1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Çiziminden İnatçı Tabakaları “Layer” Silme

Bir AutoCAD çiziminizde, üzerinde hiçbir nesne olmadığı halde ne yaparsanız yapın silemediğiniz inatçı tabakalar “layer” olabilir. PURGE komutunu kullandığınız zaman, bu tür tabakaları “layer” silemezsiniz.

Bu inatçı tabakalardan “layer” kurtulmak ve çiziminizi kullanılmayan tabakalardan “layer” temizlemek için, LAYDEL ve LAYMRG komutlarını kullanabilirsiniz.

Hatta bu komutları kullanarak Defpoints isimli tabakayı “layer” da silebilirsiniz, ancak bunu yapmanızı kesinlikle önermiyorum!

LAYDEL Komutu:

Bu komut, bir tabaka “layer” üzerinde bulunan tüm nesneleri siler ve bu tabakada “layer” ne olursanız olsun, tabakayı “layer” temizler. En inatçı tabakalar “layer” bile bu komutla silinir.

Bu komutu kullanmak için, komut satırına LAYDEL yazın ve Enter tuşuna basın. Komut satırınızda aşağıdaki şekilde görünen veri istemi (uyarı) görüntülenecektir.

Komut satırında yukarıdaki şekilde görünen Silmek istediğiniz tabaka üzerinde bulunan bir nesneyi seçin veya [İsim]: “Select onject on layer to delete or [Name]:” veri istemi (uyarısı) görüntülendiğinde, çizim alanından silmek istediğiniz tabaka “layer” üzerinde bulunan bir nesneyi seçin ve Enter tuşuna basın. Ardından komut satırı seçeneklerinden Evet “Yes” seçeneğini seçin ve tekrar Enter tuşuna basın.

Seçilen nesnenin üzerinde bulunduğu tabakanın “layer” tüm nesneleri temizlenecek ve tabaka “layer” da silinecektir. Şayet silmek istediğiniz tabaka “layer” üzerinde hiçbir nesne yoksa, yukarıdaki şekilde gösterildiği gibi komut satırından İsim “Name” seçeneğini seçip görüntülenen tabakalar “layer” listesinden silmek istediğiniz tabakayı “layer” seçebilirsiniz.

Şayet Bir bloğun bir nesnesini içeren bir tabakayı “layer” silerseniz, o nesne de bloktan silinecek ve blok buna göre yeniden tanımlanacaktır.

Aşağıdaki şekilde görünen örnekte, A ile işaretli kısımda kırmızı isimli tabaka “layer” üzerinde kırmızı renkli bir dikdörtgen olan bir blok var. Şayet kırmızı isimli tabakayı “layer” çizimden silersek, bloktaki dikdörtgen de silinir ve blok aşağıdaki şeklin B ile işaretli kısmında gösterildiği gibi yeniden tanımlanır.

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi, bu komutu kullanarak nesneleri yanlışlıkla çiziminizden silmeniz olasıdır; bu yüzden her zaman dikkatli kullanın.

LAYMRG Komutu:

Bir tabakayı “layer” silmek ve o tabaka “layer” üzerindeki nesneleri korumak istiyorsanız bu komutu kullanabilirsiniz.

Bu komut, kaynak tabakayı “layer” hedef tabaka “layer” ile birleştirir ve kaynak tabakadaki “layer” nesneler hedef tabakaya “layer” atanır. LAYMRG komutu kullanıldıktan sonra, kaynak tabakadaki “layer” tüm nesneler hedef tabakanın “layer” tabaka özelliklerini alacaktır.

Aşağıdaki örnekte, üç farklı tabakada “layer” üç geometri var. Kırmızı renkli tabaka  “layer”  üzerindeki tüm nesnelerin yeşil renkli tabakaya “layer” kayması için, kırmızı renkli tabakayı “layer” yeşil renkli tabaka “layer” ile birleştirmek istediğimizi varsayalım.

Komut satırına LAYMRG yazıp Enter tuşuna basın, çizimdeki kırmızı nesneyi tıklayın ve Enter tuşuna basın; çizim alanından yeşil nesneyi tıklayın ve tekrar Enter tuşuna basın. Değişiklikleri kabul etmek ve komuttan çıkmak için komut satırının seçeneklerinden Evet “Yes” seçeneğini seçin.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi kırmızı tabakanın “layer” çizimden silindiğini ve kırmızı tabakanın “layer” tüm nesnelerinin yeşil tabakaya “layer” aktarıldığını göreceksiniz.

Şayet nesne bir bloğun parçasıysa, blok atanan tabakanın “layer” yeni özelliklerini almak için yeniden tanımlanır. Ayrıca, çiziminizden yanlışlıkla veri kaybını önlemek için, bu komutu kullanırken dikkatli olunuz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.