1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Çiziminizden Çizelgeler Yaratma

Sekil-01

Bu öğreticimizde AutoCAD’de yaratılmış olan kat planı çiziminden bazı çizelgeler oluşturmayı öğreneceğiz. Yaratılmış olan AutoCAD çizimini esas alarak kapı çizelgesini, kolon çizelgesini ve duvar çizelgesini hazırlayacağız (Daha doğrusu AutoCAD’e hazırlatacağız). Evet, Revit programında değil bu çizelgeleri AutoCAD’de yapacağız!

Şayet daha önceden hazırlamış kendi kat planınıza sahipseniz, onu kullanabilirsiniz; ya da burayı tıklayarak benim kullandığım kat planını indirin ve bunu kullanın.

Kendi kat planınızı (veya benimkini) açın. Benim kat planım aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi görünmelidir.

Sekil-02

Kapı Çizelgesi

Çizelgeyi AutoCAD’in Veri Süzme “Data Extraction” özelliğini kullanarak yaratabiliriz. Bu özelliğe şeritin Yerleştir “Insert” sekmesinin Bağlantılama & Süzme “Linking & Exraction” panelindeki Veri Süz “Extract Data” komut düğmesine tıklayarak (veya komut satırına DATAEXTRACTION yazıp Enter düğmesine basarak) ulaşabilirsiniz.

Sekil-03

Veri Süzme “Data Extraction” sihirbazı açılacaktır. Aşağıda bu sihirbazın sayfalarında neler yapmanız gerektiğini bulacaksınız:

Sayfa 1 – Başlangıç “Begin”

Bu çizimimiz için ilk kez veri süzme yapacağımız için, Yeni bir veri süzme yarat “Create a new data extraction” seçeneğini kullanın. İleri “Next” düğmesine tıklayın ve AutoCAD dosya veri süzmenin kaydedileceği ismini “file name” sorduğu zaman, dosya ismi olarak kapı_çizelgesi.dxe ismini verin ve İleri “Next” düğmesine tıklayın.

Sayfa 2 – Veri Kaynağını Tanımlama

Burada AutoCAD size iki seçenek sunacaktır:

  • Veri süzmeyi dosya veya dosyalardan
  • Veri süzmeyi o anki geçerli çizimdeki nesnelerden

Şayet bir çizim dosyası içerisinde birden fazla kat planına sahipseniz, ikinci seçeneği işaretleyerek istediğiniz kat planını seçip dosyadaki kat planlarını ayrı ayrı kullanabilirsiniz. Fakat bu örneğimizde dosya içerisinde tek bir kat planımız olduğu için, biz birinci seçenek olan Çizim/Sayfa seti “Drawing/sheetset” seçeneğini kullanacağız. Bu seçeneği işaretleyin (bu birinci seçeneğin hemen altında bulunan o anki geçerli (aktif) çizimi dahil et “Include current drawing” işaretleme kutusu işaretli olmalıdır) ve İleri “Next” düğmesine tıklayın.

Sayfa 3 – Nesneleri Seçme

AutoCAD o anki geçerli (aktif) çiziminiz içerisinde bulunan tüm nesne tiplerini listeleyecektir. Burada çizelgemize dahil edilmesini istediğimiz nesne tiplerini filtrelemeliyiz. 3. sayfadaki bu listede sadece Tekli KapıSingleDoor” nesne tipini işaretleyin ve diğer nesne tiplerinin işaretini kaldırın. İleri “Next” düğmesine tıklayın.

Sayfa 4 – Özellikleri “Properties” Seçme

Bu özellikleri “properties” seçme sayfasında raporumuza dahil etmek istediğimiz özellikleri tanımlamalıyız. Sağ taraftaki Filtre Kategorisi “Category Filter” kısmında sadece Dinamik BlokDynamic Block” kategorisini işaretleyin. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz üzere sol tarafta bulunan Özellikler “Properties” listesinde sadece 3 adet özellik kalmış olmalıdır. Kat planımızdaki kapıların sadece enleri ile ilgilendiğimiz için, özellikler “properties” listesinde sadece En “Width” özelliğinin işaretleme kutusunu işaretleyin.

Sekil-04

 

Çizimdeki kapıların bu en “width” özelliği nereden mi geliyor? Öznitelikleri “Attributes” tanımlarken paremetreyi en “width” olarak isimlendirmiştik. Dinamik Blok Alıştırması #3-Kapı Yaratma isimli önceki yayında daha fazla detay bulabilirsiniz.

Sayfa 5 – Veriyi Saflaştırma

Bu sayfada, çizelgenizin bir ön izlemesini göreceksiniz. Buradaki işimiz zor değil. Başlık ismine tıklayarak verilerinizi sıralatabilir veya başlık isminden tutup sürükleyerek sütun sıralarını değiştirebilirsiniz. Ayrıca birçok seçeneği de burada seçebilirsiniz. Bu seçenekleri deneyin; seçeneği seçer seçmez ön izlemeyi göreceksiniz. İşinizi tamamladığınız zaman, İleri “Next” düğmesine tıklayın.

Sekil-05

 

Sayfa 6 – Çıktı Tipini Seçme

Bir sonraki sayfada, bu çizelgeyi nereye koymak istediğimizi seçebileceğiz. Çizelgeyi çiziminiz içerisine tablo olarak koyabileceğiniz gibi, (excel, database veya metin dosyası gibi) harici bir dosya olarak ta kaydedebilirsiniz.

Sekil-06

İleri “Next” düğmesine tıklayın.

Sayfa 7 – Tablo Stili

Şayet kendi çiziminizi kullanıyorsanız, tablo stilinizi “table style” henüz ayarlamamış olabilirsiniz. Bu yüzden veri süzme işlemini bitirdikten sonra kendi tablo stilinizi “table style” ayarlayın. Şayet benim çizimimi kullanıyorsanız, standart “standard” tablo stilini “table style” kullanın. Tablo Başlığı olarak ‘Kapı Çizelgesi’ yazın. İleri “Next” düğmesine tıklayın.

Sayfa 8 – Bitirme “Finish”

Burada yapılacak hiçbir şey yok :) Bu sayfa sadece size veri süzme işleminin bittiğini söylemektedir. Bitir “Finish” düğmesine tıklayın. Tablonuzu çiziminize yerleştirin veya harici bir dosya seçin.

Kolon ve Duvar Çizelgeleri

Şimdi gelelim kolon ve duvar çizelgelerine. Eminim ki artık bunları siz yaratabilirsiniz. Kendi başınıza yapmayı mutlaka deneyin ki, konu iyice pekişmiş olsun.

Kapı ve kolon çizelgelerine dikkat edin. Sadece tek bir kapı bloğumuz ve kolon bloğumuz vardı. Fakat bu çizelgede 3 kapı tipi ve 3 kolon tipi görüyoruz! Evet bunların ebatları farklı. Veri süzme “Data extraction” bu ebat farklılıklarını tanıyabiliyor. Harika değil mi?

Sekil-07

Maalesef duvar çizelgesi için, duvar uzunluklarını toplatamıyoruz. Veri süzme işlemi aynı isimli ve uzunluğa sahip duvarları gruplayabiliyor. Şayet bundan daha fazlasını istiyorsanız, çıktı “output” olarak tablo yerine harici dosya seçeneğini seçmeli ve listeyi Excel programında düzenlemelisiniz. Daha sonra veri bağlantılama “data link” yöntemiyle düzenlediğiniz Excel dosyasını içe aktarabilirsiniz. Ama en azından elle saymaktan iyidir değil mi? Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için Harici Excel Verisini AutoCAD Veri Süzme “Data Extraction” İşlemine Ekleme isimli makalemizi okuyun.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.