1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 3B Öğreticisi-Kısım 5

Bu AutoCAD 3B “ 3D” öğreticisinde işleri bir derece zorlaştıracağız. İşte bu gün üzerinde çalışacağımız figür aşağıdaki şekilde.

Sekil-1

Hızlı bir Hatırlatma. Takip edenlerin de bildiği üzere bu beşinci AutoCAD 3B “ 3D” öğreticisi. Şayet daha önceki öğreticileri takip etmediyseniz ve AutoCAD 3 boyutta 3B “ 3D” yeni başlayanlardansanız, şiddette önceki öğreticileri incelemenizi ve uygulamanızı tavsiye ediyorum. Böylece bu öğreticideki alıştırmayı kolaylıkla yapabilirsiniz.

İlk adım olarak aşağıdaki şekilde 1, 2, 3, 4 ve 5 numara ile işaretli 2 boyutlu 2B “2D” nesneleri çizmelisiniz.

Sekil-2

1, 2, 3 ve 4 numara ile işaretli 2 boyutlu 2B “2D” nesneler üzerinde REGION uygulayın. You will need to Diğer nesnelere dik hale getirmek için 2 numara ile işaretli 2 boyutlu 2B “2D” nesneyi 3DROTATE komutunu kullanarak döndürün.

Döndürme işleminden sonra, çiziminiz izometrik “isometric” görütüde aşağıdaki şekilde gördüğünüze benzer bir şekilde görünmelidir.

Sekil-3

Artık tüm 2 boyutlu 2B “2D” nesneleri 3 boyutlu 3B “3D” nesnelere çevirmek için, EXTRUDE komutunu kullanmalısınız. Sizler için, her bir 2 boyutlu 2B “2D” nesnenin ne kadar dışarı ittirileceğini aşağıdaki tabloda özetledim. (fakat şayet isterseniz, makalenin başındaki ilk şekli incelemek suretiyle bu ölçüleri kendinizde bulabilirsiniz.)

Nesne Dışa İttirme “Extrusion” Uzunluğu
1 8
2 62
3 12
4 20
5 44

Sekil-4

Şimdi gelelim en çetrefilli kısıma! Çizdiğiniz tüm nesneleri aşağıdaki şekilde görünen 3 boyutlu 3B “3D” figürde göründüğü gibi yerleştirebilmeniz gerekmektedir. Bu yerleştirme işlemi ana nesneden diğer istenmeyen nesneleri çıkartarak tasarımı tamamlamanıza imkan sağlayacak olan en kritik işlemdir.

Sekil-5

Son Adım!

Tüm 3 boyutlu 3B “3D” nesneleri ana nesne olan 2 numara ile işaretli olan nesneden çıkartmalısınız. Bunun için, SUBTRACT komutunu kullanın.

Tüm alıştırma bıyunca size rehberlik edecek olan ana teknik AutoCAD 3 boyutta 3B “3D” nesneleri yerleştirme ve taşıma tekniği olup; bu teknikte referans çizgiler çizip daha sonra bu çizgileri silmeniz gerektiğini hatırlayın.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.