1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Baskı Makinesi “Plotter” Listesini Sadeleştirme

AutoCAD’den çiziminizi bastıracağınız zaman, baskı makineleri “plotter” listesinde çok fazla sayıda baskı makinesi “plotter” görebilirsiniz. Bu listede hem Windows yazıcıları “printer” hem de AutoCAD’in ön tanımlı baskı makineleri “plotter” listelenmektedir.

Sekil-01

Şayet bilgisayarınıza birçok yazıcı bağlıysa, bu liste daha da uzun olabilir. Şayet isterseniz, bu listeyi sadece AutoCAD’de kullanacağınız baskı makinelerini “plotter” ve yazıcıları “printer” görüntüleyecek şekilde sadeleştirebilirsiniz. Şimdi bu işi nasıl yapacağınızı inceleyelim.

Windows Sistem Yazıcılarını “Printer” Gizleme

AutoCAD’de Windows yazıcılarını “printer” gizleyebilirsiniz. AutoCAD’de komut satırına OP yazıp Enter tuşuna basarak Seçenekler “Options” iletişim penceresini açın ve Bastırma ve Yayımlama “Plot and Publish” sekmesine gidin. Genel bastırma seçenekleri “General plot option” kısmında bulunan Sistem yazıcılarını gizle “Hide system printers” işaretleme kutusunu işaretleyin.

Sekil-02

Böylece artık listede sadece AutoCAD baskı makineleri “plotter” görüntülenecektir. Peki çizimimizi Windows yazıcısı “printer” olarak kaydedilmiş bir yazıcıya nasıl bastıracağız? Bunu yapabilmek için, o baskı makinesi (yazıcı) için bir PC3 dosyası yaratmalıyız.

Autodesk Baskı Makinesi Yöneticisini “Plotter Manager” Kullanma

AutoCAD baskı makinelerinin tümü “plotter” Autodesk Baskı Makinesi Yöneticisinde “Autodesk Plotter Manager” tanımlanmışlardır. Autodesk Baskı Makinesi Yöneticisine “Autodesk Plotter Manager” Windows kontrol panelini “control panel” açıp Autodesk Baskı Makinesi Yöneticisi “Autodesk Plotter Manager” simgesine çift tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sekil-03

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, Windows tüm AutoCAD baskı makineleri “plotter” için bir PC3 dosyasının bulunduğu klasörü açacaktır.

Sekil-04

AutoCAD Baskı Makinelerini “Potter” Kaldırma

Baskı makinelerini “Plotter” kaldırmak çok kolaydır. Öncelikle yedeklerini yaratın. Yedek olarak tüm dosyaların kopyasını yaratın ve saklayın.

Artık hiç kullanmayacağınızı düşündüğünüz baskı makinelerini “plotter” kaldırabilirsiniz. Şayet daha sonra ihtiyaç duyarsanız, yedeklediğiniz dosyaları bu konuma geri kopyalayabilirsiniz.

AutoCAD Baskı Makinelerini “Potter” Ekleme

Sistem yazıcılarını “printer” gizlemek suretiyle, artık yazıcınız/baskı makineniz “printer/plotter” listede görünmüyor olabilir. Yazıcınızı/baskı makinenizi “printer/plotter” Autodesk Baskı Makinesi Yöneticisini “Autodesk Plotter Manager” kullanarak eklemelisiniz.

Bir-Baskı Makinesi Ekle “Add-A-Plotter” sihirbazına çift tıklayın.

Sihirbazdaki adımları takip edin ve bu baskı makinesi için, Sistem yazıcısı “printer” seçeneğini seçin.

Sekil-05

Şayet gerekiyorsa, yapılandırma ayarlarını değiştirin. İşinizi tamamladıktan sonra, sihirbaz o baskı makinesi “plotter” için bir PC3 dosyası yaratacaktır.

Yeni Baskı Makinesiyle “Plotter” Bastırma

Şayet şimdi AutoCAD’den baskı almayı denerseniz, çok daha kısa bir liste görürsünüz. Artık tanımladığınız baskı makinesini “plotter” listeden seçerek baskı işlerinizi halledebilirsiniz.

Sekil-06

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.