1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Çizimlerine Alanlar “Field” Girme

Alanlar “Field”, bağlantılı nesne veya özellik değiştiğinde kendini otomatik olarak güncelleyen özel metinlerdir. Örneğin, bir nesnenin (çember) alanını temsil eden bir alan ekleyebilir ve çemberin yarıçapı değiştiğinde alanın kendini otomatik olarak güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Alanlar “Field”, Pafta Setlerinde “Sheet Set” yaygın olarak kullanılır ve pafta setinin antet bloğuna ve yerleşimlerine “layout” zeka eklemek için kullanılabilir. Sayfa setinde alan “field” bilgilerinin kullanılması sayesinde, çizimde değişiklikler yapıldığında bile veriler doğru ve düzgün bir şekilde korunarak düzgün şekilde birbirine bağlanabilir.

Bu makalemde sizlere, bir geometri alanını temsil eden bir alan kullanarak AutoCAD çizimlerinde alanların “field” kullanımını açıklayacağım.

Alan “Area” Alanı “Field”:

Çizim alanında bir çember “ciecle” çizin ve komut satırına FIELD yazıp Enter tuşuna basın. Şimdi Alan “Field” iletişim kutusunun Alan kategorisi “Field category” aşağı açılır menüsünden Nesne “Object” kategorisini seçin ve Alan isimleri “Field Name” panelinden Nesne “Object” öğesini seçin. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Nesne tipi “Object type“ kutusunun yakınındaki seçim düğmesine tıklayın ve çizim alanından çizdiğiniz çemberi seçin.

Özellik “Property” panelinin çemberle ilgili tüm özellikleri göstereceğini fark edeceksiniz. Bu listeden alanı “area” seçin ve alanın temsil edilmesini istediğiniz biçimi “format“ seçin. Alan “Field” iletişim kutusunu kapatmak için, OK düğmesine tıklayın ve aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, alan “area” alanını “field” çemberin içine yerleştirin.

Yukarıdaki örnekte, şayet çemberin yarıçapını değiştirmek suretiyle dairenin alanını değiştirirseniz, ilişkili alan “field” yeni alan “area” değerini yansıtacak şekilde güncellenir.

Alan “Field” Ayarları:

Varsayılan olarak, alan “field” o anki geçerli (aktif) yazı stilinin özelliklerini kullanır ve aynı zamanda gri bir arka plan gösterir. Bu gri arka plan sadece çizim alanında görünür kalır ve bastırıldığında görünmez. Gri arka plan, alanları “field” basit çok satırlı yazılardan “mtext’” ayırmaya yardımcı olsa da, bu arka planı da kaldırabilirsiniz.

Komut satırına OP yazın ve Enter tuşuna basın; bu Seçenekler “Options” iletişim kutusunu açar. Kullanıcı Tercihleri “User Preferences“ sekmesini seçin ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Alanlar “Fields” panelindeki işaretleme kutusunun işaretini kaldırın. Değişiklikleri kaydetmek ve iletişim kutusundan çıkmak için, OK düğmesine tıklayın.

Ayrıca FIELDDISPLAY sistem değişkenini kullanarak arka planın görünürlüğünü de değiştirebilirsiniz; burada 1 arka planı görünür hale getirir ve 0 görünmez yapar.

Alanla ilişkilendirilen nesne değiştirildiği zaman, alan “field” otomatik olarak kendini günceller; ancak güncellenen bilgileri görüntülemek için RE komutunu kullanarak çizimi yenilemeniz gerekir.

Ayrıca alanları manuel olarak seçmek ve güncellemek için UPDATEFIELD komutunu da kullanabilirsiniz; UPDATEFIELD komutu veri alanını “field” güncellemediği için, veri alanını “field” manuel olarak güncellemeniz gerekir.

Bir çizimdeki alanları otomatik olarak güncellemek için, FIELDEVAL sistem değişkeni kullanılabilir.

Bu makalemde anlattıklarımla ilgili herhangi bir sorunuz var mı? Şayet varsa, aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bana iletebilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.