1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Çizim Dosyalarını Yönetme ve Paylaşma

AutoCAD ile daha verimli çalışma serisinin son makalesinde, tekrar kullanılabilir içerikleri yönetmek için, bazı alternatifleri tartışmıştık. Şirketinizde çalışan tüm AutoCAD kullanıcılarının bunları kullandığından emin olmalısınız.

Bu makalemizde ise, çizim dosyalarımızı nasıl yönetebileceğimizi tartışacağız. Çizimlerinizi çalışma arkadaşlarınızla paylaşmanız için, en basit dosya paylaşımından veri yönetim uygulamasına kadar birçok yöntem bulunmaktadır.

sekil-01

 

Ağ Üzerinde Dosya Paylaşma Özelliğini Kullanma

Çizim dosyalarını paylaşmak için kullanılan en yaygın yol bu dosyaları şirketin ağı üzerinde paylaşılan bir klasöre koymaktır. Dosya referanslarını kullanarak takım arkadaşlarınızla aynı anda hem iş birliği yapabilir hem de birlikte çalışabilirsiniz.

Klasörleri hangi kullanıcıların kullanabileceğini belirleyerek basit bir güvenlik mekanizması da ekleyebilirsiniz. Şayet kibe ait olmayan kullanıcıların bu dosyalarda değişiklik yapmasını istemiyorsanız hatta bu dosyaları görmelerini istemiyorsanız, bunu yapabilirsiniz. Fakat bu özelliğin yetenekleri sınırlıdır.

Çizim dosyalarınızda olabilecek revizyonları elle yönetmeniz, dosyaları yeniden isimlendirmeniz ve hatta belki de bu revizyonları farklı bir klasörde yedeklemeniz gerekecektir. Yüzlerce revizyona sahip olduktan sonra, tabi ki bunları yönetmek güçleşecektir. Aynı çizimden çiftlerin oluşması veya kullanıcıların çizimin yanlış revizyonu üzerinde çalışması oluşabilecek sorunlardan bazılarıdır.

Sayfa Seti Yöneticisini “Sheet Set Manager” Kullanma

Çizimleri yönetmek için, daha iyi bir yol Sayfa Seti Yöneticisini “Sheet Set Manager” kullanmaktır. Böylece proje ekibindeki kullanıcıların kullanabileceği verileri sağlamakla kalmaz; aynı zamanda çizimlere de kolayca ulaşır ve değişiklikleri kolayca yaparsınız.

Ayrıca  Sayfa Seti Yöneticisini “Sheet Set Manager” kullanarak yapabileceğiniz ortak proje bilgilerini kullanmak, çizim listelerini oluşturmak gibi  birçok otomatikleştirilmiş iş vardır. Ayrıca Sayfa Setleri “Sheet Set” paylaşılan klasörleri de kullanabilmektedir. Böylece proje ekibindekiler çizimlere de ulaşabilirler.

Veri Yönetim Uygulamalarını Kullanma

Ülkemizdeki AutoCAD kullanıcıları bu veri yönetim aracına henüz çok aşina değiller. Sizin bu aracı kullanıp kullanmadığınızı merak ediyorum..

Çizim dosyalarınızı yönetmek için kullanabileceğiniz çeşitli CAD veri yönetim uygulamaları bulunmaktadır. Autodesk’in veri yönetim uygulaması Autodesk Vault dur. Şayet çok kullanıcılı bir CAD ortamında çalışıyorsanız, muhtemelen farklı CAD üreticilerinin benzer uygulamalarını duymuşsunuzdur. Örneğin, Bentley Systems firmasının veri yönetim uygulaması Project Wise, Dassault Systems’in ki Enovia ve  Siemens’in ki Teamcenter dır. Bu veri yönetim araçları genellikle imalat endüstrisi için geliştirilmiş olup; muhtemelen sadece Project Wise uygulaması üst yapı tasarım sektörü için, geliştirilmiştir. (Bentley firmasının imalat sektörüne yönelik ürünü bulunmamaktadır).

Bu veri yönetim araçları temelde benzer faydalar sunmaktadırlar:

  1. Verilerinizin tek bir yerden yönetme, verilerinizin tekrarlanma olasılığını ortadan kaldırma.
  2. Çizim revizyonlarını yönetme. Tasarım sürecinde birçok revizyona sahip olacağımızı biliyoruz ve nihai tasarım mutlaka son revizyon demek değildir. Bu araçlar revizyonları çok iyi takip edebilmektedirler.
  3. Bu araçlar güvenliği klasörlerin erişimini kısıtlamaktan çok daha iyi sağlamaktadırlar. Rolleri ve projeleri esas alarak güvenlik ayarlayabilir; kullanıcılara yapacakları işe göre yetkilendirmeler yapabilirsiniz. Ayrıca çizimleriniz üzerinde hangi kullanıcının ne yaptığının kaydını da görebilirsiniz.
  4. İmalat endüstrisinde, bu veri yönetim araçlarının otomatik malzeme listeleri hazırlama, eski verileri tekrar kullanma ve ortak verileri araştırabilme gibi birçok faydaları bulunmaktadır. Bu özelliklerin üst yapı tasarım sektöründe çok faydalı olabileceğinden pek emin değilim fakat; muhtemelen kütüphanelerin yönetiminde çok faydalı olacaktır.

Bu araçlar muhtemelen verileri paylaşılmış klasörlerde bulundurarak paylaşmaktan çok daha iyi bir çözüm sunmaktadırlar. Bununla birlikte, bu araçların düzgün çalışmasını sağlamak biraz zaman alabilecektir.

Sadece ilave bilgi olarak belirtmek isterim ki, Vault’un 2012 sürümünden itibaren Sayfa Setlerini “Sheet Set” Vault’a ekleyebiliyorsunuz.

Siz çizim dosyalarınızı nasıl yönetiyorsunuz?

Şimdi çizim dosyalarının nasıl yönetilmesi ve paylaşılması gerektiğini tartışalım.

 

Yaklaşık 15 yıl önce, küçük bir proje firmasında çalışıyordum. Firmada henüz bir şirket içi ağa sahip değildik.

Çalışma arkadaşlarımıza verileri iletmemiz gerektiği zaman, 3.5” floppy diskleri kullanıyorduk. Şirket olarak teknolojiye geç adapte olanlar olduğumuzu biliyordum. Ağ sistemleri halihazırda mevcuttu; fakat biz henüz şirket ağımızı kurmamıştık. Artık günümüzde bu eski sistemi kullanan kimsenin kalmadığını düşünüyorum. Sizin çalıştığınız şirkette en azından ağ sistemine sahip olduğunuzu düşünüyorum. Fakat önemli olan sizin verilerinizi bu ağ “network” üzerindeki bir sunucu da mı yoksa, hala yerel sabit diskinizde mituttuğunuz.

Çizimlerinizi yönetmek için, başka programları kullanıyor musunuz? Verileri genel anlamda yönetmek için Microsoft Sharepoint uygulaması gibi uygulamaları kullanıyor musunuz? Ya da özel CAD veri yönetim araçları mı kullanıyorsunuz? Şayet kullanıyorsanız, bu araçları ne amaçla kullanıyorsunuz? Sadece çizimlerinizi paylaşmak için mi kullanıyorsunuz; yoksa, revizyonları ve tekrar kullanılabilir içeriklerinizi de yönetmek ve paylaşmak için, bu araçları kullanıyor musunuz?

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.