1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 3B “3D” Modelleme-Katıları “Solid” Düzenleme-Kısım #7

SOLIDEDIT komutu katı “solid” nesneleri düzenlemek için, birçok farklı seçenek sunmaktadır. Bu seçenekler katının yüzlerini “solid face” düzenlemeyi, katının kenarlarını “solid edge” düzenlemeyi ve katının gövdesini “solid body” düzenlemeyi içermektedir. Kısım #2, Kısım #3, Kısım #4, Kısım #5 ve Kısım #6  da katının “solid” yüzlerini taşımayı, ofsetlemeyi, silmeyi, döndürmeyi, şevlemeyi, kopyalamayı ve renklendirmeyi öğrenmiştik.

Bu makalemizde, katının “solid” kenarlarını “edges” kopyalamayı ve renklendirmeyi öğreneceğiz. Bu iki seçeneğe aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğundan ulaşabilirsiniz. Şayet Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğunu göremiyorsanız, bu araç çubuğunu görüntületmek için, AutoCAD 3B “3D” Modelleme-Katıları “Solid” Düzenleme-Kısım #1 isimli serinin ilk makalesine bakınız. Bu seçenek katı “solid” modelin kenarları “edge” ile ilgilenmektedir.

Sekil-01

Notlar:
 • Bu makale AutoCAD 2016 için tasarlanmıştır ve tüm sürümlerde uygulanabilir.
 • Dosya AutoCAD 2000 olarak kaydedildiği için 2000 sürümü ve üst sürüm AutoCAD programlarında sorunsuz olarak açılacaktır.
 1. Kisim-7.dwg dosyasını indirin.

Sekil-02

 1. 2B Tel Kafes “2D Wireframe” görsel stiline “visual style” geçiş yapın.
Sekil-03
 1. Çizim perspektif izdüşüm modundadır. Birçok AutoCAD komutunu bu modda kullanmak mümkün değildir. Şimdi paralel izdüşüm moduna geçelim. Bunun için, komut satırına 3DORBIT yazın ve Enter tuşuna basın.
 2. Çizim alanına sağ tıklayın ve açılan menüden Paralel “Parallel” seçeneğini seçin ve çizim alanında boş bir noktaya tıklayıp basılı tutarak fareyi hareket ettirin ve sandalyeyi sol yandan görecek şekilde ayarlayın.
Sekil-04
 1. 3DORBIT komutundan çıkmak için, Esc tuşuna basın. Artık izdüşüm modu paralel olarak ayarlanmıştır.

Sekil-05

 1. Düzenleme “Modify” menüsünün içerisinde Katıları Düzenleme “Solids Editing” altında Kenarları Renklendir “Color Edges” seçeneğini seçerek veya Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğunda Kenarları Renklendir “Color Edges” düğmesini tıklayarak Kenarları Renklendir “Color Edges” komutunu çalıştırın.
 2. Sandalyenin oturağının kenar çizgilerini tıklayarak seçin ve Enter tuşuna basın.
 3. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Renk Seç “Select Color” iletişim kutusu açılacaktır.
Sekil-06

Not: Renk Seç “Select Color” iletişim kutusu görüntülenmediyse, CMDDIA sistem değişkeni değerini 1 olarak değiştirmeniz gerekmektedir.

 1. Siyah rengi (renk kodu 7) seçin ve OK düğmesine tıklayın.
 2. SOLIDEDIT komutundan çıkmak için iki kez Enter tuşuna basın.
Sekil-07
 1. Düzenleme “Modify” menüsünün içerisinde Katıları Düzenleme “Solids Editing” altında Kenarları Kopyala “Copy Edges” seçeneğini seçerek veya Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğunda Kenarları Kopyala “Copy Edges” düğmesini tıklayarak Kenarları Kopyala “Copy Edges” komutunu çalıştırın.
 2. Sandalyenin oturağının siyah renge çevirdiğiniz kenarlarını seçin ve Enter tuşuna basın.
 3. Kopyalama Temel noktası olarak oturağın sağ üst köşesini seçin ve farenizi +Z ekseni yönünde sürükleyin ve 100 girerek Enter tuşuna basın.
 4. Kenarlar ile Gölgeli “Shaded with Edges” görsel stiline “visual style” geçiş yapın.
Sekil-08

 

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.