1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AUTOCAD Baskı Stilleri “Plot Styles” (CTB  STB)

AutoCAD’de Baskı Stil Tabloları “Plot Style Tables” nasıl ayarlanır ve kullanılır?

Başlıktan da anlaşılacağı gibi bu makalemde sizlere Baskı Stil Tabloları “Plot Style Tables” tüm detayları ile anlatacağım.

AutoCAD’de Renk ilişkili “Color-dependent” (CTB) ve isimlendirilmiş “named” (STB)olmak üzere iki tip baskı stil tablosu “plot style table” bulunmaktadır.

AutoCAD’de  baskı stil tablosu “plot style table” demek bir yerleşime “layout” veya model sekmesine atanmış baskı stilleri kolleksiyonu anlamına gelmektedir. AutoCAD’in iki tip baskı stil tablosu “plot style table” vardır: Bunlar renk ilişkili “color-dependent” ve isimlendirilmiş “named” Baskı Stil Tabloları “Baskı Stil Tabloları “Plot Style Tables” dır.

Renk İlişkili Baskı Stil Tabloları “Color-dependent Plot Style Tables” (CTB)

Renk ilişkili baskı stil tabloları “Color-dependent plot style tables” çizgi kalınlığı “line weight” gibi baskı özelliklerini belirlemek için, nesnenin rengini kullanırlar. Örneğin, çizimdeki her kırmizı nesne aynı şekilde bastırılır. Bir renk ilişkili baskı stil tablosu “color-dependent plot style table” içerisinde düzenleme yaparken, yeni bir baskı stili “plot style” ekleyemez veya mevcut baskı stilini “plot style” silemezsiniz. Bir renk ilişkili baskı stil tablosunda “color-dependent plot style table” her bir renk için, bir adet olmak üzere 256 baskı stili “plot style” bulunmaktadır.

İsimlendirilmiş Baskı Stil Tabloları “Named-dependent Plot Style Tables” (STB)

İsimlendirilmiş Baskı Stil Tabloları “Named Plot Style Tables” kullanıcı tanımlı baskı stil tablolarını “plot style table” içermektedirler. Bir isimlendirilmiş baskı stil tablosunu “named plot style table” kullandığınız zaman, aynı renge sahip nesneler nesneye atanmış baskı stili esas alınarak farklı şekilde bastırılabilirler. İsimlendirilmiş baskı stil tablosu “named plot style table” gerektiği kadar çok veya az baskı stili “plot style” içerebilmektedir. İsimlendirilmiş baskı stilleri “Named plot styles” herhangi bir özelliğe olduğu gibi nesnelere veya tabakalara da atanabilirler.

AutoCAD Baskı Stil Yöneticisi “Plot Style Manager”

Baskı Stil Tablolarını “Plot Style Tables” eklemek, silmek, yeniden isimlendirmek, kopyalamak ve düzenlemek için, Baskı Stil Yöneticisini “Plot Style Manager” kullanabilirsiniz. Hem renk ilişkili “color-dependent” hem de isimlendirilmiş  “named” baskı stil tabloları “plot style tables” ön tanımlı olarak Baskı Stilleri “Plot Styles” isimli klasörde depolanırlar.

AutoCAD çizimi bastırılacağı zaman, çizimin RENK “COLOR” ayarlarına (CTB – Color Table) veya farklı çizgi tipleri içerebilen İSİMLENDİRİLMİŞ “NAMED“ baskı stiline “plot style” göre bastırılması önemlidir.

Çizim yaratılma esnasında – şablon “template” çizimi seçilmek suretiyle – çizimin CTB baskısı mı STB baskısı mı yapılacağı tanımlanmaktadır. Ön tanımlı ayar Seçenekler “Options” panelinin  Baskı ve Yayımlama “Plot and Publish” sekmesinden belirlenebilmektedir. Burada gelecekte yapılacak yapılacak çizim baskılarınızın CTB veya STB ayarları kullanılarak yapılacağını belirleyebilirsiniz.

Sekil-1

How to convert from STB Modundan CTB Moduna Nasıl Dönüştürülür (CONVERTPSTYLES Komutu)?

Şayet elinize bir STB dosya uzantılı bir baskı stil tablosu gerektiren çizim geçer ve siz bu baskı stil tablosu dosyasına sahip olmadığınız için, bu çizimi renk ilişkili olarak bastırmayı isterseniz, çözüm CONVERTPSTYLES komutunu kullanmaktır. Bu komut kullanılarak çizim STB modundan CTB moduna dönüştürülebilir.

Sekil-2

Şayet komutu CTB modunda çalıştırırsanız, komutun ters yönde çalışacağına dikkat edin. Bu çizimin CTB modundan STB moduna dönüştürüleceği anlamına gelmektedir.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.