1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Alanları “Field” ile StarBucks Restaurantı Mahal Alanları “Area” Planlaması

Bu makalemde sizlere, bir tarama “hatch” nesnesinin alanını otomatik olarak göstermenin yanı sıra bir tablodaki alanları içerecek şekilde göstermenin yöntemini anlatmak istiyorum. Sonrasında bir toplam alabilir ve çizimimizdeki taranmış alanlar değiştirildiğinde, tablodaki alan değerlerinin de değişmesini sağlayabileceğiz.

Bu yüzden daha önceden projelendirmiş olduğum Beylikdüzü StarBucks restoranının (müşteri ve bar alanlarından) oluşan yerleşim planını kullanacağım. İşte aşağıdaki şekilde restoranın yerleşim planını görüyorsunuz:

Komut satırına FIELD yazıp Enter tuşuna basarak Alan “Field” aracını çalıştırıyorum ve Alan “Field” iletişim kutusunda, sol taraftaki Alan Kategorisi “Field Category“ listesinden Nesne “Object” kategorisini seçtikten sonra, orta kısımdaki Nesne Tipi “Object type:” kısmında (aşağıdaki şekilde kırmızı renkli dikdörtgen içerisindeki nesne seçme sembolüne tıkladıktan sonra çizim alanımdan alanını görüntületmek istediğim taramayı “hatch” seçiyorum ve hemen alt taraftaki Özellik “Property” listesinden Alan “Area” öğesini seçiyorum.

 

Çizim alanınızdan taramanızı “hatch”  seçip; Alan “Area” Özellik “Property” öğesini seçtikten sonra, alanın “field” göstereceği değeri sağ taraftaki Biçim: “Format” kısmından istediğiniz ondalık basamak ve hassasiyetle biçimlendirebilirsiniz.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere bunu üç mahal alanı için de yaptıktan sonra, şimdi tarama “hatch” nesnelerinin alanlarına “area” bağlı üç alan “field” metin nesnesine sahip oluyorum.

Daha sonra TABLE komutuyla bir AutoCAD tablosu “table” yaratıp; tablonun başlıkları mahal isimlerini ve o mahalin alan değerini gösterecek şekilde ayarlıyorum.

Daha sonra, alan “area” değerlerinin görünmesini istediğim hücrede, hücresi tıkladıktan sonra, şeritten Alan “Field” komut düğmesini seçiyorum ve Alan Kategorisinden Nesne “Object” kategorisini kullanıyorum ve alanın “field” yazısını tıkladıktan sonra Özellik: “Property:” kısmından İçerik “Content” öğesini seçiyorum Şimdi o tablo hücresi, taramanın “hatch” alanına “area” bağlı Alan “Field” metniyle bağlantılı hale geldi. İşlem tamamdır gayet güzel oldu!

Tabii ki mahallerin alanlarının “area” toplamını da tablomun son satırında görmek istiyorum. İlgi hücrede sağ tıklayıp açılan kısa yol menüsünden Yerleştir “Insert” seçeneği altında > Formül “Formula” içerisinde > Denklem “Equation” seçeneğini (veya şerittin Tablo Hücresi “Table Cell” sekmesinin > Yerleştir “Insert” panelindeki Formül “Formula” aşağı açılır listesinden Denklem “Equation” komut düğmesini) seçiyorum.

Şimdi tıpkı Excel’de olduğu gibi B3 + B4 + B5 giriyorum ve bu üç hücrenin toplamını elde ediyorum. Yine aynen Excel’de olduğu gibi SUM seçeneğini de kullanabilirim.

Ve sondaki sıfırları ortadan kaldırmak için, gerekli biçimlendirmeleri “format” yaptıktan sonra, taranlı alanlar güncellendiğinde dinamik olarak güncellenen güzel bir tablonuz oluyor. Bu yüzden daha fazla kişi için müşteri alanını sündürerek büyüttüğüm zaman, tüm güncellemeler otomatik olarak yapılıyor. Tabi ki, tablomdaki değerlerin görüntüde güncellenmesi için, REGEN komutunu kullanmayı unutmuyorum.

Aşağıdaki şekil son kat planı ve tablomu gösteriyor. Bunu malzeme planlama, perakende alan tahsisi ve daha fazlası gibi birçok şekilde kullanabilirsiniz. Alanlar “Field” güçlü AutoCAD nesneleridir ve bunları bir plandaki ışıklar gibi özniteliklere “attribute” bağlayabilir ve atfedilen ışık bloğundan gelen maliyet dahil olmak üzere ışık miktarı ve türü ile bir tablo güncellemesi yapabilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.