1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Çizimine Parola Koruması Uygulama

AutoCAD 2016 ve sonraki sürümlerde AutoCAD dosyalarını koruyan şifre özelliği artık mevcut güvenlik standartlarına uymadığından devre dışı bırakılmıştı. Artık çizimlerinizi arşivlemek ve şifrelemek için Winrar gibi üçüncü taraf araçlarını kullanabilir ve bu arşivlerin şifrelerini ayarlayabilirsiniz.

Parola korumalı dosyaları, parola gerektirmeden tüm AutoCAD’in tüm yeni sürümlerinde (2017 & 2018) açabilirsiniz.

Winrar ile şifre koyun:

Bu sayfadan winrar programını indirin ve indirildikten sonra bilgisayarınıza yükleyin. Şimdi çizim dosyası üzerinde sağ tıklayın veya birden fazla çizim dosyası seçin ve ardından sağ tıklayın. Açılan kısa yol menüsünden Arşive Ekle “Add to Archive” seçeneğini seçin. Arşiv adı ve parametreleri “Archive Name and Parameters“ penceresi açılacaktır. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere bu pencerede Genel “General” sekmesini seçin ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Şifre Ayarla… “Set Password…”  düğmesine tıklayın.

Bir şifre girin ve tüm açık pencereleri kapatmak için, OK düğmesine tıklayın. Artık tüm çizim dosyalarınız şifre korumalı bir arşiv dosyasının içindeler.

(Eski) AutoCAD 2004-2015 Sürümleri için Parola Uygulama:

Şifre koruması, çizimde XREF veya BLOCK olarak kullanılsa bile eşit derecede iyi çalışır. Bu yüzden birisi şifre korumalı çizimi XREF veya BLOCK olarak yerleştirmeye çalıştığında parola girmesi istenir.

Belirli bir çizim için şifre girdikten sonra AutoCAD bunu hatırlayacaktır ve çizim dosyalarını kapattığınızda ve şifre korumalı çizimi yeniden açmayı denediğinizde AutoCAD oturumu aktif olduğu sürece tekrar şifre girmenizi istemeyecektir.

Aşağıdaki yöntemleri kullanarak Güvenlik Seçenekleri “Security Options” iletişim kutusunu çağırp; çiziminiz için şifre uygulayabilirsiniz.

Komut satırına OP yazıp Enter tuşuna basarak Seçenekler “Options” iletişim kutusunu açın ve aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Aç ve Kaydet “Open and Save” sekmesine gidin. Sol alt taraftaki Güvenlik Seçenekleri “Security Options” düğmesine tıklayın.

Alternatif olarak SECURITYOPTIONS komutunu da kullanabilirsiniz.

Ayrıca Güvenlik Seçenekleri “Security Options” iletişim kutusunu açmak için Farklı Kaydet… “Save As…” penceresini de kullanabilirsiniz. Örnek olarak ben, Farklı Kaydet… “Save As…” penceresini kullanarak örnek çizime şifre uygulayacağım.

Şifre uygulamak istediğiniz çiziminizi açın ve hızlı erişim araç çubuğundan veya uygulama menüsünden Farklı Kaydet… “Save As…” komut düğmesine tıklayın. Farklı Kaydet… “Save As…” iletişim kutusu açıldığında,  Araçlar “Tools“ aşağı açılır menüsünden Güvenlik Seçenekleri “Security Options” öğesini seçin.

Şifre “Password“ sekmesini seçin ve ilhili alana bir şifre girdikten sonra OK düğmesine tıklayın; ilk girmiş olduğunuz şifreyi tekrar girmenizi isteyen bir uyarı mesajı görüntüleyen yeni bir pencere açılacaktır. Şifreyi tekrar girin ve OK düğmesine tıklayın.

Şimdi bu çizimi kaydetmek ve kaydetmek istediğiniz konumu belirleyin. Artık çiziminiz şifre korumalıdır ve depolama veya iletim için hazırdır.

Bu makale ile ilgili anlamadığınız soracak sorularınız var mı? Şayet varsa, aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bana bildirin.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.