1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Çiziminizde Baskı Ölçeğini Nasıl Görüntületirsiniz?

Bir kullanıcı bana “Çizimimizde baskı ölçeğini bastırıp bastıramayacağımızı” sormuştu.

Evet bunu yapabiliriz! Yerleşim “Layout” sekmesinde o Görüntü Bakışının ölçeğini görüntüleyen antet öbeği ile birlikte 1 adet Görüntü Bakışına “Viewport” sahip olduğunuzu kabul edeceğim.

İşte uygulamanız gereken adımlar aşağıda:

Sekil-1

 1. Görüntü Bakışı “Viewport” için ölçeği ayarlayın. Baskı için Ölçek Yaratma isimli makalemde ölçeği nasıl yaratacağınızı da açıklamıştım.
 2. MTEXT komutunu çalıştırın. (Şeritte, Ev “Home” sekmesinde Açıklama “Annotation” panelinde Çok Satırlı Yazı “Multiline Text” düğmesini seçin.)
 3. Birinci köşeyi seç: “Specify first corner:” ve Diğer köşeyi seç: “Specify opposite corner:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, Yazıyı antet bloğunuz içerisinde yerleştireceğiniz yeri — veya istediğiniz herhangi bir yeri tıklayın. Şeritte Yazı Düzenleyici “Text Editor” sekmesi görüntülenir ve çiziminizde yazı düzenleyicisini görürsünüz.
 4. Alan “Field“ iletişim kutusunu açmak için, yazı düzenleyicisinin “text editor” içerisinde, sağ tıklayın ve Alan Yerleştir “Insert Field” seçeneğini seçin.
 5. Alan Kategorisi “ Field Category” aşağı açılır listesinden Nesneler “Objects” kategorisini seçin.
 6. Alan İsimleri “Field Names” antında Nesne “Object” ismini seçin.
 7. Nesne Tipleri “Object Type“ kutusunun sağ tarafındaki Nesne Seç “ Select Object” düğmesine tıklayın.
 8. Çiziminize geri dönersiniz. Burada ölçeği ayarlayacağınız yerleşimi seçin. Sadece tek bir nesne seçebilirsiniz. İletişim kutusu geri gelir ve Nesne Tipi “Object Type” kutusunda Görüntü Bakışı “Viewport” okunur.
 9. Şayet ölçeği ayarladığınız zaman, Özellikler “Properties” paletinde standart ölçek seçtiyseniz, Özellik “Property” kutusunda, standart ölçek seçeneğini seçin. Şayet özel bir ölçek belirlediyseniz, Özel Ölçek “Custom Scale” seçeneğini seçin. İletişim kutusunun sağ üst köşesindeki Ön izleme “Preview” kutusunda yazının bir ön izlemesini göreceksiniz. Ölçek sadece sayılardan oluştuğu hiç metin içermediği için, ölçek için genellikle bir biçimlendirme belirlemeye ihtiyaç duymazsınız. Yukarıdaki şekilde, iletişim kutusunun nasıl göründüğünü görebilirsiniz.
 10. Alan “Field“ iletişim kutusunu kapatmak için, OK düğmesine tıklayın.
 11. Yerleşimin ölçeğinin yazısını yerleştirmek için, Yazı Düzenleyicisinin “Text Editor” dışarısına tıklayın. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi, Çok Satırlı Yazınız “Mtext” artık Görüntü Bakışının “Viewport” ölçeğini gösterecektir.

Sekil-2

Bu metodda harika olan şey, Görüntü Bakışının “Viewport” ölçeğini değiştirdiğiniz zaman, alanın “field” güncellenecek olmasıdır. Şayet çizimi kaydeder, bastırır, yenileme “regen” yapar veya çizimi yeniden açarsanız, alan otomatik olarak güncellenecektir. Ayrıca aşağıdaki adımları uygulayarak alanı “field” manuel olarak da güncelleyebilirsiniz:

 1. Yazı Düzenleyicisini “Text Editor“ aktif hale getirmek için, yazıya çift tıklayın.
 2. Yazıyı seçin.
 3. Sağ tıklayın ve Alan Güncelle “Update Field” seçeneğini seçin.

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Perspektif 3B “3D” Görünüş Oluşturma

Revit’te Perspektif “Perspective“ seçeneği, bir 3 boyutlu 3B “3D” görünüşün ortografik yerine perspektif olarak görüntülenip …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.