1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Çizimlerini Temizlemenin 6 Etkili Yolu

Şayet çiziminizin optimizasyona ihtiyaç duymadığını düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Belki de temiz bir çizim yapmanın büyük faydalarını kaçırıyor olabilirsiniz.

Minimum miktarda gerekli veriyle optimize edilmiş bir çizim daha hızlı işlem yapma eğiliminde olup; açılma süresi önemli ölçüde daha iyidir ve yükleme “load” problemleri de büyük ölçüde azalmıştır.

Bu makalemde sizlere, çiziminizi altı etkili şekilde temizlemenin ve optimize etmenin bir listesini hazırladım. En yaygın olan PURGE ve OVERKILL komutlarıyla başlayalım.

PURGE ve OVERKILL:

Bu komutlar muhtemelen hemen hemen her teknik ressam tarafından çizimi temizlemek için kullanılan ilk birkaç komuttur. Bir çizimde PURGE komutunu kullanmak, çiziminizdeki tabakalar “layer”, bloklar “block”, çizgi tipleri “linetype” gibi tüm gereksiz veya kullanılmayan öğeleri temizler.

PURGE komutunu kullanmak için, komut satırına PURGE yazarak Enter tuşuna basın. Temizle “Purge” iletişim kutusu açılacaktır. İletişim kutusunda Tümünü Temizle “Purge All” düğmesine basın. Tüm gereksiz nesneleri çizimden kaldırmak için Tümünü Temizle “Purge All” düğmesine birkaç kez tıklamanız gerekebilir.

Çizim tamamen temizlendiğinde, Tümünü Temizle “Purge All” düğmesi grileşir. Temizle “Purge” iletişim kutusundan çıkmak için Kapat “Close” düğmesine tıklayın.

OVERKILL bir başka temizleme aracıdır. OVERKILL komutu kullanılarak üst üste binmiş veya yinelenen çizim varlıkları kaldırılır veya birleştirilerek tek varlık haline getirilebilir.

OVERKILL komutunu kullanmak için, komut satırına OVERKILL yazıp Enter tuşuna basın. Komut satırında Nesneleri Seç “Select objects” veri istemi (uyarısı) görüntülenecektir. Veri istemi (Uyarı) geldiğinde, ALL yazın ve Enter tuşuna basın. Bu çizim alanındaki tüm nesneleri seçim setinize alıp; OVERKILL komutunu uygulayacaktır. Enter tuşuna basın ve Çift Nesneleri Sil “Delete Duplicate Objects” penceresinde OK düğmesine tıklayın.

Blok Yap “Write Block”:

Bu yöntem, direkt bir çizim temizleme aracı gibi görünmese de; bana inanın;  çiziminizdeki tüm gereksiz dağınıklıkları temizlemede çok verimli bir yöntemdir.

Bu komut, tüm çizim öğelerini, tüm dağınıklığı geride bırakan temiz ve boş bir şablona aktarır. Bu özelliği kullanmak için, karışık çiziminizi açın; ardından komut satırına WBLOCK yazın ve Enter tuşuna basın.

Bu, Blok Yaz “Write Block” penceresini açacaktır; yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere Kaynak “Source” kısmından Nesneler “Objects” radyo düğmesini seçerek Nokta Seç ”Pick point” düğmesine tıklayın ve çizimde bir temel nokta belirleyin. Daha sonra Nesneler “Objects” kısmına gidin ve Nesneleri Seç “Select Objects” düğmesine tıklayın ve çizim alanınızdan tüm çizim öğelerini dahil eden bir seçim yapın.

Ayrıca, tüm çizim varlıklarını seçim grubunuza dahil etmek için Kaynak “Source” kısmından Tüm çizim “Entire drawing“ radyo düğmesini de kullanabilmemize rağmen; ben genellikle çizimde bulunan görünmez çizim öğelerini seçmekten kaçınmaya yardımcı olduğu için el ile seçim yapmayı tercih ediyorum.

Hedef  “Destination” kısmından dışa aktarılacak çizimi kaydetmek istediğiniz klasör yolunu belirtin ve OK düğmesine tıklayın. Temizlenen çizim belirtilen klasör yoluna kaydedilecektir.

AUDIT ve RECOVER:

Bu komutlar genellikle çiziminizdeki hatalardan kurtulmak için kullanılır. Hata içeren bir çizim gereksiz yere şişebilir.

Bu tür çizimleri temizlemek için komut satırına AUDIT yazın ve Enter tuşuna basın. Komut satırı, tespit edilen hataları düzeltmek isteyip istemediğinizi belirtip istemediğinizi soracaktır, Veri istemi (Uyarı) geldiğinde, Y yazın ve tespit edilen tüm hataları bulmak ve düzeltmek için, Enter tuşuna basın.

RECOVER komutu, çizimin açılmayacağı ölçüde bozulduğu durumlarda kullanılabilir. Bu durumlar için boş bir çizim açın ve komut satırına RECOVER yazarak Enter tuşuna basın. Sonra seçtiğiniz Dosya Seç “Select File“ iletişim kutusunda çiziminizi araştırıp bulun ve Aç “Open” düğmesine tıklayın.

AutoCAD, çiziminizdeki tüm hataları kaldırmayı dener ve çiziminizi yeni bir oturumda açar.

DGN PURGE:

Bazen AutoCAD çizimlerinin dosya boyutu, içinde hiçbir veri görünmeyecek kadar şişer.

Bu hata aynı zamanda yazı “text” ve ölçüler “dimension” gibi ek açıklamaları seçerken imlecin geç kalmaması gibi diğer sorunlara da yol açar, Kopyala ve Yapıştır komutları çalışmaz ve çizim dosyasının açılması çok uzun sürer.

Etkilenen dosyadaki veriler etkilenmeyen bir dosyaya kopyalanırsa, bu sorun etkilenmeyen dosyalara da geçer. Bu sorun, büyük çizim veri tabanına neden olan DGN dosyalarından hatalı içe aktarma “import” yapılan çizimlerde görülür.

Autodesk, 2014 sürümünden eski sürümler için bu sorunun düzeltmesini sunarken, AutoCAD 2015 ve sonraki sürümlerinde standart PURGE komutunda DGN temizleme özelliğini uyguladı.

Bu tür artık verileri AutoCAD 2015 ve sonraki sürümlerde kaldırmak için, komut satırına PURGE yazıp Enter tuşuna basın ve yukarıdaki resimde gösterildiği gibi, Temizle “Purge” iletişim kutusunda Artık verileri Otomatik olarak temizle “Automatically purge orphaned data”  işaretleme kutusunu işaretleyin.

Kayıtsız Boş Varlıkları Temizleme:

Kayıtsız Uygulama kimliği sayısı fazlalığı ile çizim normal boyuttan daha büyük ve daha fazla performans sorunları göstermeye başlar.

İstenmeyen kayıtsız uygulama kimliklerini temizlemek için, komut satırını -PURGE (PURGE’den önce tire () işareti eklemeyi unutmayın) yazın ve Enter tuşuna basın. Ardından komut satırından Tekrar kayıtla “Regapp” seçeneğini seçin ve komut satırı size Tekrar kayıtlamak varlık adını belirleyin: “Specify name of Regapp:” veri istemini (uyarısını) görüntülediğinde, tekrar Enter tuşuna basın. Tüm istenmeyen kayıtsız uygulama kimlikleri temizlenene kadar Enter tuşuna basmaya devam edin.

Tek bir çizimde kayıtsız uygulama kimliklerini temizlemek için, -PURGE komutunu kullanabilmenize rağmen, birden fazla çizim için çok uzun zaman alır ve bu durumlarda, Kayıtsız Kimliği temizleme yardımcı programını kullanarak, kayıtsız uygulama kimliklerini temizleme işlemini toplu olarak yapabilirsiniz.

Ayrıca sıfır uzunluğa sahip geometriler ve boş yazı nesneleri gibi standart PURGE komutu ile silinemeyen diğer varlıkları da temizlemek için, -PURGE komutunu kullanabilirsiniz.

Çizim Temizleme Eklentisi:

Bu ücretsiz eklenti Autodesk uygulama mağazasından indirilebilir, buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Ben uygulamayı denedim ve mükemmel çalıştı, bu araç çiziminizi temizlemek için, pek çok komut uygulayarak işini hallediyor. Bu aracı kullanarak, kullanılmayan DGN verileri de dahil olmak üzere, çiziminizde neredeyse tüm gereksiz ve kullanılmayan varlıkları temizleyebilirsiniz.

Şayet bir çizim bir harici referans “X-ref” içeriyorsa, uygulama o başvurulan dosyada da DGN verilerini tarar ve harici referans dosyasında DGN verilerini temizlemek isteyip istemediğinizi sorar.

Bu aracı kullanmak için kurulum dosyasını yukarıdaki bağlantıdan indirin ve kurun. Ardından, AutoCAD programınızı yeniden başlatın ve Eklentiler “Add-ins” sekmesine gidin ve aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Çizim Temizleme “Drawing Purge” panelinden Temizle “Purge “ komut düğmesini seçin.

Araç, birden çok çizim için toplu temizlik görevi de gerçekleştirebilir. Toplu temizlik işlemini gerçekleştirmek için, Eklentiler “Add-ins” sekmesinin Çizim Temizleme “Drawing Purge” panelinden Toplu Temizle “Batch Purge “ komut düğmesini tıklayın. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Toplu Çizim Temizleme & Ayarlar “Batch Drawing Purge & Settings” penceresi görünecektir. Bu pencerenin sol üst köşesindeki Çizimleri Seç “Select Drawings “ veya Klasör Seç “Select Folder“ simgesini tıklayın ve tüm çizimlerinizi içeren bir klasörü seçin veya birden çok çizimi elle seçin.

Tüm çizimler pencerede listelendiğinde, aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi sağ alt köşedeki Temizle “Purge” düğmesine tıklayın.

Uygulama seçilen tüm çizimlerde temizleme işlemi gerçekleştirecek ve her çizim için temizlenen varlıkların bir listesi ile birlikte temizleme işleminden önceki ve sonraki dosya boyutunu gösterecektir.

AkıllıTemizleyici “Smartpurger”:

Bu da, çiziminizi temizlemek için kullanabileceğiniz başka bir harika uygulama. AutoCAD 2017 ile Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarda denedim ve sorunsuz çalıştı.

Bu aracı kullanmanız için, Autodesk uygulama mağazasından indirmeniz gerekiyor. Uygulama deneme sürümü olup; maksimum 10 dosya toplu işleyebiliyor. Ancak lisansını satın alarak bu sınırlamayı kaldırabilirsiniz.

 

Uygulamayı kullanmak için, AkıllıTemizleyici “SmartPurger” uygulamasını indirin ve bilgisayarınıza kurun. AutoCAD programınızı yeniden başlatın. Eklentiler “Add-ins“ sekmesine gidin ve Smartpurger komut simgesine tıklayın, JTB WORLD SmartPurger penceresi açılır. Bu pencerenin sol üst kısmındaki çizimler simgesini tıklayın ve temizlik için seçim setine dahil etmek istediğiniz tüm çizimlerinizi seçin. Pencerenin sol üst tarafındaki Sadece Klasörler Ekle “Add Folders Only” düğmesini kullanarak bir klasör de seçebilirsiniz, bir klasörün seçilmesi halinde, uygulama klasörün içerisindeki tüm dosyaları seçim setine ekler.

İstediğiniz tüm çizimlerinizi eklediğiniz zaman, Çalıştır “Run” düğmesine tıklayın ve uygulamanın sizin için geri kalan işleri halletmesini bekleyin.

Sizin envanterinizde daha fazla çizim temizleme aracınız var mı? Aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bizlerle paylaşmayı unutmayın.

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.