü bilgisayarlar “laptops” minimum çift çekirdekli hatta birçoğu dört çekirdeklidir. Bu da her bir çekirdek farklı farklı görevleri gerçekleştirme kapasitesine sahiptir demektir.Tekrar söylüyorum, iki çekirdekli bir dizüstü bilgisayar “laptop” yeterlidir.

 Hafıza

Sekil-1

Hafıza veya diğer bilinen teknik adı ile RAM, CAD konusuna gelindiğinde çok önemlidir. RAM dahili hard disk gibi diğer depolama araçlarından çok daha hızlı yazma ve okuma kapasitesine sahiptir. Bnununla birlikte, şunu unutmamak gerekir ki, AutoCAD ile tasarım yaparken sürekli RAM’den yükleme yapma ve RAM’e kaydetme ihtiyacı yoktur. Bunun yerine; RAM sadece bilgisayarın işlemcisini hızlandırmak için, yazılım (AutoCAD) tarafından kullanılan geçici bir konumdur. Bu sebeple, RAM’i yüksek bir dizüstü bilgisayar “laptop” teknik olarak AutoCAD’i daha performanslı çalıştıracaktır. Standart 4 GB RAM yeterli olmakla birlikte; RAM fiyatları düşük olduğu için, istenen zaman ilave RAM takılabilmektedir.

 Geniş (Büyük) Ekran

Ekran (Monitör) ebatı çok hemde çok önemlidir. Daha önceki makalelerimizin birisinde de tartıştığımız üzere AutoCAD kullanacağınız masa üstü bilgisayarınızın monitörünün 17 inç olmasını tavsiye etmiştim. Buna rağmen, 17 inç ekrana sahip bir dizüstü bilgisayar “laptop” için, çok büyük gelebilir. Diğer taraftan, standart 13 inçlik bir ekran da çok küçük kalacaktır. Bu sebeple, 15 inçlik ekrana sahip bir dizüstü bilgisayarın “laptop” CAD kullanım kolaylığı açısından optimum çözüm olduğunu düşünüyorum.

 Ekran (Grafik) Kartı

3 boyutlu 3B “3D” tasarımlarınızı sıvamak “rendering” için, kaliteli bir grafik kartının dizüstü bilgisayarınıza “laptop” takılmış olması gerekecektir. Bununla birlikte, bu kartlar oldukça pahalı olup; sadece CAD işleri için faydalı olacak ve örneğininternette surf, email gibi diğer gündelik rutin işleriniz için, hiçbir fayda sağlamayacaktır. İşte burda bir karar verme durumundasınız. Ya yüksek fiyatlı kaliteli bir grafik karta sahip dizüstü bilgisayar “laptop” satın alacak ve CAD işlerinizi sorunsuz halledecek; ama bu kaliteli bir grafik kartı diğer rutin işleriniz için hiç de gerekli olmayacak (tabiki bunun da maliyeti oldukça yüksek olacaktır.); ya da ortalama kalitede bir grafik karta sahip bir dizüstü bilgisayar “laptop” satın alacak ve CAD işlerinizde sıvama “rendering” yaparken biraz hız sorunları yaşamanıza rağmen; dizüstü bilgisayarın “laptop” fiyatı oldukça ucuzlayacaktır. Grafik (Ekran) kartları sıralamasında, AMD Fire Pro modeli ile rakiplerinden önde gitmektedir. Bu kart 4K görüntülemeyi ve OpenGL sıvama yapmayı “rendering” desteklemektedir. Bu kart tüm CAD tasarımcıları için ideal bir karttır ve Amazon.com sitesinde AMD Fire Pro grafik (ekran) kartlı bir çok dizüstü bilgisayar “laptop” görebilirsiniz.

 

CAD İçin En iyi Dizüstü Bilgisayar “Laptop” Seçimleri

CAD tasarımları için n iyi dizüstü bilgisayarı “laptop” seçerken dikkat edilmesi gereken özellikleri sıraladıktan sonra, sizler için aşağıda hem yukarıdaki sıraladığım teknik özellikler hem de fiyat aralığına da dikkat ederek yapmış olduğum araştırmayı özet olarak vermek istiyorum. Yalnız aşağıdaki listedeki fiyatlar sizleri yanıltmasın. Çünkü bu fiyatlar yurtdışı fiyatlar olduğu için, ülkemizde bu fiyatlara çok fazla miktarda ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) eklenmektedir.

Disüstü Bilgisayar

“Laptop”

Özellikleri Fiyatı
ASUS Touchscreen Laptop

Sekil-2

§  Intel Quad-Core at 2.16 GHz

§  15.6″ Touchscreen Display screen size

§  4GB RAM

Bu dizüstü bilgisayar “laptop” CAD çizimi yapmak için yeterli özelliklere sahip olup; ilave dokunmatik ekran özelliği ile tasarımınızı dokunarak yönetebilirsiniz.

$400
HP Laptop for CAD

Sekil-3

§  Intel i7 Quad-Core at 2.40 GHz

§  15.6″ screen size

§  8GB RAM

Bu dizüstü bilgisayar “laptop”  CAD çizimlerini hızlıca sıvama yapma “rendering” kapasitesine sahip olup; ekran büyüklüğü yeterli ve işlemci hızı olarak da fazlasıyla üstün durumdadır.

$859
Apple Laptop for CAD

Sekil-4

§  2.5 GHz Quad-Core Intel Core i7

§  15.4-inch Retina Display screen

§  16 GB RAM

Apple dizüstü bilgisayarı “laptop” yüksek çözünürlüklü  “Retina Display” görüntülemesi sayesinde emsallerinden çok daha üstün bir görüntü kalitesi sunmakta olup; 15 inçlik ekranında Retina Görüntüleme özelliğinden dolayı CAD için en iyi dizüstü bilgisayar “laptop” konumundadır.

$1700-$2400

Sonuç olarak, AutoCAD için, en iyi düzüstü bilgisayarı “laptop” belirlerken; hızlı işlemci, yeterli hafıza ve iyi bir ekran kartına sahip olup olmadığını dikkate almalı ve ona göre karar vermeliyiz!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.