1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Eylem Kaydedicisini Kullanarak Eylemleri Otomatikleştirme

AutoLISP, birçok CAD görevini komut dosyaları yardımıyla otomatikleştirmek için harika bir araçtır; ancak programcı olmayanlar için AutoLISP ile küçük görevleri bile gerçekleştirmek biraz zor olabilir. Bu durumlarda Eylem Kaydedicisi “Action Recorder”, betikleri kullanmadan AutoCAD‘in tekrarlanan görevlerini otomatikleştirmek için kullanılabilir.

Eylem Kaydedicisini “Action Recorder” kullanarak AutoCAD‘deki tekrar eden görevlerin bazıları eylem makrosu olarak kaydedilebilir ve gerektiğinde geri çağrılabilir. Eylem Kaydedicisini “Action Recorder” kullanırken herhangi bir kod bilgisine ihtiyaç yoktur!

Bunu bir örnekle göstereyim:

Çizimlerin çoğunda oluşturulacak bir dizi diziye “array” ihtiyacınız olduğunu ve çizimlerin her birinde bu dizi “array” yaratma işlemini tekrarlamak istemediğinizi varsayalım. Bunun için, eylemlerinizi çizimlerden birinde dizi “array” yaratırken yaptığınız işlemleri kaydedebilir ve diğer çizimleriniz için bu eylemi yineletebilirsiniz.

Eylem kaydedicisi ile oluşturulan bir eylem makrosu .actm dosya uzantısı ile kaydedilir ve kaydetme klasör yolu şöyledir:

C:\Users\<Kullanıcı adı>\AppData\Roaming\Autodesk\AutoCAD 2018\R20.0\enu\Support\Actions  

Eylemi Kaydetme:

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Yönetim “Manage“ sekmesinin Eylem Kaydedicisi “Action Recorder” panelindeki Kayıt “Record” düğmesine tıklayın. Bu düğme Durdur “Stop” düğmesiyle değiştirilecek ve imleciniz şimdi bir durdurma simgesi izleyecektir. Şimdi herhangi bir yarıçapa sahip bir çember yaratalım ve bu çemberi kullanarak üç sıra ve beş sütundan oluşan bir dikdörtgensel dizi “rectangular array” oluşturalım.

Diziyi yarattıktan sonra, Eylem Kaydedicisi “Action Recorder”  panelindeki Durdur “Stop” düğmesine tıklayın. Aşağıdaki şekilde görünen Eylem Macrosu “Action Macro” iletişim kutusu açılacaktır. Bu eylem için, bir isim ve açıklama girin ve eylem makrosunu yukarıda belirtilen klasör yoluna kaydetmek için, OK düğmesine tıklayın.

Şimdi çiziminizi kapatın ve yeni bir AutoCAD oturumu açın, Yönetim “Manage“ sekmesinin Eylem Kaydedicisi “Action Recorder” paneline gidin, burada kaydedilmiş eyleminizi listeleyen aşağı bir açılır menü bulacaksınız. Son kaydetmiş olduğunuz eylemi seçin ve aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, bu menünün hemen üstündeki Oynat “Play” düğmesini tıklayın. Benzer özelliklere sahip bir dizinin hemen çizildiğini göreceksiniz.

Şayet Eylem Eylem Kaydedicisinin “Action Recorder” çemberin yarıçapı ve dizinin “array” sıra ve sütun sayısı gibi değerleri girmeniz için sizi uyarmasını isterseniz, işlem makrosunda değişiklik yapabilirsiniz. Değişiklikleri yapmak için, aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere eylem isminin yanındaki aşağı ok simgesine tıklayarak bir eylem ağacı bulacağınız paneli genişletin. Yarıçap “Radius” seçin ve sağ tıklayarak açılan kısa yol menüsünden Kullanıcı Veri Girişi için Durakla “Pause for User Input” seçeneğini işaretleyin.

Artık eylem makronuz her çalıştırdığınızda daire yarıçapı girmenizi isteyecektir. Aynı zamanda dizinin “array” satır ve sütun sayısı için de aynı prosedürü uygulayabilirsiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.