1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Bloklarını Tanıma ve Onları Kullanma Nedenleri

Bloklar, AutoCAD‘deki en önemli nesne tiplerinden biridir ve aynı zamanda hemen hemen her türlü çizimde çok sık kullanılırlar. Şayet siz çizimlerinizde blokları kullanmıyorsanız, AutoCAD bloklarının bazı harika faydalarını kaçırdığınız için hemen kullanmaya başlamalısınız.

Blok “Block” Nedir

AutoCAD bağlamında, bloklar, tek bir nesne olarak hareket eden geometrilerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş bir koleksiyondur ve bir çizimde tekrar tekrar kullanılabilirler. Çizimde kullanılan bloklara blok referansları denir ve bloğu değiştirirseniz tüm referanslar otomatik olarak değişir.

Bloklar, basit bir statik geometri koleksiyonu olabilir veya dinamik özelliklere sahip bloklar da oluşturabilir; bu tip bloklara dinamik bloklar denir.

Blokları Niçin Kullanmalıyız

Makalenin başında da belirttiğim gibi, bir bloğun kullanılmasının temel nedenlerinden biri, tek bir bloğu değiştirerek o bloğun çizimdeki tüm referanslarını değiştirme yeteneğidir.

Örnek olarak, bir kat planında pencereler oluşturmak için bloklar kullanıyorsanız ve pencereleri çiziminize ekledikten sonra, pencerenin tipini değiştirmeye karar verdiniz. Bu durumda, sadece pencere bloğunu değiştirebilir ve çizimde kullanılan tüm referansların otomatik olarak değişmesini sağlarsınız.

Bloklar ayrıca dosya boyutunu kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Tekrarlanan nesneler için bloklarla yapılmış bir çizim, tekrarlanan nesnelerin kopyalanmış örneklerini kullanan çizimden çok daha küçük olacaktır.

Bloklar aynı zamanda proje çizimlerinizde tutarlılığı korumaya yardımcı olur. Aynı blokları kullanarak bir proje üzerinde çalışan farklı takım üyeleri arasında bir sürü karışıklıktan kaçınabilirsiniz. Bu, birçok kuruluşun kendi gereksinimlerine göre yeniden kullanılabilen kendi standart bloklarını tercih etmesinin sebebidir.

Ayrıca, öznitelikler “attribute” kullanarak blok verilerini de takip edebilirsiniz. Öznitelikler “Attribute”, bir blok ile ilişkilendirilmiş ve bir excel dosyasına veya bir çizim tablosuna süzülebilen üretici adı, parça numarası gibi bilgilerdir.

Bloklar “Bloc” Gruplara “Group” Karşı

Grupların bloklarla biraz benzerlikleri vardır ve bunlar çoklu geometrilerden bir nesne yapmak istediğiniz yerlerde de kullanılabilir. Gruplar, tıpkı bloklar gibi özelliklere sahip değildir; ancak birden çok nesneyi tek bir birim olarak kategorilere ayırmak istiyorsanız, gruplar en iyi seçeneğinizdir.

Dinamik Bloklar

Basit bir bloğa dinamik özellikler eklediğiniz zaman, geometrisi ve özellikleri kendi referansı için değiştirilebilen dinamik bir blok elde edersiniz. Dinamik blokları, belirtilen uzunluklarda uzatabilir, dizi halinde kopya oluşturabilir, yönlerini değiştirebilirsiniz.

Örnek olarak, farklı boyutlarda bir kapının dinamik bir bloğunu yapabilir ve çizimde kullanıldığında, kapının tüm boyutları için aynı dinamik bloğu kullanabilirsiniz.

Bloklar “Block” İçin Tasarım Merkezini “Design Centre” Kullanma

AutoCAD, çizimlerinizde kullanabileceğiniz bazı standart bloklardan oluşan küçük bir kütüphaneye sahiptir, bu blok kütüphanesine tasarım merkezi paletinden erişilebilir. Tasarım merkezini açmak için klavye kısa yolu CTRL + 2 tuşularını veya ADCENTER komutunu kullanabilirsiniz.

Tasarım Merkezi “Design Center”, Özellikler “Properties” veya Tabaka Özellikleri Yöneticisi “Layer Properties Manager” paleti gibi bir palettir. Bu tasarım merkezi paletinde ev simgesine tıklayın; ardından en-us isimli klasörü ve ardından DesignCenter klasörünü seçin ve ardından blokları çıkarmak istediğiniz çizim tipini seçin.

Örneğin, mutfak blokları için, kitchens.dwg dosyasını ve ev blokları için, House Designer.dwg dosyasını kullanabilirsiniz. Çizimi seçtikten sonra, Nesne Tipi “Object Type” olarak Bloklar “Blocks” öğesini seçtikten sonra, çiziminize basit sürükle ve bırak yöntemiyle ekleyebileceğiniz bir blok koleksiyonuna sahip olursunuz.

Çizimi ve nesne türünden bloklar “blocks” öğesini seçtikten sonra, çiziminize basit sürükle ve bırak yöntemiyle ekleyebileceğiniz bir blok koleksiyonunuz var.

Mevcut bir çizimden blok süzmek (çıkartmak) için de Tasarım Merkezini “Design Center” kullanabilirsiniz. Tasarım Merkezinin “Design Center” sol üst kısmındaki Aç “Open” simgesine tıklayın; ardından çiziminizi bulun ve tasarım merkezi paletinde açın.

Şimdi çizime gidin ve blokları seçin ve paletteki çizimden tüm blok listelerinize sahip olacaksınız. Mevcut çiziminize getirmek için bu blokları sürükleyip bırakabilirsiniz.

Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere, süzme (çıkarma) işlemi tamamlandıktan sonra, seçmiş olduğunuz dosyadaki tüm bloklar aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi sayılarak görüntülenecektir.

Bloklar İçin Araç Paletlerini Kullanma

Ayrıca AutoCAD araç paletinde birçok basit ve dinamik bloğa da sahiptir. Araç paletine, CTRL + 3 klavye kısa yolunu veya TOOLPALETTES komutunu kullanarak erişebilirsiniz.

Araç paletlerinde, çiziminizde doğrudan sürükleyip bırakarak doğrudan çiziminizde kullanabileceğiniz birçok ortak blok (özellikle dinamik blok) bulunur. Ayrıca kendi araç paletinizi oluşturabilir ve üzerine en sevdiğiniz CAD bloklarını yerleştirebilir ya da alet paletlerini kullanarak standart cad bloklarınızın bir kataloğunu oluşturabilirsiniz.

Araç paletleri hakkında daha fazla bilgi aşağıda gösterilen ilgili makalede açıklanmıştır.

İlişkili: http://www.autocadbeyni.com/autocadde-arac-paletleri-yaratma-disa-export-ice-import-aktarma/

Daha fazla CAD bloklarına mı ihtiyacınız var?

Kendi blok setinizi yaratmanın ve tasarım merkezini ya da araç paletlerini kullanmanın yanı sıra projeleriniz için CAD blokları almak için başka bazı kaynakları da kullanabilirsiniz. En sevdiğim ücretsiz CAD blok web sitelerinden bazıları aşağıdadır.

http://www.autocadbeyni.com/category/autocad-obekleri/

Bimobjects.com

cad-blocks.net

Firstinarchitecture.co.uk

Cadforum.cz

Siz CAD bloklarını çiziminizde nasıl kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorum kutusuna görüşlerinizi yazarak lütfen bize bildirin.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Görüş Aralığını Kullanma (Video)

Revit’te bir modeldeki öğeleri düzgün şekilde görüntülemek için, Görüş Aralığının “View Range“ düzlemlerini ayarlayın. Bu …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.