1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Çizimlerini Revizyonlar Arasında Karşılaştırma

Tasarım sürecinde her zaman çizimlerimizi değiştirmemiz gerekiyor. Tasarım bitene kadar çok sayıda revizyon yapabiliriz. Bazen iki revizyon arasındaki farkları karşılaştırmalı ve farkları incelememiz gerekir.

Şayet AutoCAD (AutoCAD LT değil) kullanıyorsanız, Autodesk App Store‘dan DWG Compare eklentisini indirip yükleyebilirsiniz. Bu eklenti Autodesk tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

DWG Compare eklentisini Kurmak İçin

DWG Compare eklentisini aşağıdaki linkten indirin:

AutoCAD 2016-AutoCAD 2018 için.

Eklentiyi indirin ve kurun. Yükleyiciyi çalıştırmadan önce AutoCAD‘i kapatmanız gerekir.

DWG Compare Eklentisini Kullanma

Kurulumu tamamladıktan sonra, şeritin Eklentiler “Add-Ins” sekmesi içerisinde> Karşılaştırma “Compare” panelinden DWG Karşılaştırma paletini açabilirsiniz.

DWG Compare Eklentisini Çalıştırma

DWG Compare paletinde, karşılaştırılacak çizimleri seçebilirsiniz. Aşağıdaki şekilde (1) ile işaretli yere orijinal çizimi seçin ve  (2) ile işaretli yere karşılaştırmak istediğiniz çizimi (revizyonlu çizim) seçin. Karşılaştırma işleminiçalıştırmaya başlamak için  (3) ile işaretli simgeye tıklayın.

Eklenti, çalışacak ve iki çizimi karşılaştıracaktır.

Çizimleriniz Arasındaki Karşılaştırma Sonucunu Okuma

Eklentiyi çalışmayı tamamladıktan sonra, çizim alanınızda iki çizim arasındaki farkı görebilirsiniz. Eklenti, renkleri kolayca karşılaştırmanıza izin verecek şekilde değiştirecektir:

  1. Gri renk, nesnelerin aynı olduğu anlamına gelir.
  2. Yeşil renk, yeni nesneler olduğu anlamına gelir.
  3. Sarı renk, nesnelerin değiştirildiği (taşındığı, sündürüldüğü, vb.) anlamına gelir.
  4. Kırmızı renk, nesnelerin silindiği anlamına gelir.

DWG Karşılaştırma Paletinde Karşılaştırma Sonucunu Okuma

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, farklılıkları DWG Karşılaştırma “DWG Compare” paletinde de görebilirsiniz. Palette nesne türünü, kaynağı (çizim dosyasını) ve farkı (yeni “new”, eksik / silinmiş “missing/deleted” ve değiştirilmiş “modified”) görebilirsiniz.

Şayet öğeyi tıklarsanız, çiziminizdeki nesne vurgulanır. Palette nesne özelliklerini görebilirsiniz. Ancak, bu özellikler sadece bilgilendirme amaçlı olup; buradaki özellikleri değiştiremezsiniz.

Özet

Tasarım İnceleme “Design Review” uygulamasını kullanarak herhangi bir Autodesk uygulamasından çizim sayfalarını karşılaştırabilirsiniz. Modeli veya çizimi DWF olarak bastırın. Ardından sayfaları karşılaştırın. Bununla birlikte, çizimleri yerel uygulama (AutoCAD) içerisinde karşılaştırmak daha uygundur. Bu eklenti ile çizimleriniz arasındaki farklılıkları görmek daha kolay olacaktır.

Siz hiç Autodesk App Store sitesini ziyaret ettiniz mi? Buradan aldığınız favori eklentileriniz nelerdir?

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.