1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Çiziminizi Anonim Blok ile Koruma

İnsanların fikri mülkiyetlerini korumak istemeleri yaygındır. AutoCAD çizimine gelince, soru çizimimizi nasıl koruyabileceğimiz ve insanların içerideki şeyleri almalarına izin vermememizdir. En azından, onlar için bunu kolaylaştırmak istemeyiz.

Standart uygulama, çizimimizi PDF veya DWF formatında paylaşmaktır. Bu dosya biçimleri “format” ile çiziminiz gözden geçirilebilir ve insanlar gerekirse işaretleme yapıp çizime yeni nesneler ekleyebilir. Ancak çiziminizi değiştiremez veya çizimi tasarımları için kullanamazlar.

Bununla birlikte, bazen çizimimizi DWG olarak gönderme ihtiyacı duyarız. İşte bu yüzden göndermeden önce DWG dosyasını nasıl koruyacağımızı bulmamız gerek. Ne yazık ki, AutoCAD‘de çiziminizi koruyabilecek hiçbir özellik yok. Autodesk AutoCAD’in 2016 sürümünden itibaren artık şifre koruması sağlamıyor.

Patlatılamayan Blok

Başkalarının çalışmalarınızı çalmasını zorlaştıracak bazı geçici çözümler var. En kolay yol, tüm çiziminizi anonim bir blok haline getirmektir. Anonim bir bloğu patlatamaz veya çiziminize ekleyemezsiniz. Bu elbette geçici bir çözümdür; ama hiçbir şey yapmamaktan çok daha iyidir değil mi?

Normalde çizim alanı içinde doğrudan anonim bir blok oluşturamayız. Sadece LISP programı onu oluşturabilir. Endişelenmenize gerek yok; bunu kendiniz yapmak zorunda değilsiniz. Buraya tıklayarak WAI Mühendislik tarafından ücretsiz sunulan, LISP dosyalarını indirebilirsiniz. http://www.wai.com.au/ adresine gidin ve sol kenar çubuğundaki ÜcretsizFreebies” bağlantısını tıklayın. Burada sunulan 3 adet LISP olmakla birlikte, çalışan tek lisp WAI-LOCKALL. WAI-LOCK ve WAI-LOCKEACH lispleri muhtemelen AutoCAD‘in eski sürümü için oluşturuldukları için işe yaramaz durumdalar. Onları AutoCAD‘in 2016, 2017 ve 2018 sürümlerinde test ettim.

Burada bulunan LISP’lerin açıklamalarını aşağıda bulabilirsiniz:

İsim

“Name”

Sürüm

“Version”

Tarih

“Date”

Açıklama

“Description”

WAI-LOCK     1.01 Nov 25, 2005 Çizim içindeki blokları anonim bloklara ve bu bloklar için kullanılan INSERTS komutunu MINSERTS komutuna dönüştürür.
WAI-LOCKALL 1.01 Nov 25, 2005 Tüm çizimi anonim bir bloğa dönüştürür ve MINSERTS komutunu kullanarak bu bloğu çizime yerleştirir.
WAI-LOCKEACH 1.01 Nov 25, 2005 Çizimde seçilen nesneleri anonim bir bloğa dönüştürür ve MINSERTS komutunu kullanarak bu bloğu çizime yerleştirir.

LISP’i çalıştırmadan önce, DWG dosyanızın bir kopyasını yaratın ve ardından bu kopya çizimi açın. WAI-LOCKALL LISP’ini çalıştırmak, tüm çiziminizi anonim bir blok haline getirecektir. Bu yüzden, orijinal dosyada çalıştırdığınızdan emin olun.

Sınırlamalar

Bu yönerge, çiziminizdeki mevcut bloklarınıza dokunmayacaktır. Bu, diğer kişilerin bloklarınızı INSERT komutuyla ekleyebileceği ve kullanabileceği anlamına gelir. Çizimdeki mevcut bloklarınızın da kullanmasını engellemek istiyorsanız, LISP’i çalıştırmadan önce tüm bloklarınızı patlatın ve PURGE komutunu kullanarak çiziminizi temizlemeyi unutmayın. Aksi halde, çabalarınız hiçbir işe yaramayacaktır.

İpucu: Çiziminizde sadece blokları seçmek için, QSELECT veya FILTER komutunu kullanabilirsiniz.

Sonuç

Bu muhtemelen mükemmel bir çözüm olmamakla birlikte; çoğu durumda çalışır ve ücretsizdir. Pek çok kişi anonim bir bloğu bilmez (Ama eğer bu makalemi okuyorlarsa, artık bilcekler) ve nasıl patlayacaklarını öğrenmek için biraz zamana ihtiyaç duyacaklardır.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.