1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AUTOCAD Coğrafi Konum Ayarları Öğreticisi

AutoCAD 2014’ü avantajlı kılan yeni özelliklerinden bir tanesi de Bing haritaları üzerinde çalışan yeni Canlı Haritalama özelliğidir.

Sekil-1

AutoCAD coğrafi konum ayarı projenizin tam konumunu bulmanıza ve çiziminiz içerisine haritalamanıza olanak sağlamaktadır. Bu özelliğin nasıl çalıştığını aşağıda bulabilirsiniz:

Coğrafi konum ayarını yapmak niçin faydalıdır?

Mühendislik yapılarının bazı kısımları yapının yapılacağı coğrafi konum koordinatlarına ihtiyaç duymaktadırlar.

AutoCAD 2014 ve Autodesk 360 uygulamaları kullanılarak eş zamanlı coğrafi konum verileri (Eş zamanlı Adresleme verileri “Live Map data”) çizimlerimize bağlanabilmektedir. Coğrafi yerin belirlenmesi koordinat sistemi kullanılarak yapıldığı için, AutoCAD 2014 dünya genelinde kullanılan koordinat sistemlerinin birçoğunu içermektedir. Koordinat Sistemi kütüphanesi AutoCAD Map 3D’nin kütüphanesinin aynısıdır. Bu sadece haritacılar için çok faydalı bir özellik olmayıp; aynı zamanda bina tasarımcıları içinde çok faydalıdır.

AutoCAD Coğrafi Konum Ayarı Öğreticisi

Coğrafi Konum bilgisini çizim dosyasına atayabilirsiniz. Coğrafi Konum bilgisini çizim dosyasına yerleştirme çizimdeki noktaların dünya üzerindeki gerçek konumlarına çizme ile karıştırılmaktadır.

Çizimdeki noktaların dünya üzerindeki gerçek konumlarına çizme işini çizim içerisine coğrafi işaretleyici “geographic marker” yerleştirerek yaparsınız. Çizimin içerisinde Coğrafi Konum bilgisini ayarlamak için, şeritin Yerleştir “Insert” sekmesindeki Konum “Location” panelinde Konum Ayarlama “Set Location” aracını aşağı ok simgesine tıklayarak genişletin.

Sekil-2

Şayet GIS verisi içeren bir dosyaya halihazırda sahipseniz, Dosyada “From File” aracını seçebilir ve daha sonra KML veya KMZ dosyasını açabilirsiniz.

Sekil-3

Coğrafi Konum bilgisini Enlem “Latitude” ve Boylam “Longitude“ değerlerini belirleyerek veya harita üzerinden seçerek ayarlamak için, Haritada “From Map” aracını seçin.

Sekil-4

Program size Eş zamanlı harita verilerini kullanmak istiyor musunuz? “Do you want to use Live Map Data?” diye sorduğu zaman, Evet “Yes” düğmesine tıklayın.

Sekil-5

Eş zamanlı harita verilerini “Live Map Data” kullanmak  için, Autodesk 360 hesabınıza bağlanmak zorundasınız. Şayet o anda Autodesk 360 hesabınıza henüz bağlanmamış durumdaysanız, AutoCAD  Autodesk 360 hesabınıza bağlanabileceğiniz yer olan Autodeske Bağlan “Autodesk Sign” iletişim kutusunu görüntüleyecektir. Şayet bu hesabınız yoksa, Autodesk Kimlik İhtiyacı “Need Autodesk ID” bağlantısına tıklayarak hesabınızı yaratabilirsiniz.

Sekil-6

Autodesk 360 hesabınıza giriş yaptığınız zaman, program Coğrafi Konum “Geographic Location” iletişimini görüntüleyecektir. Başlangıçta bu iletişim tüm dünyayı gösterir. Konumu belirlemek için, harita üzerinde tıklama yapabilmekle birlikte; istediğiniz adresi veya Enlem “Latitude” ve Boylamı “Longitude” aratmak daha kolaydır. Bnun için, bir yer ismi yazın ve Enter tuşuna basın. Bu arama sonucunda birden fazla sonucun bulunabileceğine dikkat edin. Yer ismini yazmaya başladığınız zaman, o yer ismi ile ilişkili olan tüm sonuçlar liste olarak görüntülenecek olup; sağ taraftan istediğiniz bir tanesini seçebilirsiniz. Harita hemen güncellenecek ve seçmiş olduğunuz yeri Yol “Road” veya Kuşbakışı “Aerial” görünüm olarak görüntüleyecektir.

NOT: IŞayet harita güncellenmezse, aşağıdaki şekilde + ve simgeleriyle görünen Görüntü yaklaş “Zoom in” veya Görüntü Uzaklaş “Zoom out” simgelerini kullanın.

Sekil-7

Ayrıca gerçek bir adres te girebilirsiniz. Gerçek adresi yazın ve Enter tuşuna basın. Harita belirlemiş olduğunuz adrese yaklaşarak görüntüleyecektir. Artık gerçek konumu bulduktan sonra, İşaretleyiciyi Buraya Yerleştir “Drop Marker Here” düğmesine tıklayın. Görüntü girilen Enleme “Latitude” ve Boylama “Longitude” göre harita üzerinde gösterilecektir.

Sekil-8

Daha sonra haritaya görüntü yaklaşma “zoom in” yapabilir ve işaretleyiciyi taşıyabilir veya ihtiyacınız olan konum özelliklerini değiştirebilirsiniz. Bununla birlikte sağ tıklayarak İşaretleyiciyi Buraya Taşı “Move Marker Here” seçeneğini seçmek daha kolay olabilir. Daha sonra işaretleyiciyi harita üzerinde örneğin: binanın köşesi gibi doğru konuma taşırsınız.

Sekil-9

Ön tanımlı hazır olarak gelen Rakın “Elevation” değerinin sıfır olduğuna dikkat edin. Değerlerini değiştirebilesiniz diye Enlem “Latitude “ ve Boylam “Longitude” alanlarının kilidini açmak için, Rakım “Elevation” alanının sağ tarafındaki simgeye tıklayın. Rakımı “Elevation” değiştirdikten sonra yeni değeri kaydetmek için, onay işareti şeklindeki simgeye tıklayabilirsiniz.

Sekil-10

O anki (aktif) çizim biriminin Çoğrafi Konum “Geographic Location” iletişiminde otomatik olarak görüntülendiğine veya standart birimler listesinden bir çizim birimi seçebileceğinize dikkat edin.

Sekil-11

Çizime yerleştirilen harita otomatik olarak belirlenmiş çizim birimlerine göre ölçeklenmektedir.
Programın WORLD MERCATOR koordinat sistemini ön tanımlı koordinat sistemi olarak atamış olduğuna dikkat edin. Ayrıca GIS Koordinat Sistemi aşağı açılır penceresini genişletebilir ve Koordinat Sistemleri kütüphanesinden de seçim yapabilirsiniz. Koordinat Sistemi haritanın ölçeğini tanımladığı için bu önemlidir.

Sekil-12

Listeden bir koordinat sistemi seçin ve Devam “Continue” düğmesine tıklayın. Program konum için bir yer seçmeniz konusunda sizi uyaracaktır. Çiziminizde ilgili yere tıklayın. Daha sonra program kuzey yönünü belirlemeniz veya bir açı belirleyebilmeniz için sizi uyaracaktır.

Sekil-13

Bu işlemi yapar yapmaz komut sonlanacak ve haritayı çiziminiz içerisinde arka plan olarak görebileceksiniz. Bir harita çizime uygulandığı zaman, harita her zaman çizimdeki çizilen geometrinin altında görüntülenmektedir. Artık bir coğrafi konumu çiziminiz içerisinde belirlediğiniz Coğrafi Konum İşaretleyicisine uyguladınız ve şerite yeni bir Coğrafi Konum “Geolocation” sekmesi eklendi.

Sekil-14

Bu sekme Coğrafi Konumu ve harita görüntülemeyi düzenlemek için araçlar içermektedir.

Çizim penceresinin en altında, durum çubuğunda iki yeni simge görünecektir. Bu simgelerden bir tanesi Coğrafi konum işaretleyicisinin görünürlüğünü açık veya kapalı duruma getirirken; diğeri gerçek GIS Koordinat Sistemi’ni göstermektedir.

Sekil-15

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.