1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Bloklarını Niçin Kullanmalıyız

AutoCAD blokları üretkenliği arttırmada önemli rol üstlenmişlerdir. Bununla birlikte, bloklar ve blokların etkin kullanımı birçok kullanıcının gözünden kaçmıştır. Bir çizimi yaratmanın sadece çizimi ne kadar hızlı yaratmak olmadığını hatırlayın. Tasarım süreci içerisinde çiziminizi kolayca değiştirebilmeniz de gerekmektedir. Ayrıca çiziminizden ihtiyacınız olan sayısal bilgileri de kolaylıkla ve hızlıca alabilmelisiniz.

Sekil-01

Şimdi blokları niçin kullanmamız gerektiğinin nedenlerini inceleyelim:

Tekrar eden İşleri Azaltır

Blokların temel kullanımı istendiği zaman defalarca kullanılabilmeleri şeklindedir. Bloğu bir kez tanımlarsınız ve yeni çizimlerinizde ve mevcut çiziminizde o bloğun içeriğini tekrar çizmeye gerek kalmadan istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Tabiki, bu anlamda blok kullanmak yerine nesneleri seçip kopyalayabilirsiniz de. Fakat çizimler karmaşıklaştıkça bu seçip kopyalama işlemi zor bir işlem haline gelebilir. Şayet nesneler grubunu bir kezden fazla çizmeniz gerekirse, bu nesnelerden bir blok yaratmayı düşünebilirsiniz.

Bloğa dahil ettiğiniz nesnelerde değişiklikler yapmanız gerektiği zaman, blok tanımı bunu sizin için kolayca yapacaktır. Burada iki olası durum söz konusudur.

  • Bir cephe görüntüsünde binanıza bir kapı yerleştirdiğinizi düşünün. Tasarım sürecinde bu kapıyı değiştirmeniz gerektiği zaman, modelinizi başka bir modelle değiştirmeniz gerekecektir. Çünkü her iki modeldeki kapınızın ismi veya tipi farklı olacaktır. Bu işlemi kütüphanenizdeki kapıyı değiştirerek kolayca yapabilirsiniz. Bu işlem için gerekli olan “blok değiştirme “replace block” aracı Hızlı Araçlar “Express Tools” içerisinde bulunmaktadır.
  • Diğer olası durum da, kapı modelinin kendisinin değiştirilmesi ihtiyacıdır. Malzeme listesindeki kapı tipinin ve isminin aynı kalmasını; fakat çizimdeki kapı şeklinin değişmesini istersiniz. Bu durumda kapı bloğunuzu Blok Düzenleyicisinde “Block Editor” değiştirebilirsiniz. İstediğiniz değişiklikleri tamamladığınız zaman, çiziminizdeki tüm kapılar güncelleneceklerdir.

Bu nesneleri kopyalamaktan çok daha hızlıdır. Şayet değiştirmek istediğiniz nesneler blok değillerse, değişiklik yapmak gerektiği zaman, çiziminizdeki tüm o nesneleri değiştirmeniz gerekecektir.

Dosya Ebatını Küçültür

Blok kullandığınız zaman, AutoCAD tüm blok yerleştirmeleri için aynı blok tanımını kullanacaktır. Böylece AutoCAD daha az veriyi hafızada tutmak durumunda olacak ve dosya ebatı küçülecektir.

Sekil-02

Böylece AutoCAD‘in kullanacağı sistem kaynakları da azalacaktır. Çiziminizde çok sayıda ve karmaşık blok kullanmanız gerektiği zaman, fark çok belirgin olacaktır.

Şirket Çizim Standartlarını Sağlar

Blok kütüphanelerini tanımlama; ki bu sık kullandığınız nesneleri ve açıklamaları tekrar çizmek zorunda değilsiniz anlamına gelir. Çizimlerinizin şirket standartlarına uyumluluğunu sağlayacaktır. Örneğin bir çiziminizde kullandığınız kot sembolü diğer çizimlerinizde farklı olmayacaktır. Ofisteki tüm AutoCAD kullanıcıları kendi antet blokları yerine kütüphanedeki antet bloğunu kullanacakları için, şirket standartlarına uyum sağlanacaktır. Bu standart sadece antet bloğunun geometrisinde değil; aynı zamanda öznitelik bilgilerinde ve biçiminde de sağlanacaktır. Böylece yazı karakter yüzlerinin “font” tipleri ve yazıların konumları da tutarlı olacaktır.

Tüm bu nesneleri yaratabilir ve çalışma ofisinizdeki tüm çalışanlarla paylaşabilirsiniz; böylece çizimlerinizde tutarlılığı sağlamış olursunuz. Şayet şirket standartlarınıza dikkat ediyorsanız, blok kütüphanelerinizi oluşturmak zorundasınız.

Kütüphaneyi ve Kütüphane İşlemlerini Basitleştirir

Dinamik bloklar AutoCAD’in 2006 sürümünde kullanıma sunulmuşlardı. Daha sonra Autodesk bloklarda da kullanabileceğiniz geometrik ve ölçüsel kısıtları da ekledi. Bunlardan faydalanabilir ve çizim kütüphanelerinizi ve işlemlerinizi basitleştirebilirsiniz.

Benzer blokları birden fazla blok tanımı yaratmak yerine tek bir blok tanımında toplayabilirsiniz. Daha önce yayımladığım 2 numaralı dinamik blok alıştırması-kolon yaratma alıştırmasını inceleyin. Farklı ölçülerde birçok kolon bloğu yaratmak yerine tek bir blok tanımı yaratmanız yeterli olacaktır.

Ayrıca bloğunuza yapay zeka da ekleyebilirsiniz. Bunu aliman parametresini “alignment parameter” kullanarak yapasrsınız ve bloğunuz imlecin değdiği mevcut nesneye otomatik olarak hizalanır.

Raporları Otomatik Yaratır

Ayrıca bloklara ilgiler iliştirmek için, öznitelikleri “attribute” kullanabiliriz. Dinamik blok parametreleri de bilgi amaçlı kullanılabilmektedir. Bu bilgileri bloklardan kolayca süzebilir ve raporları otomatik olarak yaratabiliriz. Örneğin, AutoCAD Çiziminizden Çizelgeler Yaratma

Yaratabileceğiniz birçok rapor daha vardır. Bloklarınız veri içerdikleri müddetçe raporlarınızı hızlıca üretebilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.