1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Becerileri Bölüm-1

Bir tasarımcı olarak başarılı olmak için gerçekten ne tür AutoCAD becerilerine sahip olduğunuzu merak ettiniz mi? Bu makalemde sizlere becerilerinizi geliştirmek için, bilmeniz gereken birkaç ipucu anlatacağım.

  1. İki Eliniz var, onları kullanın! (Bir eliniz Fareyi kontrol ederken; diğer eliniz kısa yol tuşlarını kontrol etsin)

“Yeni kullanıcılardan fark ettiğim en büyük şeylerden biri, onların yalnızca müşteri olmaları. Bu büyük bir hata. İki eliniz var ve bir şeyi yapmanın en hızlı yolu, ellerinizin bulunduğu yere komutları kullanmak. Eğer sadece giriş girişi yaptıysanız ve bir sonraki komutu sağ tıkladığınızda, sonra sağ tıkladığınızda. Biraz önce metin yazdıysanız ve elleriniz klavyede ise, bir sonraki komutunuz bir tuş vuruşu olmalıdır. Uzun vadede zaman kazandıracak, mümkün olduğu kadar verimli olmanızı sağlayacak ve işte parlamanıza yardımcı olacak şey budur. ”

Klavye kısa yollarına hakim olmaya başlamak için, AutoCAD kısa yol kılavuzuna bir göz atın:

  1. Orijinal kullanıcıya uyacak çizim dosyasını düzenlemek – ( (MA) Özellikleri Benzetmekten daha fazlası)

Bir öğrenci iş hayatına ilk girdiğinde, yanlızca taslak hazırlama deneyimleri sıfırdan başlamıyor; bununla birlikte, bir çömez teknik ressam veya tasarımcı olarak yeni bir işe girdiklerinde, – başkasının yaptığı çizimlerle- işaretlenmiş eski çizimlerle uğraşacaklar. Bu, daha önce yaratılmış olan standartların nasıl eşleştirileceğini ve nihayetinde müşteriye giden çıktıyı etkilemeyi bilmeyi önemli kılar. Standartları eşleştirmek için, bilinmesi gereken üç önemli şey vardır: tabakaları “layer” içe aktarma, blok ekleme, Sayfa yapısı ve içe aktarma“.

  • Başka bir Çizimden Tabakaları “Layer” İçe Aktarma

Diğer çizimleri, diğer şablon dosyalarını referans alabilir ve hatta yazı stillerini ve ölçü stillerini içe aktarabilirsiniz. Bu nedenle, bir çizimi önceki bir çizime benzetmek için kaynaklarınızın nereye gideceğini bilmek gerçekten önemli.

Buradan tabakaları “layer” içe aktarma hakkında bilgi edinebilirsiniz.

  • Çizimde Hali hazırda Kullanılan Bir Bloğu Çizime Yerleştirme

Çizimde zaten kullanılan blokları eklemek söz konusu olduğunda, bloğun adını sorgulayıp INSERT komutunu kullanarak eklerseniz. Bu tekrar yerleştirme işleminde bloğu aynı tabakaya “layer” yerleştirip yerleştirmediğinizi ve önceden kullanılmış olan ölçeği bilmezsiniz. Bu nedenle, mevcut bloğu kopyalayabilmeniz yanında; sağ tıklayıp; açılan kısa yol menüsünde bulunan Seçileni Ekle “Add Selected” seçeneğini kullanabileceğinizi bilmek önemlidir. Bu komutun güzelliği, (bloklar, metinler gibi) birkaç öğeyi birlikte seçebilmeniz ve bunların ilgili tabaka “layer” konumlarını koruyabilmeleridir.

Bloklar hakkında daha fazla bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

  • Bir Sayfa Ayarı “Page setup” öğesini başka bir çizimden içe aktarma

PAGESETUP harika bir araçtır. Baskı seçeneklerini önceden ayarlamanıza, planınızı ön izlemenize ve ayarlarınızı kaydetmenize olanak sağlar. Şayet çiziminizde birkaç kağıt yerleşim “layout” düzeni varsa, Sayfa ayarlarınızı “Page setup” bir başka yerleşime “layout” kopyalayabilir veya hatta başka bir çizimden veya şablondan içe aktarabilirsiniz.

Yerleşiminiz Layout” için Sayfa ayarı “Page setup” işlemini yaptıktan sonra, Toplu Baskı “Batch Plot” komutunu kullanma seçeneği sunar. Projenizdeki tüm çizimleri veya yalnızca birkaçını seçebilir ve Toplu Baskı “Batch Plot” ayarları her yerleşim “layout” için önceden belirlenmiş özellikleri okuyacağı için baskı ayarları için endişelenmeniz gerekmez. Bu, çizimleri aynı anda tamamen farklı ayarlarla bastırmanıza ve siz başka şeyler yapmaya devam ederken baskı almanıza olanak tanır.

Ayrıntıları buradan okuyabilirsiniz.

  1. Bloklar ve özel paletler oluşturma

AutoCAD desteği için, çoğu zaman küçük bir şirkete gider ve bazı bloklar yaratır ve küçük bir kütüphane oluşturduklarını gözlemlerdim. Ancak, blok oluşturma, çiziminizden birkaç nesneyi seçmek, WBLOCK komutunu kullanmak ve onu bir dizine kaydetmek değildir. Bu nesnelerin hangi tabakada “layer” olduğunu ve yerleştirme noktasının nerede olduğunu bilmek önemlidir.

Ana karar, bu bloğu nasıl kullanacağınıza dayanmaktadır. Bu blok farklı çizgi tipleriyle farklı tabakalara “layer” mı yerleştirilecek? Şayet böyleyse, blok nesnelerinizi 0 isimli tabaka “layer” üzerine çizmeniz gerekir. Bu şekilde, bir çizime eklediğinizde, bloğun özellikleri tabakanın “layer” ayarlarını devralır. Şayet nesnelerinizi ve metninizi belirli bir tabaka “layer” üzerinde oluşturursanız, o zaman her zaman bu renk ve çizgi tipiyle orijinal tabakalarda “layer” olacaklardır. Blok, kendi tabaka “layer” özelliklerini de beraberinde getirecektir.

İkinci karar, bu bloğun çizime nasıl yerleştirileceği ile ilgilidir. Bloğunuz antet blokları, logolar veya notlar gibi daima aynı yerde bulunan bir blok mu? Şayet böyleyse, blok yerleştirme noktasını 0,0,0 koordinatına (orijine) sol alt köşeye ayarlamanızı öneririm. Şayet bloğunuz bir çizimin içerisinde çeşitli yerlere yerleştirilmiş daha küçük bir blok ise, yerleştirme noktasının yerleştirmeyi en iyi şekilde kullanmak için tasarlanması gerekir. Başka bir nesneye göre ise, diğer nesnenin temas ettiği noktaya yerleştirin. Duvarlar boyunca yerleştirilen nesnelerin yerleştirme noktaları duvara temas edecekleri şekilde yerleştirilmiş olmalıdır. Şayet blok, açıklama balonu çizgisi veya metin dizesi gibi daha serbest ve yeri değişken bir bloksa, doğru yerleştirmeye izin veren yeri seçin. Bu merkezde veya bir kenarda olabilir. Blok oluşturma işleminize birazcık öngörü katarak, uzun süre faydalı olacak blokları tasarlayabilirsiniz.

Bloklarınızı oluşturduktan sonra, bunları kullanıma göre gruplandırmak veya çizim oluşturma sırasında kolay erişim için ekranınızın kenarına oturabilen özel bir palette yazıp depolamak isteyebilirsiniz. Örneğin, birden fazla disiplini içeren bir pozisyonda çalışırken, elektrikli bloklarımı, yangın alarm bloklarımı ve aydınlatma bloklarımı birlikte gruplandırırdım. Özelleştirilmiş paletiniz, her grubun blokları daha fazla sıralamak için ayraçlar kullanarak her sekmenin yanı sıra kendi sekmesine de sahip olacak şekilde düzenlenebilir.

Daha fazla bilgi için, AutoCAD’de Araç Paletleriyle Çalışma makalesini inceleyin.

Sizin onsuz yaşayamayacağınız becerileriniz nelerdir? Aşağıdaki yorum kutusuna yazarak lütfen bize bildirin.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.