1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Çizimlerinden JPEG ve PNG Dosyaları Yaratma

Birçok kişi raporların veya diğer dokümanlarının içerisine koymak için, AutoCAD ‘den görüntüleri dışa aktarma ihtiyacı duyuyorlar.

 Sekil-1

Çizimi internet veya Microsft Word programı üzerinde görüntületmek için, JPEG ve PNG biçimlerinde kaydedebileceğinizi biliyor muydunuz? Bunu yapmak için, JPGOUT veya PNGOUT komutlarını kullanabilirsiniz. (WMF, BMP gibi) diğer biçimler için ise, EXPORT komutunu kullanın ve Dosya Tipleri “File of Type“ aşağı açılır listesinden bir dosya tipi seçin.

AutoCAD’in daha önceki sürümleri için, aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz. Kısacası, AutoCAD ile sunulan ızgara görüntüleme “raster image” araçlarından bir tanesini kullanabilir ve Baskı Makinesi Ekleme Sihirbazında “Add-A-Plotter Wizard“  bir PC3 dosyası yaratabilirsiniz. Daha sonra bir dosya olarak bastırırsınız. PC3 dosyasını yaratmak için, aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Kaydetmek istediğiniz çizimi açın.
 2. Baskı Makineleri “Plotters” klasörünü açmak için, AutoCAD Uygulama “Application” düğmesi içerisinde > Yazdır “Print” altında > Baskı Makinelerini Yönet “Manage Plotters” düğmesini seçin.
 3. Baskı Makinesi Ekle Sihirbazı “Add-A-Plotter Wizard” simgesine çift tıklayın.
 4. Giriş “Introduction” ekranında, İleri “Next” düğmesine tıklayın.
 5. Başlangıç “Begin” ekranında, sıradan AutoCAD baskılarınız (çıktılarınız) için kullandığınız  (Lokal Yazıcı veya Ağ yazıcısı) seçeneğini seçin. İleri “Next” düğmesine tıklayın. JPEG veya PNG dosya tipini seçin ve İleri “Next” düğmesine tıklayın.
 6. PCP veya PC2 dosyasına Aktar “Import PCP or PC2” ekranında, İleri “Next” düğmesine tıklayın.
 7. Yazıcı Ekle – Portlar “Add Plotter – Ports” ekranında,Dosyaya Yazdır “Plot to File” seçeneğini aynen koruyun. İleri “Next” düğmesine tıklayın.
 8. Yazıcı Ekle – Yazıcı İsmi “Add Plotter – Plotter Name” ekranında, ismi JPEG veya PNG olarak kısaltın. Bu ismi unutmayın. İleri “Next” düğmesine tıklayın.
 9. Yazıcı Ekle – Bitir “Add Plotter – Finish” ekranında, şayet ön tanımlı çözünürlük değerini değiştirmek istiyorsanız, Yazı Yapılandırmasını Düzenle “Edit Plotter Configuration” düğmesine tıklayın. Ortam “Media” veya arkaplan rengi “background color” öğesine tıklayın ve Özel “Custom” seçeneğini seçin. (Çözünürlüğü bastırırken değiştirebilirsiniz.) Fakat malesef, şeffaf arka plan “transparent background” yaratamazsınız. Yazıcı Yapılandırma Düzenleyicisini “Plotter Configuration Editor” kapatmak için, OK düğmesine tıklayın.
 10. Sihirbazı kapatmak için, Bitir “Finish” düğmesine tıklayın.

Artık kurulum işlemlerini tamamladınız. Dosyayı yaratmak için ise, aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Açık çizimden PLOT komutunu çalıştırın.
 2. Baskı Makinesi/Yazıcı İsmi “Plotter/Printer Name” aşağı açılır listesinden, yeni PC3 dosyanızı seçin (Kağıt ebatı hakkında bir uyarı alabilirsiniz; böyle bir durumda siz çıktınızı bir dosya olarak alacağınız için herhangi bir seçeneği seçebilirsiniz..) Dosya olarak Bastır “Plot to File” kısmında, dosya ismi ve dosya konumu için istenilen değişiklikleri yapın.
 3. Yazdır “Plot” iletişim kutusunda, buradaki ayarları istekleriniz doğrultusunda değiştirebilirsiniz. Ben en iyi ve kolay seçimler olan Ölçek “Scale” kısmında Kağıda Sığdır “Fit to Paper” ve Baskı Alanı “Plot Area“ kısmında ise En Geniş “Extents” seçeneklerini tercih ediyorum. Seçimlerinizin doğru olduğuna emin olmak için Ön izleme “Preview” düğmesine tıklayın.
 4. OK düğmesine tıklayın.
 5. Baskı Dosyasını Araştır “Browse to Plot File” iletişim kutusunda, dosyaya bir isim verin ve istenen konumu araştırıp bulun. Kaydet “Save” düğmesine tıklayın. Böylece AutoCAD görüntü dosyasını yaratacaktır.

Bu arada çeşitli zamanlarda açmış olduğum ileri seviye AutoCAD kurslarıma katılan öğrencilerimin bazılarının bu konu ile ilgili uygulamaları ve yorumları şu şekilde:

 • Ben burada anlattığınız bir dosyaya yazdırma yöntemine benzer bir yöntem kullanıyorum. Fakat aslında, ben Yazıcı Ekleme sihirbazımda “Add a Plotter wizard” bir Kısaltılmış “Encapsulated” PostScript dosyası yaratıyorum. Bir EPS dosyasına yazdırdıktan sonra, bu PostScript dosyasını Acrobat Distiller programını kullanarak çekiyorum. Böylece bu PostScript dosyası bir PDF dosyası haline geliyor. Bu benim çizimlerimi herkese açık hale getirmek için kullandığım yöntem. Bu yöntem Acrobat Reader programı ücretsiz olarak bulunduğu ve yazı ve çizgi görüntüleri BMP, JPG veya WMF dosyalarına aktarıldığı zamanlara göre daha net ve yüksek kaliteye sahip oldukları için, bana daha avantajlı geliyor.
 • Diğer bir öğrencim ise, AutoCAD çizimlerinden JPEG dosyaları yaratmak için, bir ekran görüntüsü yakalama programı da kullanılabileceğinden bahsetmiş.

PDF dosya biçiminde çıktı almak için, EXPORTPDF veya PUBLISH komutlarını kullanabileceğinizi hatırlayın.

Bir autocadbeyni site üyemiz ise, PUBLISH Komutu ile Toplu Çıktı Yaratma isimli makaleyi okuduktan sonra JPEG dosyaları yaratmak için anlattığı yöntem ile dikkatimi çekti. Bu üyemiz şöyle diyor:

AutoCAD çizimini bir PDF dosyasına bastırmak için şimdiye kadar bulabildiğim en iyi yöntemlerden bir tanesi FREE Primo PDF sanal yazıcı programını kullanmak. Ücretsiz olan bu sanal yazıcı programını buradan indirebilirsiniz. AutoCAD dosyasını PDF biçimine çevirdiğinizde, bu PDF dosyasını FREE Gimp fotoğraf düzenleme yazılımı ile açabilir ve düzenleyebilirsiniz. Bu yazılım size Adobe programının tam sürümüne sahip olmaksızın PDF dosyaları içe aktarma ve düzenleme olanağı sağlıyor. PDF dosyasını Gimp yazılımı içinde açtığınız ve istenilen değişiklikleri yaptığınız zaman, dosyayı birçok görüntü dosya tipine farklı kaydet “save as” yapabiliyorsunuz. Ben testimde JPG biçini kullandım Gimp yazılımı bana dosyayı JPG tipine dışa aktarmam gerektiğini söyledi. Dışa aktarma “Export”1 komutunu çalıştırdığım zaman ise, önüme çözünürlüğü değiştirebilmem için seçenekler sundu. Ben %100 seçeneğini kullandım ve benim JPG görüntüm şimdiye kadar denemiş olduğum tüm diğer metodlardan çok daha iyi sonuç verdi.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.