1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Çizimlerinde Haritaları Kullanma

Yıllar içerisinde, GPS Harita teknolojisi ve CAD Yazılımı arasındaki entegrasyon gittikçe ilerlemiştir. Kullanıcılar bunu çok çeşitli nedenlerden dolayı kullanırlar.

Bazen konumlarını antet bloklarında göstermek isterler. Diğer durumlarda, otomatik aydınlatma ve yükseklik söz konusu olduğunda, mevcut konumu belirtmek yararlı olabilir.

Durum ne olursa olsun, gökyüzü (tam anlamıyla) bu haritaları AutoCAD‘e getirme konusunda sınırdır. Bu makalemde, haritaları AutoCAD‘e entegre etmeyi ve onunla birlikte çalışmayı anlatacağım.

Bu makalemde anlattıklarımı uygulayabilmeniz için, ihtiyacınız olan şeyler:

  • AutoCAD 2017 veya üstü sürümü
  • İnternet bağlantısı
  • Autodesk 360 hesabı

En son AutoCAD sürümlerinin (AutoCAD 2017 veya üstü) iki ana konum ayarı vardır. İlki Haritadan “From Map”, ikincisine Dosyadan “From File” denir.

İkinci ayar olan Dosyadan “From File” daha pratik olmakla birlikte; bizim amacımız ve ihtiyaçlarımız için Haritadan “From Map” ayarı daha uygundur. Google Haritalar ve Bing Haritalar, kullanıcı ara yüzlerini sık sık değiştirerek, özellikleri kaldırıyor veya ekliyor ve şu anda bu web uygulamalarından (Net CAD dosya biçimi olan)  KML veya KMZ biçimlerine dönüşüm yapmak için, kolay bir yöntem yoktur.

Not: Google Haritaları KML biçimlendirmesine dönüştürmek eskiden mümkündü; ancak artık daha da karmaşık hale geldi ve Google Haritalarım uygulamasının kullanılması özel konum tabanlı haritalar oluşturmanızı sağlayan bir hizmet olduğu için, bu süreç kendi başına bir öğretici gerektirmektedir.

Basitlik açısından, eğitim boyunca, alan olarak Florida Merkez Üniversitesi’nin merkezi binası ve çevredeki özellikleri ile çalışacağız.

Bing Haritalarını “Bing Maps” Kullanma

Bing Haritalar entegrasyonunun Windows’tan kaldırılması nedeniyle (detaylar için burayı tıklayın), bu özellik buradan indirilebilecek düzeltme olmadan düzgün çalışmayacaktır.

Düzeltmeyi yüklemeden önce, AutoCAD‘in kapalı olduğundan emin olun; sonra düzeltmeyi karşıdan yükleyip kurun. Yükleme tamamlandıktan sonra AutoCAD‘i açın.

Şeritte Yerleştir “Insert” sekmesine ve ardından Konumu Ayarla “Set Location” paneline tıklayın, dünyaya benzeyen simgeye tıklayın. Bir açılır menü açılacaktır.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Haritadan “From Map” komut düğmesine tıklayın. (Aynı görevi yerine getirmenin daha hızlı bir yolu, komut satırına GEO yazmak ve iki kez Enter tuşuna basmaktır.)

Şekil- 2. Şeritin Yerleştir “Insert” sekmesinin Haritadan “From Map” seçeneği

Yeni bir pencere açılacaktır. Autodesk 360 uygulamasında hali hazırda oturum açmamışsanız, ekran uyarılarını izlemeye devam edin. Açılan pencere aşağıdaki şekildeki gibi görünmelidir:

Şekil- 3. Bing haritalar uygulaması ile coğrafi konum penceresi

Adres çubuğuna Florida Merkezi öğrenci birliği University of Centrall Florida student union” yazın ve Enter tuşuna basın. Ardından, Şekil 4’te kırmızı renkli daire içine alınmış olan seçeneği tıklayın.

Şekil- 4. İstenen konumu harita üzerinde işaretleme

Kampüsün en içteki daire içinde bir bina ile dairesel bir düzen olduğunu görebilirsiniz. Görüntü yakınlaştırma yapın ve ardından İşaretçiyi Buraya Bırak “Drop Marker Here.” düğmesine tıklayın. Bundan sonra, Coğrafi Konum penceresinin altındaki İleri “Next” düğmesine basabilirsiniz.

Pencerede artık seçim yapabileceğiniz bir Koordinat Sistemleri listesi gösterilecektir. FL-E yi seçin ve devam edin. Pencere kapanacak ve imleciniz bir diyalog izleyecektir. Herhangi bir yere tıklayın.

Şekil- 5. Çizimde işaretleyici ve kuzey yönünü konumu

Pusula yönlerine göre başka bir uyarı görünecektir. Kuzey yönünü belirtmek için tekrar tıklayın.

Tüm AutoCAD pencereniz şimdi bir harita olmalıdır. Herhangi bir sıradan web harita servisindeymişiz gibi bu haritayı yakınlaştırabilir ve gezebilirsiniz.

Şekil- 6. Harita AutoCAD çizim alanına yerleştirildi

Şeritte, Coğrafi Konum “Geolocation” sekmesi isimli geçici bir sekme eklendiğini de fark edeceksiniz.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, bu sekme üzerindeki komut düğmeleri ile oynamaktan çekinmeyin. Müthiş bir özellik olduğunu göreceksiniz. Haritanızı yol haritasını, uydu görüntüsünü, hibrit görünümü gösterecek şekilde ayarlayabilir veya haritayı kapalı duruma getirebilirsiniz.

Şekil- 7. Harita tipi “Map type” aşağı açılır menüsü

Bing Maps entegrasyonunun güzelliği, çizime eklediğiniz her şeyin haritaya ölçeklenebilir olması ve bir fotoğraf ekleyerek yapılamayacak olan haritaya görüntü yakınlaştırma “zoom in”, görüntü kaydırma “pan” yapabilme ve hatta bazı durumlarda çiziminizle birlikte yörüngede gezinebilme “orbit” özellikleridir.

Haritamızda, Şekil 8‘de daire içine alınmış olan Öğrenci Birliği’nin arkasında bir çim saha vardır. Şimdi üniversitenin o bölgeye bir sınıf binası yapmayı düşündüğünü varsayalım. Bu bina neye benzeyecek? Tam olarak nasıl iyi bir fikir edinebiliriz.

Şekil- 8. Haritada boş parselin yeri

Ebatları 125′ x 150′ olan bir dikdörtgen yaratın ve sonra bu dikdörtgeni döndürerek çimin her iki tarafındaki kaldırımlara paralel olacak şekle getirin. Mükemmel olmak zorunda değil! Bu sadece bir fikir verse yeterli olacaktır.

Şekil- 9. Boş parsel üzerinde bina alanı

Buradan, bina yükseklikleri, kaldırım erişimi gibi genel lojistik hizmetlerinin nasıl görüneceğini anlayabilirsiniz. Şayet isterseniz bir 3 boyutlu 3B “3D” bina bile yapabilirsiniz. Şayet 3 boyutlu 3B “3D” bir bina oluşturduysanız, onu Google Earth uygulamasına aktarabilir ve bu binanın diğer binaların yanında nasıl görüneceğini görebilirsiniz.

Şimdilik, biz, 2 boyutlu 2B “2D” AutoCAD dünyasında kalacağız. Dikdörtgene basit bir tarama “hatch” ekleyecek ve daha sonra gelecekte kullanılabilecek potansiyel kaldırımlar oluşturacağız. Bunlar da 6 metre genişliğinde oldukça büyük kaldırımlar olacaklar.

Bunlar bina için kullandığım tarama “hatch” ayarları:

Şekil- 10. Bina için tarama “hatch” ayarları

Bunlar kaldırımda kullandığım tarama “hatch” ayarları:

Şekil- 11. Kaldırımlar için tarama “hatch” ayarları

Ve işte sonuç bu oldu.

Şekil- 12. Taramaları “Hatch” ekledikten sonra çizimin son hali

Tabii ki, kaldırımların nereye yerleştirileceğini veya hangi tür taramaların “hatch” kullanılacağına karar vermek size kalmıştır.

Işıklandırma ve Gölgelendirme

Özelleştirilebilir zaman, tarih ve konum özelliklerine göre ışığın, AutoCADdeki bir 3 boyutlu 3B “3D” binadan nasıl yansıdığını değiştirebilirsiniz. Daha önce oluşturduğumuz binadan devam edelim ve 3 boyutlu 3B ” 3D” bir bina yapalım. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, ilk çizmiş olduğumuz dikdörtgeni EXTRUDE komutunu kullanarak 12 birim yüksekliğinde 3 boyutlu bir prizma haline getirin.

Şekil- 13. Harita üzerinde temsili 3 boyutlu 3B “3D” bina

Görüntü stilini “Visual style” Gerçekçi “Realistic” olarak değiştirin; ardından duvarlara bir tuğla malzeme ve çatı istediğiniz herhangi bir malzemeyi verin.

Şekil- 14. Kaldırıma ve temsili 3 boyutlu 3B “3D” binaya malzemeler ekleme

Şeritin Sıvama “Render” sekmesinde, Güneş & Konum “Sun & Location” adında bir panel bulunmaktadır. Güneş Durumu “Sun Status” komut simgesine tıklayın ve ardından açılan pencerede, Şekil 15’te daire içine alınmış seçeneği seçin.

Şekil- 15. Aydınlatma “Lighting” ayarları

Sonraki pencerede ilk seçeneği tekrar tıklayın.

Bundan sonra, Şekil 16’da gösterilen pencereye erişebileceksiniz. Aşağıdaki şekilde görünen Ortam “Environment” öğesini açık “On” duruma getirin.

Şekil- 16. Sıvama “Render” aracı ortam “environment” ve poz “exposure” iletişim kutusu

Aşağıdaki şekilde görünen Güneş & Konum “Sun & Location” panelindeki Tarih Date” ve Saat “Time” öğelerinin değerlerini değiştirerek, binanızın üzerindeki aydınlatmanın değiştiğini göreceksiniz.

Şekil- 17. Konum tarih ve saat ayarları

AutoCAD’de Google Haritalar ve Bing Haritalar uygulamaları ile yapılabilecek çok daha fazla şey var. Ancak ben bu makalemde sizlere bazı temel şeyleri anlatmaya çalıştım.

Diğer Alternatifler

Bing haritalar uygulamasından ayrı olarak, haritaları AutoCAD‘de içe aktarmak için kullanılabilecek birkaç alternatif daha vardır.

Google Haritaları “Google Maps” Kullanma

Google Haritalar entegrasyonu, Bing Maps uygulamasının lehine olacak şekilde AutoCAD’den kaldırıldı. Gelecekte bu değişebilir. Ancak, şimdilik, bir geçici çözüm olarak, bir Google Haritalar URL’sinden koordinatları kopyalayabilir ve AutoCAD‘deki Haritadan “From Maps” komutunun iletişim kutusunda ilgili yere yapıştırabiliriz.

Bu oldukça basit. Google Haritalar uygulamasında (maps.google.com), arama çunuğuna Öğrenci Birliği Ucf “Student Union Ucf,” yazın; Enter tuşuna basın ve ardından Adres: “Address” çubuğundaki metni kopyalayıp yapıştırın. (Şekil 13)

AutoCAD‘e geri dönün, Coğrafi Konum “Geographic Location” iletişim kutusunu getirmek için, komut satırına GEO yazın ve iki kez Enter tuşuna basın. Koordinatları adres çubuğuna yapıştırın ve başlangıçta bir haritayı entegre etmek için yaptığımız adımları tekrarlayın.

Şekil- 18. Google haritalar uygulamasından bilgi çekme

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.