1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Çizimlerinde Alternatif Birimleri “Alternate Units” Kullanma

Şayet ölçülerinizde başka bir bir göstermeniz gerekiyorsa (ana birim mm iken, feet ve inç gibi), onu ölçü stili ayarlarından değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, alternatif birimleri kullanarak ana birimin altında başka bir birim gösterebiliriz.

Alternatif birimlerikullanmak için Ölçü Stili Yöneticisini “Dimension Style Manager” açın. Açıklama “Annotate” sekmesinin > Ölçüler panelindeki küçük ok simgesini tıklayabilirsiniz.

Ayrıca DIMSTYLE yazıp Enter tuşuna da basabilirsiniz. Gerekirse yeni bir ölçü stili yaratın veya mevcut bir ölçü stilini seçin ve ayarları değiştirmek için, Düzenle “Modify” düğmesine tıklayın.

Alternatif Birimler “Alternate Units” Sekmesi

Ölçü Stilini Düzenleme “Modify Dimension Style” iletişim kutusunda, Alternatif Birimler “Alternate Units “ sekmesini açın.

Bu iletişim kutusunda aşağıdakileri yapabilirsiniz (açıklamaları eşleştirmek için yukarıdaki şekildeki sayılara bakın).

  1. Alternatif birimleri etkinleştirmek için, Alternatif birimleri görüntüle “Display alternate units “ işaretleme kutusunu işaretleyin.
  2. Bu seçenek, biriminizi başka bir birime değiştirmek için dönüştürme faktörünü değiştirmek içindir. Değeri dikkatlice kontrol edin. Şayet ön tanımlı olarak, mm birimini kullanıyorsanız, alternatif birim feet ve inç Şayet feet ve inç birimlerini kullanıyorsanız, alternatif birim mm olacaktır. Bununla birlikte, tekrar kontrol etmek her zaman daha iyidir.
  3. Sıfır bastırma “Zero suppression,” sıfır değerini gizleme seçeneğidir. 0 feet ve 0 inç uzunluğundaki ölçümleri gizleyebilirsiniz. Örneğin ölçüm 0’8″ iken AutoCAD 8″ gösterecektir. 3’0″ ölçümü 3 olarak gösterilecektir.
  4. Bu seçenek, alternatif birimler yerleşimi içindir. Alternatif birimi birincil değerden sonra “after primary value” altına veya altına “below primary value” yerleştirmeyi seçebilirsiniz.

Özet

Bazen çizimimizde farklı bir birim göstermemiz gerekir. Boyut stilinde alternatif birimleri kullanarak bunu yapabiliriz. Bu makalemde bu konuyu anlatıyorum

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.