1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Çizimindeki Blok Sayısını Bir Alana “Field” Referanslama

Geçtiğimiz günlerde Konstruktif Ressam isimli site kullanıcımızdan bir soru aldım. Yaptığım tüm diğer işlerden kurtulmak için harika bir CAD meydan okuması olacağını ve kendime biraz CAD eğlencesi yaratacağımı düşündüm.

Soru, bir ALAN’ın “FIELD” çizimde BLOCK adedini okuyup okuyamayacağı ile ilgili idi.

Bu meydan okumayı nasıl kazandığımı gösteren bu makaleyi hazırladım. Başka yollar da olabilirdi; ama bu benim kullandığım yol ve bana daha mantıklı geldi.

BLOCK tanımlarında BLOK ÖZNİTELİKLERİNİ “BLOCK ATTRIBUTES”, bu örneğimiz için PART adlı bir öznitelik “attribute” kullandım. Bu sayede hem BLOCK adını hem de parça adını elde edebilecektim. Sonrasında BLOCK tanımları ile Veri Süzme sihirbazını kullanarak blok özniteliklerini “block attributes” dışa aktarabilir ve sayıyı bir AutoCAD tablosunda “table” görüntületebilirdim.

TABLO içerisine bir alan “field” olarak yerleştirilen sayının, dosyayı her kaydettiğinizde, güncellenmesi için, DXEVAL sistem değişkeninin 32 olarak ayarlanması gerektiğini unutmayın. Böylece çizim her kaydedildiğinde, alan “field” içerisindeki değer güncellenecektir.

Tamam, şimdi tüm bu işlemleri görsel olarak adım adım anlatalım:

Bu aralar AutoCAD‘in 2019 sürümü ile endüstriyel bir bina için havalandırma tesisatı tasarımı çizimi hazırlıyorum. Öncelikle Blok Düzenleyicide “Block Editor” biri belirli bir HVAC dönüşü için, diğeri de difüzörler için PART isimli özniteliğe sahip iki blok hazırladım. Bu bloklar, tasarım süresince çizimime birçok kez yerleştirilmiştir.

Şimdi Veri süzme sihirbazını başlatıyorum ve otomatik olarak tüm içeriği seçmesini istiyorum. Bir veri süzme şablonu kaydettikten sonra, yalnızca özniteliklere “attribute” sahip blokları görüntüleme seçeneğini seçiyorum ve İleri “Next” düğmesine tıklıyorum.

İstediğim ortak özniteliği “attribute (bu örnek için PART) filtreliyorum ve İleri “Next” düğmesine tıklıyorum.

Süzülen verilerden bir tablo oluşturma seçeneğini seçiyorum. Belirlediğim blok özniteliklerine sahip bloklar sayılacak ve tablo olarak mevcut çizimime yerleştirilecektir. Daha sonra İleri “Next” düğmesine tıklıyorum.

 

Artık oluşturulan tabloyu çizimime yerleştirdim. Tablodaki blok sayımlarını içeren hücrelere başvurması için bir alan “field” oluşturabilirim.

Komut satırına FIELD yazıp Enter tuşuna basarak Alan “Field” iletişim kutusunu açıyorum ve Alan isimleri: “Field name:” listesinden Formül “Formula” tipini seçip Hücre “Cell” düğmesini tıklıyorum ve daha sonra bu alanda “field” görüntülemek istediğim tablodaki hücreyi seçiyorum.

İşte oldu!

Artık hem blok sayımı hem de tablonun yanı sıra tablo hücrelerini referans alan bir tablom var. Her iki dünyanın en iyisi. Alanı “Field”, tablo yerine çizimin başka bir yerine de koyabilirim.

Konstruktif Ressam isimli site kullanıcımıza bana bu eğlenceli meydan okumayı sağladığı için, teşekkürler.

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.