1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 3B Öğreticisi-Kısım 2

5 serilik AutoCAD’e yeni başlayanlar için 3 boyut 3B “3D” tasarım alıştırmaları serimizin ikinci alıştırmasına geldik. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz figürü bu günkü alıştırmamızda yaratacağız.

Sekil-1

Daha öncedende bahsetmiş olduğum üzere, yukarıdaki şeklin alt kısmında görünen 3 boyutlu 3D “3D” nesnenin tasarımını yapabilmek için, öncelikle şeklin üst kısmında görünen iki 2 booyutlu 2B “2D” figürü AutoCAD’de çizmeniz gerekmektedir.

Adım 1

Öncelikle aşağıdaki şekilde A ve B ile işaretlenmiş olan figürleri çizin. Daha sonra önceki AutoCAD 3B Öğreticisi-Kısım 1 de anlattığım gibi her bir parça üzerinde REGION komutunu kullanın.

Sekil-2

Adım 2

A figürü üzerinde 100 ve B figürü üzerinde 150 değerleri ile EXTRUDE komutunu uygulayın.

Şayet EXTRUDE komutuna aşina değilseniz, AutoCAD’de 3Boyutta 3B “3D” Temel Araçlar başlıklı daha önceki makalemi tekrar okumanızı tavsiye ediyorum. EXTRUDE komutunu uyguladıktan sonra çiziminiz aşağıdaki şekilde gördüğünüz figüre benzer şekilde görünmelidir.

Sekil-3

Adım 3

Şimdi sol tarafta görünen son yarattığımız bu iki parçayı büyük parçanın üzerine taşımalıyız. Her iki küçük parçayı aşağıdaki şekilde görünen kırmızı çizgilerin orta noktalarında tutarak büyük parça üzerinde görünen kırmızı çizgilerin orta noktalarına taşıyın.

Sekil-4

Aşağıdaki şekilde görülen figür gibi bir figür elde etmiş olmalısınız.

Sekil-5

Adım 4

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi büyük figürün üst yüzünün sol kenarının orta noktasından başlayan ve sağ kenarının orta noktasında son bulan bir çizgi çizin. Bu çizgi bize orta noktasına çember çizme olanağı sağlayacak olan geçici bir nesnedir. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi son çizdiğiniz çizginin orta noktasını merkez kabul eden yarıçapı 50 olan bir çember çizin.

Sekil-6

Adım 5

Az önce çizmiş olduğunuz çemberi dışarı ittirin “extrude” ve öncedem çizmiş olduğunuz referans çizgisini silin.

Sekil-7

Adım 6

SUBTRACT komutunu kullanın ve büyük nesneden tüm küçük nesneleri (2 küçük prizma ve 1 silindir) çıkartın.

Sekil-8

Adım 7

Yapmamız gereken son işlem aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi büyük nesnemizin kenarlarını yuvarlatmak için, FILLET komutunu kullanmaktır. Böylece bu günkü 3 boyutlu 3B “3D” AutoCAD alıştırmamızın da sonuna gelmiş oluyoruz.

Sekil-9

Bu alıştırmada sizlere yeni bilgiler öğretebilmiş olmayı umut ederken; bir sonraki 3 boyutlu 3B “3D” AutoCAD  alıştırmasında görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.