1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Doğru Olmadığında

CAD uygulamalarının doğru olması beklenir. Öyledirler de. Ancak bazı durumlarda, AutoCAD‘in doğruluğunu yitirdiğini görebilirsiniz. AutoCAD‘in 64 bit hassasiyetinin çoğu çizim için yeterli olduğunu düşünürsek, bu çok nadirdir.

Döndürme açısını yazılarak döndürülen nesnelerin Referans “Reference” seçeneği kullanılarak elde edilen döndürme açısı ile döndürülen nesnelerden farklı olabileceğini buldum. Üzgünüm, bu hatayı yeniden oluşturamıyorum. Muhtemelen sadece çizim karmaşık olduğunda ortaya çıkıyor. Bu doğruluk problemine sahip bir çizimim var; ancak bunu tekrar gözlemleyemediğim için, kimseye açıklayamıyorum.

Sorun sadece AutoCAD‘de de değil. Bu sorunu MicroStation programında da yaşayabilirsiniz.

Bu orijin (0,0) noktasından çok uzakta çizdiğiniz de oluşabiliyor. Birçok tasarımcı binaları referans olarak global (genel) koordinatlarını kullanarak çizer. Bu işleri daha da zorlaştırıyor çünkü metrik birilerde milimetre (mm) olarak çizim yapıyoruz. Metrik birimlerde milimetre (mm) olarak çizim yaptığımız için, kordinatın yüzlerce kilometre uzakta olması durumunda kaç basamaklı sayılarla çalıştığımızı hayal edebiliyor musunuz?

Evet, AutoCAD‘in eş zamanlı güneş etkilerini gösteren çizimler yaratma yeteneğini biliyorum. Ama benim çizimim karmaşık bir çizim değil. Sadece bir sürü çemberin… çok büyük çemberlerin olduğu bir çizim. Bu tarz bir çizimde ayrıntıları çizmeye çalışın ve hala doğru olup olmadığını görün.

Peki, bundan nasıl kurtulabiliriz?

Cevap çok basit:

  • Sadece orijin (0,0) noktasına olabildiğince yaklaşın.
  • Büyük koordinatı değerlerinin basamak sayılarını azaltmak için, referans çizimler ve diğer birimleri (m, km) kullanmayı deneyin.

Şayet siz de bu tarz bir sorun yaşadığınız bir çizimle karşılaşırsanız, lütfen o çizimi çizimi bizimle paylaşın. Böylece bizlerde deneyebilir ve size yardımcı olabiliriz. Siz bu sorun hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce, başka bir çözüm yolu var mı?

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.