1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Baskınızı “Plot” 5 Adımda Hazırlayın

AutoCAD çizimini bastırmak özellikle de AutoCAD’i yeni öğrenen kullanıcılar için zor olabilir. Forumda nasıl yapılacağını karıştırdıklarını söylen birkaç kullanıcı mesajı gördüm. Baskı sonucu neden doğru ölçeklendirilmemiş? Sorusu bu konudaki en sık sorulan soru. Baskı /Çıktı almak aslında çok kolaydır. Tasarım/Çizim işlerinizi bitirdikten sonra, sadece Bastır “Plot” veya Yayımla “Publish” komut düğmesine tıklarsınız. Ancak, modelinizi model alanda çizerken ve yerleşimlere “layout” yerleştirirken yapmanız gereken bazı kurallar ve adımlar vardır.

1. Birimlerinizi “Units” Ayarlayın!

İlk kural çizim birimlerinizi doğru bir şekilde belirlemek ve o birimlerle çizmektir. Birçok AutoCAD kullanıcısının aslında birimleri “unit” önemsemediğini gördüm. Yanlış birimle bloklar eklediklerinde, sıkıntı yaşamakta ve bloklarını manuel olarak yeniden ölçeklemek zorunda kalmaktadırlar. Bu garip gelebilir, ama bazıları da tasarımlarını çizerken kağıda elle çizer gibi, ölçekleyerek çiziyorlar. Çiziminiz için uygun şablonu kullanın. Şayet metrik birimleri kullanacaksanız, ISO şablonlarını kullanın. Ya da çizdikten sonra birimlerinizi değiştirin. Temel olarak AutoCAD, baskıda iki çizim birimini tanır; bunlar inç ve mm birimleridir Yani sizin için en kolay olan bu birimden birini kullanarak çizim yapmaktır. Elbette metre, feet veya diğer birimlerde de çizebilirsiniz. Ama bu farklı bir hikayedir; ilk önce temel hakkında konuşalım. Nesnelerinizi ölçeklemeden orijinal boyutunda çizin. Tüm geometrinizi model alanda çizin. Ölçüler “Dimension”, yazılar “text” gibi açıklama nesneleriniz için iki seçeneğiniz vardır:

  • Tüm geometri nesnelerinizi model alanda, açıklama nesnelerinizi yerleşim “layout” üzerinde çizin.
  • Veya tüm geometri nesnelerinizi model alanda çizdikten sonra açıklama nesnelerini ekleyebilir ve koşullu ölçeklendirme “annotation scale” kullanabilirsiniz. Bunu başka bir makalemde anlatacağım.

2. Sayfanızı/Yerleşiminizi “Page/Layout” Ayarlayın

Yapmanız gereken bir sonraki şey paftanızı ayarlamak. Anlaşılması ve yönetilmesi daha kolay olduğu için, yerleşimleri “layout” kullanın. Yerleşim “Layout” sekmesini tıklayarak yerleşimi “layout” açın. Burada ön tanımlı olarak bir görüntü bakışı “viewport” vardır. Buna ihtiyacımız olmadığı için bu görüntü bakışını “viewport” silin. Paftamızı ayarladıktan sonra bu mevcut görüntü bakışı “viewport” çok küçük veya çok büyük görünebileceği için, biz yeni bir görüntü bakışı “viewport” yaratacağız. Şimdi pafta ayarlarımızı yapalım. Pafta Ayar Yöneticisini “Page Setup Manager” açın. Bu Yöneticiyi Yerleşim 1 “Layout 1” sekme adını sağ tıklayıp ardından Pafta Ayar Yöneticisi “Page Setup Manager” seçeneğini seçerek açabilirsiniz.

Pafta Ayar Yöneticisini “Page Setup Manager” iletişim kutusunda, tüm yerleşimlerinizin “layout” listesini görebilirsiniz. Biz yeni bir pafta ayarı oluşturalım. İletişim kutusunda, Yeni “New” düğmesine tıklayın, A4 yerleşimim gibi bir isim verin ve ardından OK düğmesine tıklayın. Bu aşağıdaki şekilde görünen, pafta ayar iletişim kutusunu açacaktır.

Değerleri aşağıdaki gibi ayarlayın:

  1. Yazıcı/Baskı makinesi “Printer/Plotter” kendi yazıcınızı veya baskı makinenizi seçin.
  2. Sayfa ebadı “Paper size” A4 (210x297mm) sayfa ebatını seçin.
  3. Baskı Alanı: “Print Area:” kısmında Ne bastırılacak “what to plot” aşağı açılır listesinden Yerleşim “Layout” seçeneğini seçin.
  4. Baskı ölçeğinin “Plot scale” 1: 1 olmasını sağlayın.
  5. Kullanmak istediğiniz baskı stili “plot style” tablosu olarak ctb (renkli) veya mochorome.ctb (siyah-beyaz) stilini seçin.

Bu yerleşimi “layout” gerçek kağıt ebatıyla (A4) oluşturduk. Yani 1: 1 ölçeğini kullanıyoruz. Yapacağımız tek ölçekleme, nesnelerimizi görüntü bakışları “viewport” içerisinde ölçeklendirmektir. OK düğmesine tıklayın. Değişiklikleri aktif yerleşiminize uygulamak için, geçerli olarak ayarla “set current” düğmesine tıklayın. Yerleşim1 “Layout1” isimli yerleşiminiz artık hazırdır. Yerleşim2 “Layout2” isimli yerleşiminizi açın; ardından Pafta Ayar Yöneticisini “Page Setup Manager “ tekrar açın. Önceki sayfa ayarlarınızı seçin ve ardından geçerli pafta ayarı olarak ayarlayın. Daha kolay bir yol olduğuna inanıyorum. Ama bunu bulamıyorum. Bu ayarlar şablonumda zaten var; ya da sadece mevcut bir yerleşimin “layout” kopyasını yaratıyorum. Pafta ayarının “Page setup” çoklu yerleşimlerde “layout” nasıl uygulayacağınız konusunda bir öneriniz var mı?

3. Antet Bloğunuzu Ayarlayın

Şimdi ekranınızda gerçek kağıt boyutunu görüyor olmalısınız. Kesik kesik çizgili dikdörtgen, yazdırılabilir alanın bulunduğu alandır. Antet bloğunuzu bu kesik kesik çizgili dikdörtgenin içerisine yerleştirin. Şayet hali hazırda mevcut bir antet bloğunuz varsa, onu yerleştirebilir veya yeni bir tane çizebilirsiniz. Bu antet bloğunuzun 1: 1 ölçekli olacağını unutmayın. Yani şayet basılı kağıt üzerinde 3 mm yükseklikte metne sahip olmak istiyorsanız, yazı yüksekliği “text height” olarak 3 kullanın.

4. Görüntü Bakışlarınızı “ Viewport” Yerleştirin ve Ölçeği Ayarlayın

Şimdi görüntü bakışımızı “viewport” yerleştirmeye hazırız. Yeni görüntü bakışımızı “viewport”,  aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, şeritin Yerleşim “Layout”” sekmesinin Yerleşim Görüntü Bakışları “Layout Viewport” panelindeki Dikdörtgensel “Rectangular” komut simgesine tıklayarak yerleştirebilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi için, görüntü bakışı “viewport” yapılandırması hakkındaki makalemi okuyabilirsiniz.

Açılan iletişim kutusunda, tek “single“ standart görüntü bakışı “viewport” seçeneğini seçin; ardından OK düğmesine tıklayın. Görüntü bakışınızın “Viewport” çerçevesini istediğiniz gibi çizin. Bu görüntü bakışının “viewport” içerinde tüm çiziminizi görmelisiniz. Sonra, ölçeği ayarlayın. Çerçevesini tıklayarak görüntü bakışınızı “viewport” seçin ve istediğiniz ölçeği seçin ve araç çubuğundaki koşullu ölçek “annotation scale” düğmesini tıklayarak açılan listeden istediğiniz ölçeği seçin. Şayet istediğiniz ölçek listede görüntülenmiyorsa, listedeki Özel “Custom” öğesini tıkladıktan sonra açılan Çizim Ölçeklerini Düzenleme “Edit Drawing Scales” iletişim kutusunda, Ekle “Add” düğmesini tıklayarak kendi özel ölçeğinizi yaratabilirsiniz.

5.  Bastırın!

Sadece CTRL + P tuşlarına basarak ya da komut satırına PLOT yazıp Enter tuşuna basarak Baskı “Plot” işlemini etkinleştirin. Tabi ki, işlemi menüden ya da hızlı erişim araç çubuğundan da etkinleştirebilirsiniz. Artık baskı için her şey şimdi hazır olmalı; ancak önce Önizleme “Preview” düğmesini tıklayarak baskınızın ön izlemesini yapın. Çok zor değil, değil mi?

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.