1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 3B “3D” Modelleme-Katıları “Solid” Düzenleme-Kısım #9

SOLIDEDIT komutu katı “solid” nesneleri düzenlemek için, birçok farklı seçenek sunmaktadır. Bu seçenekler katının yüzlerini “solid face” düzenlemeyi, katının kenarlarını “solid edge” düzenlemeyi ve katının gövdesini “solid body” düzenlemeyi içermektedir. Kısım #2, Kısım #3, Kısım #4, Kısım #5, Kısım #6, Kısım #7 ve Kısım #8 de katının “solid” yüzlerini taşımayı, ofsetlemeyi, silmeyi, döndürmeyi, şevlemeyi, kopyalamayı, renklendirmeyi katının “solid” yüzlerini “edge” kapyalamayı ve katının solid” gövdesini damgalamayı öğrenmiştik.

Bu makalemizde, Ayırma “Separate” ve Kontrol etme “Check” seçeneklerini kullanmayı öğreneceğiz. Bu iki seçeneğe aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğundan ulaşabilirsiniz. Şayet Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğunu göremiyorsanız, bu araç çubuğunu görüntületmek için, AutoCAD 3B “3D” Modelleme-Katıları “Solid” Düzenleme-Kısım #1 isimli serinin ilk makalesine bakınız. Bu iki seçenek katı “solid” modelin gövdesi “body” ile ilgilenmektedir.

Sekil-01

Notlar:
  • Bu makale AutoCAD 2016 için tasarlanmıştır ve tüm sürümlerde uygulanabilir.
  • Dosya AutoCAD 2000 olarak kaydedildiği için 2000 sürümü ve üst sürüm AutoCAD programlarında sorunsuz olarak açılacaktır.

1.     Kisim-9.dwg dosyasını indirin. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz üzere bu çizim ortasında bir oyuk ve kenarlarında delikler olanbir metal conta içermektedir.

Sekil-02
2.     Düzenleme “Modify” menüsünün içerisinde Katıları Düzenleme “Solids Editing” altında Yüzleri Dışa ittir “Extrude Faces” seçeneğini seçerek veya Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğunda Yüzleri Dışa ittir “Extrude Faces” düğmesini tıklayarak Yüzleri Dışa ittir “Extrude Faces” komutunu çalıştırın.

3.     Contanın ortasındaki oyuğu seçin ve -5 birim dışa ittirin.

Sekil-03

4. Model iki parçaya bölündü.

Sekil-04
  1. Hangi parçaya tıklarsanız tıklayın diğer parça da seçilecektir. Model iki parça olarak görülüyor olmasına rağmen, parçalar aynı katı “solid” modele aittirler. Parçaları ayırmak için, Düzenleme “Modify” menüsünün içerisinde Katıları Düzenleme “Solids Editing” altında Ayır “Separate” seçeneğini seçerek veya Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğunda Ayır “Separate” düğmesini tıklayarak Ayır “Separate” komutunu çalıştırın.
  2. Katı “Solid” nesneyi seçin ve Enter tuşuna tıklayın. Artık model iki nesneye ayrılacaktır.
  3. Düzenleme “Modify” menüsünün içerisinde Katıları Düzenleme “Solids Editing” altında Kontrol et “Check” seçeneğini seçerek veya Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğunda Kontrol et “Check” düğmesini tıklayarak Kontrol et “Check” komutunu çalıştırın ve parçaların bir tanesini seçin. Bu nesne geçerli bir katı Şekil Yöneticisi nesnesidir “This object is valid solid ShapeManager” mesajını göreceksiniz. Diğer parçayı da kontrol edin. Bu mesaj artık parçaların ayrı katı “solid” nesneleri olduğunu teyit etmektedir.

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Görüş Aralığını Kullanma (Video)

Revit’te bir modeldeki öğeleri düzgün şekilde görüntülemek için, Görüş Aralığının “View Range“ düzlemlerini ayarlayın. Bu …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.