1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Doğruluk Sorununu Nasıl Çözeriz

Dünkü AutoCAD Doğru Olmadığında isimli makalem ile ilgili birkaç ilginç yorum aldım. Bu sorunu daha net görebilmeniz için sorunu yeniden üretmeye çalıştım. Orijinal dosyayı özel bir şirketin belgesi olduğu için, kullanamıyorum. Özgün dosyadaki sorun muhtemelen dosyada çok sayıda nesne olduğu için, çok can sıkıcıydı.

İtiraf etmeliyim ki,  bu çok nadir görünen bir problem,. 27 yıldır AutoCAD kullanıyorum ve bu sorunu sadece bir kez yaşadım ve bu çizim benim kendi çizimim bile değildi. Sorunu orijin (0,0) noktasından çok sayıda aks (eksen) oluşturarak yeniden üretmeye çalıştım.

Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi, ordinat ölçüsü eklemeye çalıştığım zaman bile zaten yanlış bir değer gösteriyor.

Şimdi 5 derecelik açıyla 5000 mm uzunluğunda çizgi çizmeye çalışıyorum. Özelliklerini listelemeye çalıştığımda, uzunluk 5000 değil!

Çizgimi daha fazla değiştirmeye çalışıyorum. Önce 3 derece döndürdüm ve sonra -3 derece döndürdüm. Sonunda, çizgi uzunluğum şimdi farklı bir değer gösteriyor. Çizimimizi bu doğruluk sorunuyla yarattığımızı bilerek hiçbirimizin güvenli bir şekilde çalışamayacağına inanıyorum.

Anlayabileceğim tek yol, koordinat numarasını azaltmaya çalışmak oldu. Şayet çizimi taşıyabiliyorsanız, çiziminizi olabildiğinde orijin (0,0) noktasına yaklaştırın. Bunun özellikle gerçek dünya koordinatını kullanmanız gerekiyorsa, pratik olmadığını biliyorum. Şayet bu yakınlaştırma işlemini yapamıyorsanız, daha büyük birimler kullanmak uygun bir çözüm olabilir. Daha önce bulduğum problemde, şirket daima mm birimini kullanarak çiziyordu. Bu yüzden, koordinatlar çok büyük bir sayıya dönüştüğünde, problem yaşamaya başladılar.

Sorunun, tasarımcının genellikle mm olarak çizdiğinde çıktığına inanıyorum. Ama zaten binayı gerçek dünya koordinatına yerleştiriyorlardı. Bu şirketin tasarımcılarına mimari çizim için yerel bir koordinat seçmelerini ve inşaat mühendisleri için ana plan çiziminde referans göstermelerini önerdim. Ana planda bu çizim problemi önlemek için m veya hatta km kullanabilir.

Ayrıca bu şirket Revit programını kullanmaya başlayacağı için, bunu önerdim. Ve biliyorum ki, Revit programı böyle büyük koordinat değerlerini girmek için uygun olmayacaktır. Evet, AutoCAD’in değil ama; Revit programının böyle bir sınırlaması var. Fakat farklı bir platformlarda çalışırken, bunun gibi şeyler de dikkate alınmalıdır.

Bildiğim kadarıyla pek çok insan orijin (0,0) noktasına mümkün olan en yakın şekilde çizmeyi denemeyi kabul edemeyebilir. O zaman, bu kişilere şayet bu doğruluk problemini yaşıyorlarsa, koordinat sayılarını azaltmayı denemelerini önerebilirim.

Bu çözümün pek çok insanı tatmin etmeyeceğini de biliyorum. Örneğin, şirketin konuştuğum mimarı bundan pek hoşnut olmadı. Başka önerilere açığım. Şayet bu sorunu, koordinatlarla oynamadan nasıl çözeceğinizi biliyorsanız, lütfen aşağıdaki yorum bölümüne yazarak bizlerle paylaşın.

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.