1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Çizimlerini Solidworks Programında Kullanmak için Transfer Etme

sekil-01

Şayet yıllarca arşivinizde topladığınız 3 boyutlu 3B “3D” modellerinizi görüntülemek için,  SOLIDWORKS programını kullanmaya başladıysanız, çizim sınırlarınızın SOLIDWORKS programında AutoCAD’de göründüğü gibi görünmesi hoşunuza gidecektir. AutoCAD çizim sınırlarını SOLIDWORKS programına içe aktarabilirsiniz. Fakat bunu yapmadan önce yapmamız gereken bazı işlemler vardır. Bu hazırlık daha sonra modelin orijinal haline minimum sorunla geri dönmenizde yardımcı olacaktır.

Şimdi, örnek bir AutoCAD çizimini açtığınızı ve ekranınızda çizim sınırlarının tamamının görünür olduğunu varsayalım. İşe çiziminizde sadece çizim sınırlarınızın, antet bloğunuzun, malzeme listenizin ve revizyon bloklarınızın görünür olduğundan emin olarak başlayın. Antet bloğundaki yazıları olduğu gibi bırakabilirsiniz; sonrasında istediğiniz zaman SOLIDWORKS programında bu yazıları düzenleyebilirsiniz. Aynı şey çizim numarası ve yarattığınız her çizim üzerine yerleştirdiğiniz diğer yazılar için de geçerlidir. Çizim pafta sınırlarınızın gerçek ölçüsünde (ebatında) olduğuna emin olun. Örneğin, çiziminiz bir A1 çizimi ise, çiziminizin çevresine 594 x 841 ebatlarında bir dikdörtgen çizin ve tüm çiziminizin bu dikdörtgenin içinde kaldığına emin olun.

Şayet çiziminiz dikdörtgenin içerisinde değilse, bu sınır dikdörtgenini tüm çizimi içine alacak şekilde ölçekleyin. Model alanda veya kağıt alanda (yerleşimde “layout”) çizdiğiniz dikdörtgenin sol alt köşesini ve tüm çizimin sınırını 0,0 koordinatına taşıyın. Daha sonra çiziminizdeki yazılar çizgiler ve grafikler dahil tüm nesnelerin tabakasını “layer” sıfır (0) isimli tabaka “layer” olarak ayarlayın. Diğer tabakaları olduğu gibi koruyabilirsiniz;  fakat şayet gelecekte SOLIDWORKS çizimini geri AutoCAD çizimine dönüştürmek zorunda kalırsanız, bu tabakalar “layer” sorun yaratabilirler. Bu yüzden tüm nesneleri sıfır (0) isimli tabaka “layer” olarak ayarladıktan sonra PURGE komutunu kullanarak kullanılmayan tabakaları temizleyin. Çizimin içerisindeki tüm her şeyi sıfır (0) isimli tabaka “layer” olarak ayarlamak için, çiziminiz içerisindeki bazı blokları patlamanız gerekebilir. Ancak bloğu patlattıktan sonra, bloğun içerisindeki nesnelerin tabakalarını “layer” sıfır (0) isimli tabaka “layer” olarak ayarlayabilirsiniz ve sonrasında bu blokları tekrar oluşturmak ve patlatılmış halde bırakmak isteyebilirsiniz.

Şayet bloklarınızı tekrar oluşturmayı tercih ederseniz, SOLIDWORKS programının yazı özniteliklerinizi “text attributes” ve bloklarınızı okuyabildiğini bilmenizi isterim. Şayet çizim sınırlarınız içerisinde sürekli çizgilere “polyline” sahipseniz, bunları da patlatın. Çiziminizde sadece çizgileri ve çizgilerden oluşan nesneleri bırakın ve çizgi kalınlıklarını daha sonra  SOLIDWORKS programı içerisinde ayarlayın.

Artık AutoCAD çiziminizi SOLIDWORKS programı içerisinde açabilmeniz gerekir ve SOLIDWORKS dönüştürme sihirbazı çizim sınırları yaratımı işleminde size rehberlik edecektir. Sınırlarınız SOLIDWORKS program penceresinde görünür olduğu zaman, tüm her şeyi düzenleyebilirsiniz; çizim sınırınızı seçin ve Ctrl+C tuşlarına basarak hafızaya kopyalayın. SOLIDWORKS programında sağ tıklayın ve Sayfa Biçimini Düzenle “Edit Sheet Format” seçeneğini seçtikten sonra Ctrl+C tuşlarına basarak hafızaya kopyaladığınız sınırı SOLIDWORKS programının kağıt alanına “(yerleşim “layout”) yapıştırın. Daha sonra Farklı Kaydet “Save As” komutunu çalıştırarak bu SOLIDWORKS dosyasını kaydedin. Artık AutoCAD çiziminizi SOLIDWORKS programında sorunsuz olarak kullanabilirsiniz!

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.