1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Araç Paletlerini Koruma

Bu konuyu ilk olarak Autodesk Uluslararası Kullanıcı Grubu’nda okumuştum. Karşılaştığım en iyi 100 AutoCAD ipucundan bir tanesiydi. Fakat Autodesk Uluslararası Kullanıcı Grubu web sitesinin tasarımını değiştirdikten sonra tüm kullanıcı gruplarını taramama rağmen maalesef o yazıya bir daha ulaşamadım. Bu nedenle, araç paletlerinin korunmasına ilişkin bu yazıyı yeniden yazmaya karar verdim.

Tartışma konusu olan soru şuydu:  AutoCAD araç paletlerimizi nasıl kilitleyebiliriz? Konu araç paletlerinin konumunu kilitlemek değildi. Konu araç paletlerini başkaları palet içindeki öğeleri değiştiremeyecek şekilde kilitlemekti. Yani başkalarının değiştiremeyeceği şekilde araç paletini kilitlemek istiyoruz. Ya da muhtemelen hiç kimsenin yanlışlıkla araç paletlerindeki öğeleri silmesini veya araç paletinin kendisini silmesini istemeyiz. Kısacası tüm içerikleri ile birlikte araç paletlerimizi koruyacağız.

Aslında fikir, çok basit aracı paletlerinin verileri, xml uzantılı harici bir dosya olarak kaydedilir ve verileri korumak için dosya özniteliğini salt okunur olarak ayarlayabiliriz.

Öncelikle AutoCAD‘in araç paletlerini nerede sakladığını görelim. Komut satırına OP  yazıp Enter tuşuna basarak AutoCAD Seçenekler “Options” iletişim kutusunu açın, Dosyalar “Files” sekmesine gidin. Aşağıdaki şekilde görünen Araç paletleri dosya konumları “Tool Palettes File Locations” grubunu bulun. Hangi AutoCAD sürümünü kullandığınıza bağlı olarak, AutoCAD ile dosya konum adedi ve konumu farklı olabilir.

Bu konuma gitmek için en kolay yol, klasör yolunu kopyalamaktır. Windows Gezgini’ni açın, yolu adres çubuğuna yapıştırın.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.