1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Çiziminde Ölçüleri “Dimension” veya Taramaları “Hatch” Önceden Ayarlanmış Bir Tabaka Üzerine Yerleştirme

Şayet ölçülerinizi, taramalarınızı, noktalarınızı veya metinlerinizi daima önceden ayarlanmış tabakalar üzerinde yaratmak isterseniz, bunu nasıl yapmak için birkaç yöntem kullanabilirsiniz: AutoCAD (ve bazı AutoCAD üzerinde çalışan programlar) ve eklentileri bu işlevi otomatik olarak sunar:

AutoCAD araç çubuklarınızı özelleştirerek (programlama yapmadan), ölçü komutlarının her zaman tabaka değiştirme komutuyla başlayabilmesini sağlayabilirsiniz:
_-LAYER;_Make; Ölçülerim;;_QDIM

Ölçü komutlarını veya tarama “hatch” desenlerini bir kullanıcı Paletine (Ctrl + 3) yerleştirin ve sağ tıklayıp, Özellikler “Properties” seçeneğini seçerek) bu öğelerin özelliklerinde Tabaka “Layer” özelliği için verilen değeri ayarlayın; Şayet komutları paletlerden çalıştırırsanız, bu sizin için en iyi seçenek olacaktır.

DIMxxxx komutlarını önce tanımsız hale getirip (_UNDEFINE); sonra yeniden tanımlamak için, bir LISP programı kullanın. Böylece bu komutlarınız her zaman bir tabaka “layer” değiştirme komutuyla (_-LAYER) başlayacaklardır.

Otomatik olarak belirtilen bir tabakaya “layer” geçecek ölçülendirme komutlarına bir reaktör yerleştirin (ve ardından tabakayı “layer” tekrar değiştirin.)

Ayrıca, tüm ölçüleri seçmek ve sonra tabaka “layer” özelliğini hedef tabakaya “layer” değiştirmek için, QSELECT veya Özellikler “Properties” penceresini kullanarak eski tabakaya “layer” değiştirebilirsiniz.

Muhtemelen en etkili yol paletler i kullanmaktır. Bu tür bir reaktörün bir örneği olarak, çizilen tüm ölçüleri “dimension”, taramaları “hatch” ve metinleri “text” sabit ve önceden tanımlanmış tabakalara “layer” yerleştiren ücretsiz AutoLay programını buradan indirerek kullanabilirsiniz. Bu AutoLISP tabanlı yardımcı programı (APPLOAD komutunu kullanarak) AutoCAD‘e yükleyin ve AutoLay (veya FLay) komutu ile çalıştırın.

Örneğin. FLay için, tek tek nesne türleri için tabaka “layer” adlarıyla basit bir metin dosyası olan FLay.tab dosyası hazırlarsınız (bu dosya FLay yardımcı programı tarafından yüklenir). Hepsi bu, standart komutları kullanabilirsiniz. Bir örnek (tabakalar “hatch”, metinler “text”):

* Texts 1

TEXT MTEXT DTEXT

* Hatch

HATCH BHATCH

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.