1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 3B “3D” Modelleme-Katıları “Solid” Düzenleme-Kısım #8

SOLIDEDIT komutu katı “solid” nesneleri düzenlemek için, birçok farklı seçenek sunmaktadır. Bu seçenek katının yüzlerini “solid face” düzenlemeyi, katının kenarlarını “solid edge” düzenlemeyi ve katının gövdesini “solid body” düzenlemeyi içermektedir. Kısım #2, Kısım #3, Kısım #4, Kısım #5, Kısım #6 ve Kısım #7 de katının “solid” yüzlerini taşımayı, ofsetlemeyi, silmeyi, döndürmeyi, şevlemeyi, kopyalamayı, renklendirmeyi ve katının “solid” yüzlerini “edge” kapyalamayı, renklendirmeyi öğrenmiştik.

Bu makalemizde, Damgalama “Imprint” seçeneğini kullanmayı öğreneceğiz. Bu seçeneğe aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğundan ulaşabilirsiniz. Şayet Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğunu göremiyorsanız, bu araç çubuğunu görüntületmek için, AutoCAD 3B “3D” Modelleme-Katıları “Solid” Düzenleme-Kısım #1 isimli serinin ilk makalesine bakınız. Bu seçenek katı “solid” modelin gövdesi “body” ile ilgilenmektedir.

Sekil-01

Notlar:
  • Bu makale AutoCAD 2016 için tasarlanmıştır ve tüm sürümlerde uygulanabilir.
  • Dosya AutoCAD 2000 olarak kaydedildiği için 2000 sürümü ve üst sürüm AutoCAD programlarında sorunsuz olarak açılacaktır.

1.     Kisim-8.dwg dosyasını indirin. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz üzere bu çizim bir silindir içermektedir.

Sekil-02

2.     2B Tel Kafes “2D Wireframe” görsel stiline “visual style” geçiş yapın.

Sekil-03

3.     Düzenleme “Modify” menüsünün içerisinde Katıları Düzenleme “Solids Editing” altında Damgalama “Imprint” seçeneğini seçerek veya Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğunda Damgalama “Imprint” düğmesini tıklayarak Damgalama “Imprint” komutunu çalıştırın. Bu seçenek katı nesnelerin yüzlerindeki “face” çizgileri, yayları, elipsleri damgalamaktadır.
4.     Silindiri seçin.

5.     Damgalamak “Imprint” için, siyah çizgilerden alttakini seçin. Orjinal nesneyi silmek için Evet “Yes” seçeneğini seçin. Diğer siyah çizgi için de aynı işlemi uygulayın. Silindirin üst yüzü “face” iki parçaya bölünecektir.

Sekil-04

6.     Düzenleme “Modify” menüsü içerisinde Katıları “Düzenleme “Solids Editing” antında Yüzleri Dışa ittir “Extrude Faces” komutunu çalıştırın.
7.     Damgaladığınız iki çizginin ortasını tıklayın. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi seçileceklerdir.

Sekil-05

8.     Yüzü -15 birim içe doğru ittirin. Dışa ittirme yüksekliği “Extrude height” olarak -15 girin.

Sekil-06

9. Kenarlar ile Gölgeli “Shaded with Edges” görsel stiline “visual style” geçiş yapın.

 Sekil-07

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.