1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Çizimine OLE Nesneleri Ekleme ve Onları Yazdırma

OLE İngilizce “Object Linking & Embedding” Nesne Bağlama ve Gömme kelimelerinin baş harfleridir ve oldukça güçlü bir araçtır. Eğer bir Excel dosyasına veya bir imaj dosyasına sahipseniz ve bu dosyaları AutoCAD‘in içine koymanız gerekiyorsa, AutoCAD bu nesneleri çiziminize bir OLE nesnesi olarak eklemenize ve onları çiziminize bağlantılamanıza izin verir. Orijinal dosyaya bir bağlantı kurabilir ve orijinal dosyaya yapılan tüm güncellemeler de AutoCAD dosyasında gösterilecektir. Bu makalemde sizlere bir Excel çalışma sayfasını bir OLE nesnesi olarak nasıl ekleyeceğinizi ve aynı zamanda çıktı/ baskı ayarlarını nasıl yapacağınızı anlatacağım. AutoCAD‘in aptalca ön tanımlı ayarı OLE nesnelerinin bastırılmayacak “not to plot” olarak ayarlanmış olmasıdır.

Okumaya devam edin:

  • AutoCAD‘in sabit diskinizde veya bir ağ konumunda bulabileceği bir konuma kaydedilmiş bir Excel çalışma sayfası olmalıdır.
  • Yerleştir ” Insert” sekmesindeki Beri Bağlantılama ” Data Link” panelinde bulunan OLE Nesnesi ” OLE Object” düğmesine tıklayın.
  • Ardından Dosyadan Yarat ““Create from file” seçeneğini seçin.
  • Ardından Excel dosyanızı bulmak için Araştır “Browse” düğmesine tıklayın.
  • Daha sonra, OLE nesnesinin bağlantıyı özgün dosyaya bağlantılı olmasını istiyorsanız, dosya klasör yolunun yanındaki Bağlantıla “Link” onay kutusunu işaretleyin.

OLE nesnesi çiziminize yerleştirildikten sonra, büyük olasılıkla onu başka bir konuma taşımak isteyeceksiniz. Şayet OLE nesnenizi seçemiyorsanız, aşağıdaki şekilde gösterilen OLEFRAME sistem değişkenini kontrol edin. Sistem değişkeninin açıklaması kafa karıştırıcı olabilir – Şayet sistem değişkenin değeri 1 ise, bu OLE nesnesinin görünür ve seçilebilir olduğu anlamına gelir.

Artık OLE nesneniz konumlandırıldığını ve baskı yapmaya hazır olduğunuza göre Çizim Kalitesi “Plot Quality” ayarını değiştirin.

Bunu yapmak için:

  • OLE nesnesini seçin.
  • Özellikler “Properties”paletini açmak için, sağ tıklayın ve Özellikler “Properties” seçeneğini seçin.

Özellikler “Properties” paletindeki Çeşitli “Misc” bölümünde, Çizim Kalitesi “Plot Quality” bölümüne tıklayın ve açılan listeden Düşük grafikler “Low graphics” veya Tek renkli “Monochrome” seçeneğini seçin.

Aşağıdaki şekilde, OLE nesnesi için Tek Renkli “Monochrome” ayar kullanılarak oluşturulan PDF gösterilmiştir.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.