1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Blokları İçin Aşağı Açılır Seçim Kutusu Yapma

 

Block özniteliklerini “attribute” kullanarak elde edebileceğiniz bir avantaj, bir metin alanını korumaktır. Örneğin, şayet bir başlık bloğu bloğu yaparsanız, değerleri değiştirmek için öznitelikleri “attribute” düzenleyebilirsiniz. Başlık bloğu hazır ve çizgileri, yazı stili ve yazı boyutu önceden ayarlanmış olarak  tüm çizimler için standart olacaktır.

Bununla birlikte, bazen özniteliklerin değerleri ön tanımlı değerlerdir ve bu değeri bir listeden değeri seçmek bizim için daha kolay olurdu. Örneğin, görüntü başlığı içindeki ölçek bilgisi 1: 1, 1: 2, 1: 5 gibi ön tanımlı bir değerdir. Blok öznitelikleri “attribute” için ön tanımlı değerlerin bir listesini oluşturamazsınız. Ancak bunu yapmak bir çözüm var: Bu da görünürlük “visibility” durumlarını dinamik Blokta kullanma.

 

Şayet bu makalemde anlatacaklarımı sırasıyla uygulamadan önce bu blokla onunla oynamak isterseniz, tamamlanmış bloğu buradan indirebilirsiniz.

Dinamik Blok kullanarak ön tanımlı değerlerin bir listesini nasıl oluşturabildiğimizi göreceğiz.

Bloğu Hazırlama

Bu makale için aşağıdaki şekilde görünen bloğu hazırladım. Bu bloğun Üç niteliği çizim numarası, sayfa numarası ve görüntü başlığı  olmak üzere üç özniteliği “attribute” var. Görüntü başlığı (Kat Planı yazısının ) hemen altında olması gereken Çizim ölçeğini boş bıraktım.

Siz kendi loğunuzu oluşturabilir veya alıştırma dosyasını buradan indirebilirsiniz. İndirdiğiniz bloğu Blok Düzenleyicisinde “Block Editor” açın.

Dinamik Blokla Çalışma

Sadece görünürlük “visibility” parametresini kullanacağız. Bu parametre, bir değer seçtiğimizde hangi metnin görüntüleneceğini kontrol eder.

Görünürlük “Visibility” Parametresi Ekleme

Blok Düzenleyicisinde “Block Editor” Blok Yetkilendirme Block Authoring” paletinin Parametreler “Parameters” sekmesine gidin ve Görünürlük “Visibility” parametresine tıklayın.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, parametreyi görüntü başlığının altına (Ölçek yazısının olması gereken yere) yerleştirin.

İsteğe Bağlı: Çizimden parametreyi seçin ve özellikler paletindeki Görünürlük adını “visibility“ adını” Scale olarak değiştirin.

Görünürlük “Visibility” Durumları Ekleme

Tek satırlı metin komutu olan TEXT komutu kullanarak, görüntü başlığı yazısının altında ÖLÇEK 1: 1 yazın. Bu bir ön tanımlı değer olacaktır ve biz onu değiştirmeyeceğiz. Bu yüzden metin kullanıyoruz.

Şimdi BU GÖRÜNÜRLÜK “visibility” durumunu kaydedelim. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Görünürlük Durumları Yöneticisini “Visibility States Manager“ açmak için, şerittin Görünürlük “Visibility“ sekmesindeki Görünürlük Durumları “Visibility States” komut düğmesini tıklayın.

Bu görünürlük “visibility” durumunu net olması için yeniden adlandırmamız gerekiyor. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi Yeniden Adlandır “Rename düğmesine tıklayın.

Bu görünürlük “visibility” durumuna 1:1 ismini verin.

Yeni “New” düğmesine tıklayarak başka bir Görünürlük Durumu “Visibility State” yaratın. Bu seferki Bu görünürlük “visibility” durumuna 1:2 ismini verin.

Tüm iletişim kutularını kapatmak için, OK düğmesine tıklayın.

Görünürlük “Visibility” aşağı açılır listesinde, oluşturduğumuz son durumun (1: 2) gösterdiğinden emin olun. Gerekiyorsa, değiştirin.

Bütün nesnelerin hala görünür olduğunu görebiliriz. Bu durum için bir önceki metni gizlemeliyiz. Daha önce oluşturduğunuz ÖLÇEK 1: 1 metnini seçin, şeritin Görünürlük “Visibility“ sekmesinden aşağıdaki şekilde görünenGörünmez Yap “Make Invisible“ düğmesine tıklayın.

Şimdi ÖLÇEK değerini boşalttık. Tekrar görüntü başlığının altına ÖLÇEK 1: 2 metnini yaratın.

Bu noktada, hali hazırda 2 Görünürlük Durumunuz “Visibility State” var. Yukarıdaki işlemi diğer ÖLÇEK’ler için, de tekrarlayın.

İşiniz bittikten sonra, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, aşağı açılır listeden her görünürlük “visibility” durumuna geçerek her şeyin doğru olup olmadığını kontrol edin.

Bloğu kaydedin ve Blok Düzenleyicisini “Block Editor” kapatın. Çiziminizde bloğunuzun Görünürlük Durumlarını “Visibility State” değiştirmek için, aşağı yönlü üçgen simgesi şeklindeki simgeyi tıklayın ve istediğiniz ölçek değerini seçin.

Özel Ölçek Ekleme

Şayet özel bir ölçek kullanmamız gerekirse ne olur? Böyle bir ölçek tipi listemizde yok, ve kullanıcının bu özel ölçeği yazmasını isteriz.

Bu oldıkça kolay bir iş: Bloğu Blok Düzenleyicisinde “Block Editor” tekrar açın. Özel adlı yeni Görünürlük Durumu “Visibility State“ oluşturun. Bu sefer metin kullanmak yerine blok özniteliği “attribute” kullanın. Komut satırına ATTDEF yazın ve açılan Öznitelik Tanımlama “Attribute Definition” iletişim kutusunda aşağıdaki şekilde görünen değeri girin.

Bloğu kaydedin ve Blok Düzenleyiciyi “Blok Editor” kapatın. Devam etmeden önce, yeni özniteliği “attribute“ senkronize etmek için ATTSYNC komutunu çalıştırın.

Görünürlük Durumunu “Visuality State”  özel olarak seçin  ve özniteliği değiştirmeye çalışın.

Görünürlük Durumu “Visibility State“ ile özniteliği “attribute” gizleme ile ilgili kullanışlı bir araç alanlar “field” dır. Bloğu yerleştirdiğinizde, alan “field” gösterilmeyecektir. AutoCAD alanı “field” yalnızca görünürlük durumunu “visuality state” özel olarak değiştirdiğinizde gösterecektir.

Sonuç

Dinamik lokları birçok amaç için kullanabilirsiniz. Dinamik loklar biraz ayarlama gerektirseler de çok faydalı araçlardır.

Bununla birlikte, bir sınırlama vardır. Bir blok için yalnızca 1 adet Görünürlük Durumu “Visibility State“ kullanabilirsiniz. Bu bir blokta birden fazla açılır listeye sahip olamayacağınız anlamına gelir. Bu büyük talihsizliktir. Çünkü şayet her blok için, birden fazla örneğin 5 adet Görünürlük Durumu “Visibility State“ kullanabilseydik, çizim anteti bloğunu çok daha fonksiyonel hale getirebilirdik.

Siz Görünürlük Durumları “Visibility State“ ile açılır listeyi birlikte kullanma hakkında ne düşünüyorsunuz? Bunun faydalı olabileceğini düşünüyor musun? Ve bunu nasıl kullanmayı düşünürsünüz?

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte 3 boyutlu 3B “3D” Görünüşlerde Kotlarla Çalışma

Revit’te perspektif veya ortografik görünüşte çalışırken kotları görüntüleyip; değiştirebilirsiniz. Video: 3D Görünümlerde Düzeylerle Çalışma (İngilizce) …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.