AutoCAD Araç Paletlerini Koruma

Bu konuyu ilk olarak Autodesk Uluslararası Kullanıcı Grubu’nda okumuştum. Karşılaştığım en iyi 100 AutoCAD ipucundan bir tanesiydi. Fakat Autodesk Uluslararası Kullanıcı Grubu web sitesinin tasarımını değiştirdikten sonra tüm kullanıcı gruplarını taramama rağmen maalesef o yazıya bir daha ulaşamadım. Bu nedenle, araç paletlerinin korunmasına ilişkin bu yazıyı yeniden yazmaya karar verdim.

Tartışma konusu olan soru şuydu:  AutoCAD araç paletlerimizi nasıl kilitleyebiliriz? Konu araç paletlerinin konumunu kilitlemek değildi. Konu araç paletlerini başkaları palet içindeki öğeleri değiştiremeyecek şekilde kilitlemekti. Yani başkalarının değiştiremeyeceği şekilde araç paletini kilitlemek istiyoruz. Ya da muhtemelen hiç kimsenin yanlışlıkla araç paletlerindeki öğeleri silmesini veya araç paletinin kendisini silmesini istemeyiz. Kısacası tüm içerikleri ile birlikte araç paletlerimizi koruyacağız.

Aslında fikir, çok basit aracı paletlerinin verileri, xml uzantılı harici bir dosya olarak kaydedilir ve verileri korumak için dosya özniteliğini salt okunur olarak ayarlayabiliriz.

Öncelikle AutoCAD‘in araç paletlerini nerede sakladığını görelim. Komut satırına OP  yazıp Enter tuşuna basarak AutoCAD Seçenekler “Options” iletişim kutusunu açın, Dosyalar “Files” sekmesine gidin. Aşağıdaki şekilde görünen Araç paletleri dosya konumları “Tool Palettes File Locations” grubunu bulun. Hangi AutoCAD sürümünü kullandığınıza bağlı olarak, AutoCAD ile dosya konum adedi ve konumu farklı olabilir.

Bu konuma gitmek için en kolay yol, klasör yolunu kopyalamaktır. Windows Gezgini’ni açın, yolu adres çubuğuna yapıştırın.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Filtreler Listesi

Revit’te çeşitli iletişim kutularında, kategorileri disipline göre filtrelemek için Filtre “Filter” listesini kullanabilirsiniz. Kategorilerini listelemek …

Bir cevap yazın

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.