1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD ‘de Halka (Simit!) “Donut” Çizme

Halka aynen içinde boşluk olan geniş bir çember gibi görünür.

Fakat aslında sürekli çizgi olan iki adet yarım çemberden meydana gelmiştir.

Halkaları elektronik şematikleri, ağanlar veya çalılar ya da semboller olarak kullanabilirsiniz.

Sekil-1

Halka yaratmak için takip etmeniz gereken adımlar aşağıdadır:

  1. Şeritte DONUT komutunu bulmak için, Ev “Home” sekmesini seçin ve Çizim “Draw” panelini aşağıya doğru genişletin veya komut satırına donut yazın.
  2. Halkanın iç çapını belirleyin <2.0000>: “Specify inside diameter of donut <2.0000>:”  veri istemi (uyarısı) geldiğinde, boşluğun çapının değerini yazın. İçi tamamen dolu bir çember yaratmak için 0 (sıfır) yazın. Komut bu komutta en son girdiğiniz çap değerini hatırlar ve bu değeri ön tanımlı değer olarak kullanır.
  3. Halkanın dış çapını belirleyin <4.0000>: “Specify outside diameter of donut <4.0000>:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, tüm halkanın çapının değerini yazın.
  4. Halkanın merkezini belirleyin veya <çıkış>: “Specify center of donut or <exit>:”  veri istemi (uyarısı) geldiğinde, halkanın merkezinin olmasını istediğiniz yeri tıklayarak halkanın merkezinin yerini belirleyin.
  5. Komut otomatik olarak tekrarlanacaktır. Böylece sonraki veri istemi (uyarı) Halkanın merkezini belirleyin veya  <çıkış>: “Specify center of donut or <exit>:” şeklinde olur. Merkez noktalarını belirlemeye devam edin veya komutu sonlandırmak için Enter tuşuna basın.

Eğlenceli bir Gerçek: Bu komutu başlatmak için komut satırına lokma “doughnut” da yazabilirsiniz J.

Siz halkaları (simitleri) ne için kullanıyorsunuz? Ya da, eskiden halkaları (simitleri)  kullandınız mı? Tecrübelerinizi bizlerle paylaşmak istiyorsanız, yorumlarınızı bırakın!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Görüş Aralığını Kullanma (Video)

Revit’te bir modeldeki öğeleri düzgün şekilde görüntülemek için, Görüş Aralığının “View Range“ düzlemlerini ayarlayın. Bu …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.