1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Çiziminizden Skeç Oluşturma

Yukarıdaki şekilde görünen görsel elle çizilmiş taslak gibi görünüyor Aama aslında, bu bir görsel stiller “visual style” üzerinde ince ayar yapılmış bir AutoCAD çizimidir.

Autodesk, AutoCAD’in 2007 sürümünden bu yana AutoCAD‘in AutoCAD 3B Modelleme “3D Modelling” yeteneklerinde büyük değişiklikler yaptığı için artık bu özelliğe de sahiptir. Şimdi bunu nasıl yapabileceğimizi görelim!

Komut satırına VISUALSTYLES yazıp Enter tuşuna basarak Görsel Stiller Yöneticisi “Visual Styles Manager” paletinizi açın. (mevcut görsel stillerinizi karıştırmak istemeyeceğiniz için!) aşağıdaki şekilde kırmızı renkli dikdörtgen içerisinde görünen Yeni Görsel Stil Yarat “Create New Visual Style” düğmesine tıklayarak yeni bir görsel stil “visual style” oluşturun. Yeni görsel stilinize “visual style” uygun bir isim verin ve bu görsel stili “visual style” (çift tıklayarak) görüntü bakışınıza uygulayın.

Şimdi Kenar düzenleyicileri “Edge modifiers” grubunda, Çıkıntı “Overhang” değerini 6 yapıp; Titreme “Jitter” değeri olarak ta orta “medium” seçeneğini seçin.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere AutoCAD’in yeni sürümlerinde (2015, 2016, 2017, 2018 ve 2019) bu ayarları yapmak için uğraşmanıza hiç gerek yoktur. Sadece Görsel Stiller “Visual Styles” listesinden Skeç “Sketchy” isimli görsel stili “visual style” seçip (çift tıklayarak) görüntü bakışınıza uygulamanız yeterli olacaktır.

Etkisini hemen görmelisiniz! Bunu, 2B Tel kafes “2D Wireframe” hariç, tüm mevcut görsel stillere “visual style” uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu etkiyi yazıcınızda/baskı makinenizde de bastırabilirsiniz!

Şayet hocanız yaptığınız tasarımı elle skeç haline getirmenizi söylediyse, hile yapmayın!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.