1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 3B Öğreticisi-Kısım 5

Bu AutoCAD 3B “ 3D” öğreticisinde işleri bir derece zorlaştıracağız. İşte bu gün üzerinde çalışacağımız figür aşağıdaki şekilde.

Sekil-1

Hızlı bir Hatırlatma. Takip edenlerin de bildiği üzere bu beşinci AutoCAD 3B “ 3D” öğreticisi. Şayet daha önceki öğreticileri takip etmediyseniz ve AutoCAD 3 boyutta 3B “ 3D” yeni başlayanlardansanız, şiddette önceki öğreticileri incelemenizi ve uygulamanızı tavsiye ediyorum. Böylece bu öğreticideki alıştırmayı kolaylıkla yapabilirsiniz.

İlk adım olarak aşağıdaki şekilde 1, 2, 3, 4 ve 5 numara ile işaretli 2 boyutlu 2B “2D” nesneleri çizmelisiniz.

Sekil-2

1, 2, 3 ve 4 numara ile işaretli 2 boyutlu 2B “2D” nesneler üzerinde REGION uygulayın. You will need to Diğer nesnelere dik hale getirmek için 2 numara ile işaretli 2 boyutlu 2B “2D” nesneyi 3DROTATE komutunu kullanarak döndürün.

Döndürme işleminden sonra, çiziminiz izometrik “isometric” görütüde aşağıdaki şekilde gördüğünüze benzer bir şekilde görünmelidir.

Sekil-3

Artık tüm 2 boyutlu 2B “2D” nesneleri 3 boyutlu 3B “3D” nesnelere çevirmek için, EXTRUDE komutunu kullanmalısınız. Sizler için, her bir 2 boyutlu 2B “2D” nesnenin ne kadar dışarı ittirileceğini aşağıdaki tabloda özetledim. (fakat şayet isterseniz, makalenin başındaki ilk şekli incelemek suretiyle bu ölçüleri kendinizde bulabilirsiniz.)

Nesne Dışa İttirme “Extrusion” Uzunluğu
1 8
2 62
3 12
4 20
5 44

Sekil-4

Şimdi gelelim en çetrefilli kısıma! Çizdiğiniz tüm nesneleri aşağıdaki şekilde görünen 3 boyutlu 3B “3D” figürde göründüğü gibi yerleştirebilmeniz gerekmektedir. Bu yerleştirme işlemi ana nesneden diğer istenmeyen nesneleri çıkartarak tasarımı tamamlamanıza imkan sağlayacak olan en kritik işlemdir.

Sekil-5

Son Adım!

Tüm 3 boyutlu 3B “3D” nesneleri ana nesne olan 2 numara ile işaretli olan nesneden çıkartmalısınız. Bunun için, SUBTRACT komutunu kullanın.

Tüm alıştırma bıyunca size rehberlik edecek olan ana teknik AutoCAD 3 boyutta 3B “3D” nesneleri yerleştirme ve taşıma tekniği olup; bu teknikte referans çizgiler çizip daha sonra bu çizgileri silmeniz gerektiğini hatırlayın.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Perspektif 3B “3D” Görünüş Oluşturma

Revit’te Perspektif “Perspective“ seçeneği, bir 3 boyutlu 3B “3D” görünüşün ortografik yerine perspektif olarak görüntülenip …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.